Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Potańcówka z Kapelą Batareja. Tak się ratuje stare domy (ZDJĘCIA)

agsa
Bęben, skrzypce, akordeon, ludowe melodie i białostoczanie, którzy chętnie bawią się przy takiej muzyce. Sobotnia potańcówka z Kapelą Batareja już za nami. Tym razem muzycy przygrywali przy dawnym Dworku Herbstów przy ulicy Nowowarszawskiej. W taki sposób realizatorzy projektu "Na ratunek stary domom" chcieli zwrócić uwagę na konieczność odnowy i opieki nad białostocką dawną zabudową.
Bęben, skrzypce, akordeon, ludowe melodie i białostoczanie, którzy chętnie bawią się przy takiej muzyce. Sobotnia potańcówka z Kapelą Batareja już za nami. Tym razem muzycy przygrywali przy dawnym Dworku Herbstów przy ulicy Nowowarszawskiej. W taki sposób realizatorzy projektu "Na ratunek stary domom" chcieli zwrócić uwagę na konieczność odnowy i opieki nad białostocką dawną zabudową. Wojciech Wojtkielewicz
Bęben, skrzypce, akordeon, ludowe melodie i białostoczanie, którzy chętnie bawią się przy takiej muzyce. Sobotnia potańcówka z Kapelą Batareja już za nami. Tym razem muzycy przygrywali przy dawnym Dworku Herbstów przy ulicy Nowowarszawskiej. W taki sposób realizatorzy projektu "Na ratunek stary domom" chcieli zwrócić uwagę na konieczność odnowy i opieki nad białostocką dawną zabudową.

Potańcówka w Białymstoku

Drewniany XIX-wieczny dwór (dzisiaj miejski pustostan), choć niepozorny architektonicznie, niesie w sobie kawał historii miasta, związanej z dziejami przemysłu włókienniczego. To jedna z najstarszych zachowanych w Białystoku drewnianych rezydencji fabrykanckich. Herbstowie zapisali się w pamięci mieszkańców Skorup jako bardzo postępowa, jak na tamte czasy – rodzina. Udostępniali chętnym swoją bibliotekę, utrzymywali strażą pożarną, prowadzili działalność filantropijną.

Dwór Herbstów znalazł się na liście budynków do ocalenia objętych projektem „Na ratunek starym domom”. Realizuje go koalicja 9 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Z jej inicjatywy remont dworu Herbstów został głoszony do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

W sobotę realizatorzy projektu zaprosili białostoczan na potańcówkę przy muzyce Kapeli Batareja. Kapela Batareja, związana z Fundacją Teatr Latarnia, gra wielokulturowy wiejski i miejski folklor. Zespół odtwarza muzykę tradycyjną z różnych stron Polski, najczęściej sięga jednak po repertuar z Podlasia i wschodniego pogranicza RP. Kapela wystąpi w składzie: Mateusz Tymura - akordeon, śpiew, Zbyszek Rusiłowicz - cymbały huculskie, Magdalena Dąbrowska - skrzypce, Julita Charytoniuk - baraban, bębenek obręczowy, śpiew. Kapeli towarzyszyła Ewa Karasińska, która poprowadziła tańce i zabawy tradycyjne.

Imprezy zaplanowane w ramach projektu „Na ratunek starym domom”

  • 25 czerwca (sobota) od godz. 12.00 do 15.00 w plenerze przy Młynowej 2 planowany jest piknik kulinarny poświęcony tradycji kuchni żydowskiej. Poprowadzi go Alessia di Donato, blogerka kulinarna współpracująca z Muzeum Żydów Polskich POLIN;
  • 2 lipca (sobota) o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie instalacji artystycznej w oknach kamienicy przy Słonimskiej 15. Stworzy ją Ewa Chacianowska, artystka wizualna i kuratorka wystaw

.

Finałem projektu ma być plebiscyt, do którego zaproszeni są wszyscy białostoczanie. Przeprowadzony zostanie w październiku i listopadzie 2022 r. Pomoże uszeregować 13 domów w kolejności – poczynając od tego, na którym mieszkańcom najbardziej zależy. Ten ranking będzie obywatelskim głosem w debacie nad rozwojem i zabytkami miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny