MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Powolne odmrażanie sądów. Wracają wokandy, obsługa interesantów, biuro podawcze i czytelnia akt

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Sąd rejonowy przy ulicy Mickiewicza 103 w Białymstoku.
Sąd rejonowy przy ulicy Mickiewicza 103 w Białymstoku. Archiwum
Przynajmniej w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Mimo otwarcia się na interesantów, nadal obowiązuje rygor sanitarny.

Działalność sądów była ograniczona od połowy marca. Powód? Taki sam jak w przypadku zamknięcia wielu instytucji. Zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa Sars-CoV-2. Rozpatrywanie spraw ograniczono do posiedzeń niejawnych (bez publiczności) oraz pilnych, czyli np. zastosowania tymczasowego aresztowania, spraw odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej, zagrożonych przedawnieniem karalności czynu albo przedawnieniem wykonania kary. Ograniczono też bezpośrednie wizyty interesantów, a kontakt odbywał się zdalnie: drogą elektroniczną i telefoniczną.

Czytaj też:Koronawirus. Puste wokandy. Podlaskie sądy odwołały rozprawy do końca marca

Od 18 maja wszystko wraca powoli do normalności. Jak poinformował w oficjalnym komunikacie prezes i dyrektor Sądu Rejonowego w Białymstoku ponownie otwarte dla interesantów są: Biuro Obsługi Interesantów (BOI), Biura Podawcze, Kasa Sądu, Ekspozytura Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych, Krajowego Rejestru Sądowego oraz Ksiąg Wieczystych, Czytelnia Akt. Już w tym tygodniu wracają wokandy spoza kategorii "pilne" odroczone na maj. Odbędą się wcześniej odwołane z powodu koronawirusa rozprawy praktycznie we wszystkich wydziałach SR.

- Mamy obowiązek otwierać się na interesantów, ponieważ nastąpiła nowelizacja specustawy i zmiana w obrębie przepisów, które regulowały zakres spraw, które mogły być przez sądy rozpoznawane na posiedzeniach jawnych i rozprawach głównych - tłumaczy sędzia Beata Wołosik, wiceprezes SR w Białymstoku. - Tych ograniczeń w rozpoznawaniu co do katalogu spraw, już nie ma. Ta sytuacja prawna dotyczy wszystkich sądów w Polsce, nie tylko naszego. Oczywiście wszystko będzie się odbywało w rygorze podwyższonego reżimu sanitarnego.

To między innymi mata dezynfekująca i pomiar temperatury ciała przed wejściem do sądu dokonywany przez pracowników ochrony. Do budynku nie zostaną wpuszczone osoby nie posiadające zakrytego nosa i ust, a także te, które odmówią poddania się pomiarowi temperatury lub odczyt wyniósł 38 st. C i więcej.

Ponad to do sądu będzie można wejść na 15 minut przed wyznaczoną godziną wezwania. Na sali rozpraw pojawią się podajniki z substancją do dezynfekcji rąk. Przed rozpoczęciem kolejnej sprawy, pomieszczenia będą wietrzone, a powierzchnie (takie jak stoły, ławki i klamki) - odkażane. Czynności na sali prowadzone będą z zachowaniem dystansu społecznego co najmniej 1,5 metra.

- Dla poprawy bezpieczeństwa sale o mniejszej i średniej powierzchni zostały wyposażone w ekrany ochronne na blatach stołów sędziowskich odgradzające sędziego od reszty sali - dodaje sędzia Wołosik.

Zobacz także:WORD Białystok organizuje bezpieczne egzaminy na prawo jazdy od rana do nocy. Przyjeżdżają kursanci z całej Polski (zdjęcia)

Wznowiona została osobista obsługa interesantów. W pomieszczeniach BOI czynne będzie jednak tylko co drugie stanowisko. To dla zachowania bezpiecznego dystansu. Odstępy, minimum 1,5 metra, będą musiały być zachowane w kolejce, również do okienka Biura Podawczego i Kasy Sądu. W celu uniknięcia nadmiernego gromadzenia się, nie wykluczone, że część osób będzie poproszona o poczekanie przed budynkiem.

Akta w czytelni będą dostępne wyłącznie po wcześniejszej telefonicznej lub elektronicznej rezerwacji dniu i godzinie wskazanej przez pracownika Czytelni Akt. Podczas przeglądania materiałów będzie trzeba mięć założone rękawiczki ochronne. Czynne będzie co drugie stanowisko - również z uwagi na zachowanie bezpiecznego dystansu.

Podobne zasady od 18 maja obowiązują m.in. w Sądzie Rejonowym i Okręgowym w Suwałkach oraz sądach okręgu łomżyńskiego. W przypadku części podlaskich sądów nie ma jeszcze oficjalnych zarządzeń dotyczących zmiany dotychczasowego funkcjonowania placówek. Bezpośrednia obsługa interesantów i rozpatrywanie spraw poza pilnymi pozostają zawieszone do końca maja lub do odwołania.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny