MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów. Będzie operowała głównie w Podlaskiem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W poniedziałek (9.01) w Białymstoku wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził koncepcję sformowania 1. Dywizji Piechoty Legionów. Nowa dywizja będzie działała głównie na terenie Podlaskiego.
W poniedziałek (9.01) w Białymstoku wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził koncepcję sformowania 1. Dywizji Piechoty Legionów. Nowa dywizja będzie działała głównie na terenie Podlaskiego. Wojciech Wojtkielewicz
W poniedziałek (9.01) Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, podpisał w Białymstoku koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów. Swoim zasięgiem obejmie ona wschodnią część Polski. Dywizja ta nawiązuje nazwą do związku taktycznego, który zapisał się najdłuższą walką o niepodległości Polski w czasie I i II wojny światowej.

- Mamy do czynienia z próbą odbudową imperium rosyjskiego. To jest imperium zła o czym przekonują się nasi sąsiedzi z Ukrainy, gdzie trwa regularna wojna. Naszym zadaniem jest budowa silnego Wojska Polskiego, by skutecznie odstraszyć agresora, tak, aby nie poważył się na zaatakowanie naszego kraju. Żeby tak było od 2015 roku wzmacniamy Polskie Siły Zbrojne, formujemy nowe jednostki wojskowe. Szczególnie zły dla wojska był rok 2011, kiedy to wiele jednostek na wschodzie kraju zostało rozformowanych – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Dodał, że między 16. Dywizją Zmechanizowana, która operuje głównie w woj. warmińsko-mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną (głównie woj. mazowieckie i lubelskie) powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów, która będzie operowała głównie na terenie Podlaskiego. Pod względem struktury będzie podobna właśnie do tych dwóch związków taktycznych.

- Jednostki 1. Dywizji Piechoty Legionów będą się mieściły przede wszystkim w Podlaskiem, a więc: garnizon Łomża, Grajewo (do którego wojsko wróci po latach), Kolno (będzie w tym roku). Żołnierze wrócą też do Czerwonego Boru, a nową jednostką będą Siemiatycze. Lokalizacje te są konsekwencją analiz prowadzonych przez Wojsko Polskie – tłumaczył minister obrony narodowej. Zapowiedział też rozbudowę 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

1. Dywizja Piechoty Legionów ma być wyposażona m.in. w koreańskie czołgi K2 i amerykańskie Abrams. Będzie ich używała brygada pancerna zlokalizowana w Czerwonym Borze i Siemiatyczach. Z kolei na uzbrojeniu brygady artylerii znajdą się m.in. armatohaubice K9 oraz Krab i system bezzałogowy Gladius.

Czytaj również:

– To jest proces, który już zainicjowaliśmy, a dziś przez zatwierdzenie koncepcji nabiera on realnego kształtu. Zostały już wydane polecenia formowania jednostek w ramach nowej dywizji – podkreślił szef MON.

Koncepcję nowego związku taktycznego przygotował gen. bryg. Norbert Iwanowski, pełnomocnik MON ds. sformowania 1. Dywizji Piechoty Legionów.

– W najbliższym czasie siły zbrojne otrzymają dywizję zmechanizowaną, bardzo mobilną, z dużą siłą ognia. Wraz z pozostałymi dywizjami na wschodniej flance, będzie zdolna do odparcia wszelkiego zagrożenia ze strony potencjalnego przeciwnika, ale będzie mogła działać samodzielnie, również w bardzo dużym rozproszeniu – powiedział gen. bryg. Norbert Iwanowski.

Czytaj również:

Poinformował też, że o rozmieszczeniu jednostek nowej dywizji zdecydowały: demografia i potencjał rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, poziom bezrobocia oraz dostęp do edukacji i służby zdrowia.

Przypomnijmy We wrześniu 2022 roku, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał pełnomocnika MON ds. sformowania nowego (piątego związku taktycznego WP) - 1 Dywizji Piechoty Legionów. Swym zasięgiem obejmie ona obszar między terenem działania 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej. W październiku w Ciechanowie (gdzie zostanie ulokowane dowództwo dywizji) minister Błaszczak ogłosił powstanie nowego batalionu czołgów, który będzie częścią nowej dywizji. Nowa dywizja zostanie wyposażona w sprzęt, którym już dysponuje Wojsko Polskie i niebawem pozyska (m.in. czołgi, haubice, wyrzutnie Langusta i moździerze Rak).

Czytaj również:

Na koniec 2022 roku Wojsko Polskie liczyło 164 tys. żołnierzy, a do podjęcia służby np. w nowych formach jak dobrowolna zasadnicza służba wojskowa zgłosiło się 16 tys. ochotników.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny