Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Prawie 5 mln zł dotacji Z RPOWP pomoże firmie ChM opracować innowacyjny implant [ZDJĘCIA, WIDEO]

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Firma ChM z Lewickich koło Białegostoku otrzymała prawie 5 mln zł dotacji z RPOWP na rozwój zaplecza badawczego i kupno nowoczesnej aparatury. Dzięki temu wsparciu opracuje innowacyjny implant - całkowitą endoprotezę stawu biodrowego oraz specjalistyczne narzędzia do jej wszczepiania.

Dofinansowanie pozwoli też na opracowanie spersonalizowanych implantów przeznaczonych do rekonstrukcji ubytków w obrębie miednicy. Ogólna wartość tego projektu przekracza 12,2 mln zł, a dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 4,9 mln zł. Projekt wpłynął na konkurs dotyczący wspierania transferu wiedzy, innowacji, technologii i komercjalizacji wyników B+R oraz rozwój działalności B+R w przedsiębiorstwach.

- Chcemy by koncepcyjne prace naszego działu badawczo-rozwojowego miały szanse przerodzić się w gotowe wyroby. Do tego trzeba funduszy i to, niestety, dużych funduszy z nastawieniem na prace badawczo rozwojowe. Tym bardziej cieszy na, że uzyskaliśmy dofinansowanie z RPO, który pozwoli nam sfinansować część tych prac. Oczywiście, jako spółka prowadzimy sami takie prace finansując je z własnych funduszy, ale ten projekt jest duży i pod względem zasięgu, i finansowo. Dzięki wsparciu skończymy go szybciej i nie będziemy ograniczać innych naszych projektów, które już realizujemy - mówi prezes ChM Andrzej Sobolewski.

ChM. Konkurencja może skopiować maszyny, ale nie skopiuje dobrych fachowców

Dodaje, że prace badawczo-rozwojowe oraz szereg badań przemysłowych jakie będą prowadzone zarówno podczas trwania projektu, jak i w okresie jego trwałości (3 lata), będą miały na celu opracowanie innowacyjnego systemu przeznaczonego do endoprotezoplastyki stawu biodrowego z uzupełnieniem onkologicznym.

- Mam nadzieję, że dotacja ta przełoży się nie tylko na gospodarcze osiągniecia firmy, ale wpłynie również na poprawę zdrowia mieszkańców naszego województwa. Poza tym, dzięki takim firmom jak ChM i jej produkty możemy promować nasz region. Tym bardziej, że ChM jest liderem, jeśli chodzi o tego typu produkty - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

System będzie się składał m.in. z wielowariantowej, całkowitej endoprotezy stawu biodrowego oraz specjalistycznych narzędzi do jego wszczepiania. Pozwoli to wprowadzić na rynek wysokiej jakości polskie produkty, które zwiększą konkurencyjność i innowacyjność firmy z Lewickich. Jak mówi prezes Sobolewski, rynkowa cena endoprotezy biodra ChM powinna być tańsza o 30-50 proc. w stosunku do produktów zagranicznych.

Wkraczają tam, gdzie gips nie wystarczy. Implanty z ChM ratują nie tylko zdrowie, ale czasem i życie

Aparatura, która zostanie kupiona w ramach tego projektu pozwoli na produkcję implantów, które w kolejnym etapie przejdą specjalistyczne testy biomechaniczne, mechaniczne i biologiczne mające potwierdzić kliniczne bezpieczeństwo nowych produktów. Chodzi też o opracowanie specjalnego systemu pakowania poszczególnych elementów endoprotez stawu biodrowego. W ramach projektu powstanie\ą więc m.in.: cementowy trzpień endoprotezy stawu biodrowego, głowa endoprotezy czy cementowa panewka endoprotezy stawu biodrowego.

Dodajmy, że ChM kończy właśnie budowę swego nowego centrum badawczo-rozwojowego, które powinno zostać uruchomione w maju tego roku. Dziś firma zatrudnia 420 osób spośród których 50 tworzy dział badawczo-rozwojowy. Sztandarowe produkty firmy to implanty stosowane w traumatologii (np. płyty blokowane, gwoździe śródszpikowe), implanty stosowane przy rekonstrukcjach żuchwy i szczęki, implanty indywidualne do zespoleń onkologicznych twarzoszczęki czy implanty do zespoleń kręgosłupa.

15 największych przedsiębiorstw województwa podlaskiego (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny