MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Pracownik hipermarketu nie dostał premii, bo dopadł go COVID. Auchan wyjaśnia

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Jeden z pracowników białostockiego Auchan (personalia do wiadomości redakcji) zachorował na COVID-19, co oznaczało 10-dniową izolację i nieobecność w pracy. Z tego powodu nie otrzymał miesięcznej premii, bowiem zgodnie z regulaminem pracownik firmy może mieć w roku dziewięć tzw. dni absencji. Białostoczanin nie zgadza się z tym.

Na wstępie listu mężczyzna zaznacza, że w Auchan pracuje już wiele lat i nic nie powinno go zaskoczyć, a jednak...

- Zachorowałem na COVID, wiadomo od razu jestem na izolacji domowej 10 dni. Jakie było moje zdziwienie przy podpisywaniu premii. A mianowicie, jeśli pracownik jest na izolacji bądź kwarantannie z powodu koronawirusa jest równoznaczne ze zwolnieniem lekarskim, a co za tym idzie z brakiem premii. Dni izolacji i kwarantanny wliczają się do tzw. dni absencji, których w roku kalendarzowym pracownik może mieć 9 (aby otrzymywać premię). Byłem w izolacji 10 dni, więc nie otrzymałem premii za dany miesiąc i jeśli do końca roku pójdę choć na jeden dzień zwolnienia, automatycznie zostanę pozbawiony premii - informuje redakcję pracownik Auchan.

Czytaj również: Auchan Retail Polska zdecydowała o zamknięciu dwóch sklepów w Polsce. Jaka jest sytuacja białostockich oddziałów? (zdjęcia)

Białostoczanin przyznał też też, że u nikogo nie może otrzymać informacji, czy jest to zgodne z prawem. Izolacja została bowiem nałożona przez odpowiednie służby, nie była jego samodzielną decyzja.
- Uważam, że jest to krzywdzące dla pracowników, bo przy naszych zarobkach taka premia (choć bardzo mała) to jednak coś, co się finansowo odczuwa - kończy swój list.

Poprosiliśmy więc o wyjaśnienie tej sytuacji centralę Auchan. Jak nas poinformowała rzeczniczka firmy, w pierwszej kolejności, pracownik powinien wyjaśniać swoje sprawy personalne z przełożonymi lub z menadżerem ds zasobów ludzkich.

- Z pewnością uzyskałby wyczerpujące wyjaśnienie, od razu. Podkreślam, że w czasach pandemii zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników jest sprawą priorytetową dla pracodawcy, obowiązuje nas praca w reżimie sanitarnym, ochrona za pomocą maseczek, częste dezynfekcje oraz zachowanie odległości. Za absencję przyjmujemy nieobecność, za którą pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub zasiłki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - informuje Dorota Patejko, dyrektorka komunikacji i CSR w Auchan.

Jak wyjaśnia, zgodnie z Regulaminem Premiowania, który obowiązuje w Auchan, pracownik po wykorzystaniu 8 dni zwolnienia chorobowego nadal może uzyskać premię, w pełnej wysokości, w kolejnych miesiącach.
- Prawo do premii uzależnione jest od czynników jednakowych dla osób pracujących w danym zawodzie. Regulaminy obowiązują wszystkich pracowników - dodaje Dorota Patejko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny