Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Potencjał solarny miasta. Gdzie montować fotowoltaikę w Białymstoku? Miasto nie chce opracować mapy

OPRAC.: mat
Biorąc pod uwagę walkę z zanieczyszczeniem środowiska oraz obniżenie emisyjności warto dołożyć starań, aby mapa potencjału solarnego powstałą w Białymstoku. Byłyby to kolejny krok do rozwoju  OZE w naszym mieście - uważa radny Paweł Myszkowski
Biorąc pod uwagę walkę z zanieczyszczeniem środowiska oraz obniżenie emisyjności warto dołożyć starań, aby mapa potencjału solarnego powstałą w Białymstoku. Byłyby to kolejny krok do rozwoju OZE w naszym mieście - uważa radny Paweł Myszkowski Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Niejeden mieszkaniec chciałby wiedzieć, gdzie montować fotowoltaikę w Białymstoku? Radny Paweł Myszkowski zaproponował, by miasto opracowało mapę potencjału solarnego. Magistrat uważa jednak, że to zbyt kosztowne przedsięwzięcia.

Mapa potencjału solarnego jest narzędziem, które odpowiada na pytanie, czy opłaca się założyć panele fotowoltaiczne na konkretnym dachu.

- Takie narzędzie zostało niedawno opracowane w Poznaniu jako efekt wspólnych działań Miejskiego Energetyka, Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ oraz Politechniki Poznańskiej. Dla każdego dachu na terenie miasta zostały przeprowadzone obliczenia, których wynikiem jest ilość energii słonecznej docierającej w ciągu roku do połaci dachowej – napisał Paweł Myszkowski w interpelacji do prezydenta.

Czytaj też: Archidiecezja Białostocka zamontuje trzy instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 75,84 kWp. Dostała dotację od urzędu marszałkowskiego

Przytoczył dane, z których wynika, że w sumie w Poznaniu opracowano dane dla ponad 80 tysięcy budynków, a mapa pokazuje wyniki za pomocą koloru - im ciemniejszy kolor budynku, tym jego potencjał solarny jest wyższy. Kluczowe dane do obliczeń to wysokość budynku, położenie budynku w osi wschód - zachód, powierzchnia dachu oraz jego nachylenie względem południa, a także obecność obiektów przysłaniających dostęp światła (roślinność, sąsiednie budynki).

- Część tych danych dostępna jest w miejskim systemie GIS – dodał radny.

Paweł Myszkowski wskazał też skąd wziąć pieniądze na przygotowanie takiej mapy.

- Nie namawiam bynajmniej do sięgnięcia wprost do kieszeni mieszkańców poprzez umieszczenie tej inwestycji bezpośrednio w budżecie miasta – zapewnił radny. - Warto jednak ubiegać się o środki na ten cel w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym, gdzie przygotowywana jest właśnie nowa strategia energetyczna, uwzględniająca środki na pomoc techniczną w OZE.

Czytaj też:Mieszkańcy Rafałówki protestują przeciwko budowie farmy fotowoltaicznej

Gdzie montować fotowoltaikę w Białymstoku?

Wspomniał, że wykorzystując środki z BOF-u można opracować takie narzędzie nie tylko dla miasta Białystok, ale dla całego Obszaru Funkcjonalnego, na czym skorzystają sąsiednie gminy.

- Oczywiście nie wyklucza to również ubiegania się o środki unijne, które w nowej perspektywie finansowej również uwzględniają rozwój OZE, szczególnie poprzez Cel 2 — "bardziej przyjazna dla środowiska bezemisyjna Europa" – tłumaczył radny.

Dodał, że podobne opracowanie, jednak dedykowane dla energetyki rozproszonej na obszarach wiejskich zrealizowano w gminie Puńsk w ramach międzynarodowego projektu RIGRID, jako efekt zawarcia konsorcjum gminy z białostocką firmą Electrum oraz Politechniką Warszawską.

Czytaj też:Białystok będzie miał elektrownię. Fotowoltaiczną. Powstanie na Pietraszach.

Miasto na razie nie widzi możliwości podjęcia prac nad taką mapą. Jak napisał w odpowiedzi na interpelacje Krzysztof Karpieszuk, sekretarz miasta, podjęcie decyzji i realizacja inwestycji polegającej na instalacji źródeł OZE w szczególności wykorzystujących energię słońca do produkcji energii elektrycznej jest procesem złożonym, w którym decydującymi elementami są:

  • oszacowanie potrzeb energetycznych poszczególnych odbiorców - określenie zapotrzebowania na energię oraz profil obciążenia,
  • określenie beznakładowych oraz niskonakładowych możliwości ograniczenia zużycia energii przez danych odbiorców końcowych,
  • określenie możliwości technicznych przyłączenia instalacji OZE do sieci elektroenergetycznej, co wynika z parametrów technicznych elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej będącej własnością PGE Dystrybucja S.A.
  • określenie parametrów technicznych (wytrzymałości mechanicznej) konstrukcji dachu w zakresie możliwości montażu instalacji PV.

Zobacz też:OZE dla parafii

Określenie potencjału solarnego dachu jest dopiero kolejnym etapem procesu inwestycyjnego.

- W związku z powyższym opracowywanie mapy potencjału solarnego dla wszystkich obiektów aglomeracji miejskiej, jak i obszaru Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego "daje się nie być sprawą priorytetową, ponieważ nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci wzrostu mocy zainstalowanych urządzeń OZE – napisał sekretarz miasta.

Według niego realne wykonanie "użytecznej" mapy, o której napisał interpelacji radny wymagałoby bardzo dużych nakładów.

- Niezbędna byłaby wizytacja każdego obiektu, a odczyty z mapy nie dają informacji np. o konstrukcji dachu czy też dodatkowych elementach zacieniających, a więc i o rzeczywistym potencjale PV obiektu – twierdzi Krzysztof Karpieszuk.

Czytaj też:Fotowoltaika – obalamy popularne mity. Awaryjność paneli, pozwolenie na budowę, praca zimą – jakie są fakty?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny