Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Protest przed siedzibą Lasów Państwowych w Białymstoku. Pikietujący sprzeciwiali się wycince Puszczy

OPRAC.: Tomasz Maleta
Małgorzata Klemens
Prawie 50 osób uczestniczyło w pikiecie przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, aby zaprotestować przeciwko wyrębom w Puszczy Karpackiej, prowadzonym przez Lasy Państwowe. Były transparenty "Białystok-Bieszczady wspólna sprawa". Zgromadzeni przynieśli symboliczne pocztówki z Bieszczad, ukazujące skalę zniszczeń powodowanych przez gospodarkę leśną na tym terenie .

- Byłam w Bieszczadach w tym roku i widziałam na jaką skalę prowadzona jest tam wycinka. To naprawdę poruszające. Napotykałam w lesie piękne miejsca, ze starymi ogromnymi bukami i jodłami, a potem tak samo piękne i stare drzewa widziałam na składach drewna gotowe do wywiezienia tirami. Zamieniamy dzikie Bieszczady w fabrykę desek? - pytała uczestniczka protestu Józefina Bendiuk.

Na licytacji można będzie kupić drewno opałowe mieszane (z przewagą liściastego miękkiego) w ilości 513,21 metra  przestrzennego

Wycięli drzewa pod budowę ulic. Teraz miasto Białystok sprze...

Siedziba RDLP była we wtorek [29.09.2020] zamknięta, więc uczestników protestu nie wpuszczono do budynku. Do protestujących wyszedł rzecznik RDLP Otrzymał on pismo, w którym strona społeczna domaga się:

  • Natychmiastowego wstrzymania cięć na terenie projektowanych rezerwatów przyrody w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Ma to na celu zabezpieczenie najcenniejszych fragmentów Puszczy Karpackiej, do czasu wypracowania nowego modelu zarządzania tym terenem.
  • Przystąpienia do dialogu z przedstawicielami organizacji pozarządowych, świata nauki, władz samorządowych i państwowych. Jego celem ma być znalezienie takiego modelu zarządzania Puszczą Karpacką, który pozwoli na połączenie produkcji drewna z potrzebami społecznymi i przyrodniczymi.

- Lasy Puszczy Karpackiej należą do nas wszystkich. Jesteśmy w momencie przełomowym dla ludzkości. Nie możemy sobie pozwolić na utratę kolejnych cennych przyrodniczo terenów w imię zysków. Powinniśmy, jako społeczeństwo, jako ludzie, podejmować działania chroniące te przyrodnicze dzieła sztuki, a nie prowadzić do ich jak najszybszego zniszczenia. My, jako młodzi, świadomi zagrożenia obywatele Polski, mamy prawo do współdecydowania o losie lasów Puszczy Karpackiej, a co za tym idzie losach klimatycznych i losach naszej przyszłości - mówiły Małgosia Andruszkiewicz i Maria Zarzecka, aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Białystok, który dołączył do prot

Zobacz białostockie lasy w naszej galerii

Białystok i tereny zielone. Wśród nich są też lasy miejskie....

Pod pismem, oprócz zebranych na miejscu osób i Inicjatywy Dzikie Karpaty, podpisały się m.in. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Białystok, Obóz dla Puszczy, Fundacja Niech Żyją, Greenpeace Polska, Fundacja Dzika Polska.

Protest w Białymstoku był częścią ogólnopolskiej mobilizacji w obronie Puszczy Karpackiej. Pod hasłem #NieOddamyBieszczadPiłom protesty odbyły się w 17 miastach w Polsce, pod wszystkimi dyrekcjami Lasów Państwowych.

Regionalna Rada Ochrony Przyrody. Niewygodni nie zostali wyb...

Polityczne memy w internecie: -To błyskawiczny komentarz do wpadek, ale nie tylko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny