MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok: Przebudowa ul. Raginisa. Jeśli miasto nie dostarczy dokumentacji projektowej, marszałek wystąpi o odszkodowanie

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak obecnie wygląda odcinek ul. Raginisa, o którym mowa. Po przebudowie ma mieć dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Powstaną też chodniki oraz ścieżka rowerowa.
Tak obecnie wygląda odcinek ul. Raginisa, o którym mowa. Po przebudowie ma mieć dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Powstaną też chodniki oraz ścieżka rowerowa. Wojciech Wojtkielewicz
Rzeczniczka marszałka przestrzega, że jeśli miasto nie dostarczy dokumentacji projektowej, to zarząd województwa będzie żądał od prezydenta odszkodowania. A chodzi o 102 mln zł, które marszałek będzie musiał zwracać Unii Europejskiej, jeśli do końca 2022 roku nie uda się przebudować ul. Raginisa. A na razie nie ma nawet decyzji środowiskowej, bo Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska czeka na wyrok warszawskiego sądu.

W czasie godzin szczytu ul. Raginisa się korkuje. Najwyższy czas, by miasto rozpoczęło w końcu inwestycję - mówi mieszkaniec tych okolic.

Chodzi o planowaną już od kilku lat rozbudowę wylotówki do Supraśla, czyli ul. Raginisa na odcinku od skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego do granicy Białegostoku. Inwestycja ma być realizowana w ramach jednego unijnego projektu realizowanego przez samorząd miejski i wojewódzki. Ten ostatni (a konkretnie Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich) w listopadzie 2018 roku zakończył przebudowę drogi z Białegostoku do Supraśla. Ma też się zająć budową ul. Raginisa. Po stronie miasta leży zaś załatwienie formalności. I z tym właśnie jest problem.

Czytaj też: Rozbudowa ul. Raginisa w Białymstoku. Inwestycja została wstrzymana. Teraz zajmie się nią warszawski sąd

W styczniu pisaliśmy, że sprawą rozbudowy ul. Raginisa zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tam właśnie trafiły zażalenia dwóch organizacji: fundacji Instytut Białowieski oraz stowarzyszenia Innowacyjny Białystok, które przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska nie zostały dopuszczone do postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej (decyzję RDOŚ-iu poparła też Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, stąd też sprawa trafiła do Warszawy).

Czytaj też: Białystok. Kolejne podejście do przebudowy ul. Raginisa. Marszałek wyłoży pieniądze na remont, prezydent przygotuje projekt [ZDJĘCIA]

- Dopóki nie zapadnie wyrok, inwestycja nie może być dalej procedowana - mówiła w styczniu na naszych łamach Beata Bezubik, szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Teraz mówi to samo. - Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia sądu, a bez tego nie możemy rozpoczynać procedury - podkreśla.

Kamila Bogacewicz z magistratu komentuje, że bez decyzji środowiskowej inwestycja nie ruszy. Natomiast rzeczniczka marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska przestrzega, że inwestycja ma być wykonana do końca 2022 roku. A jeśli tak się nie stanie marszałek będzie musiał zwracać Unii Europejskiej 102 mln zł wraz z odsetkami, które zostały pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Oczywiście na realizację całej inwestycji. Nie tylko przebudowy ul. Raginisa, ale też drogi Białystok-Supraśl.

Czytaj też: Jaroszówka. Przy Raginisa nie chcą ekranów. Wolą cichy asfalt [ZDJĘCIA]Jaroszówka. Przy Raginisa nie chcą ekranów. Wolą cichy asfalt [ZDJĘCIA]

- Jeżeli niewykonanie inwestycji będzie spowodowane niedostarczeniem przez miasto Białystok dokumentacji projektowej, zarząd województwa wystąpi do miasta z roszczeniem odszkodowawczym - podkreśla rzeczniczka.

Odcinek ul. Raginisa, o którym mowa ma mieć po przebudowie dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Powstaną też chodniki oraz ścieżka rowerowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny