Białystok. Posiedzenie Unii Metropolii Polskich. Prezydenci największych miast chcą, by rząd zezwolił samorządom na poluzowanie wydatków

OPRAC.: Tomasz Maleta
Białystok, 25.09.2020. Konferencja na Rynku Kościuszki prezydentów miast po posiedzeniu rady Unii Metropolii Polskich
Białystok, 25.09.2020. Konferencja na Rynku Kościuszki prezydentów miast po posiedzeniu rady Unii Metropolii Polskich Tomasz Maleta
Będziemy musieli ciąć wydatki na oślep, tam, gdzie są one największe: w oświacie i komunikacji zbiorowej - ostrzegają prezydenci miast Unii Metropolii Polskich. I dlatego domagają się od rządu, by zawiesił na trzy lata regułę wydatkową dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. - Skoro rząd może korzystać z tego rozwiązania, to dlaczego także nie samorządy - mówią włodarze gmin.

Prezydenci i przedstawiciele miast należących do Unii Metropolii Polskich spotkali się w piątek (25.09.2020) w Białymstoku. Tematy poruszane podczas zebrania to m.in. sytuacja finansowa samorządów w kontekście budżetu na 2021 r. i funkcjonowanie oświaty w stanie pandemii. Po zebraniu zarządu UMP na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa podsumowująca spotkanie przedstawicieli członków UMP.

- W ostatnich latach nasze miasta zmieniły się nie do poznania, ale teraz są ciężkie czasy, ponieważ rządzący realizują swoje obietnice za pieniądze samorządów. Rozregulowany został rynek odpadów, do tego doszła epidemia, a w związku z nią recesja - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - To powoduje podjęcie przez samorządy trudnych decyzji, choć nadal będzie starali się rozwijać nasze miasta.

Czytaj też: https://plus.poranny.pl/obnizka-pit-i-koszty-reformy-edukacji-uderzaja-w-budzet-miasta-prezydent-bedzie-interweniowal/ar/14000949

Marcin Krupa, prezydent Katowic, powiedział, że w ubiegłoroczne regulacje prawne przyjęte przez rząd, spowodowały w tym roku w samorządach niedobór 6 mld zł.

- Jeśli dołożymy do tego proponowane i procedowane przez parlament ulgi, to przez dziesięć lat zmiany te przyniosą straty 15 mld zł. - wyliczał prezydent Katowic. - Z kolei zmiana funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych i przeniesienie zgromadzonych tam środków na Indywidualne Konta Emerytalne pozbawiły jednostki samorządu terytorialnego dochodów z tytułu PIT w kwocie 9,6 mld zł w najbliższych latach.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, dodał, że miasta zrzeszone w UMP na skutek ubiegłorocznych zmian straciły prawie 2 mld zł, a inwestycje są zaplanowane na ponad miliard złotych.

- Jak dbać o rozwój miast w sytuacji, gdy reforma podatku PI i CIT oraz inne zmiany ustawowe odbierają nam dochody - pytał prezydent Lublina.

Prezydenci skupieni w UMP oczekują rozmów z rządem, jak te systemowe ubytki rekompensować samorządom.

- Skoro rząd ma zawieszoną regułę wydatkową mówiącą o równoważeniu dochodów i wydatków bieżących, to dlaczego nam się odmawia tego samego - mówił Krzysztof Żuk. - Oczekujemy, że ta reguła na najbliższe trzy lata będzie też zawieszona w przypadku wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Bez tego samorządowcy będą musieli ciąć na ślepo wydatki tam, gdzie są one największe, czyli w oświacie czy komunikacji zbiorowej.

Dlatego prezydenci miast UMP ponownie apelują o wspólne opracowanie rozwiązań do problemów od lat zgłaszanych przez przedstawicieli samorządów:

  • zwiększenie udziału gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT i od osób prawnych (CIT);
  • rozluźnienie zapisów art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych dotyczących równowagi dochodów i wydatków bieżących do roku 2023;
  • odczuwalne zwiększenie nakładów budżetu centralnego na edukację oraz zmiana obecnego systemu opartego na podziale z góry ustalonej kwoty według wybranych kryteriów na system oparty na naliczaniu subwencji w oparciu o rzeczywiste koszty realizacji zadań oświatowych;
  • brak możliwości zbilansowania systemów gospodarowania odpadami w gminach;
  • funkcjonowanie wadliwego systemu wyrównawczego tzw. Janosika, który nie jest przygotowany na występowanie nadmiernego ubytku dochodów własnych oraz
  • wprowadzenie mechanizmów gwarantujących pokrycie rzeczywistych kosztów realizacji zadań zleconych

Zobacz:Prezydenci miast na skwerze im. Pawła Adamowicza

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Metropolia Białystok a w centum domy bez kanalizacji , bo pomnik dla Adamowicza ważniejszy .

G
Gość

Kanalizacji mieszkańcom w XXI wieku zrobić nie potrafi ! WSTYD

G
Gość

"- Jak dbać o rozwój miast w sytuacji, gdy reforma podatku PI i CIT oraz inne zmiany ustawowe odbierają nam dochody - pytał prezydent Lublina."

Tak trzymać, nie będziecie obniżać podatków, podwyższać płac i dziwić się, że PiS kładzie was na łopatki.

"Chcą też rozmawiać o rozwiązaniach systemowych dla samorządów. - Ale nie z wicepremierem od spraw bezpieczeństwa - mówi Truskolaski."

On to na trzeźwo, czy to norma? Na razie nie ma żadnego wicepremiera od spraw bezpieczeństwa, są mediołowate spekulacje, które ekonomista z Kapic bierze za rzeczywistość.

Swoją drogą to ilu mieszkańców dostąpiło zaszczytu rozmowy z prezydentem a nie jego zastępcami?

M
Mrrrr

Białystok bilet 4 zł normalny ,Gdańsk 3,8zl porównanie ?

G
Gość
25 września, 19:43, acan:

Kaczka nie rozmawia A TO ON RZĄDZ , premier to tzw boy.

Czemu jesteś idiotą ?

G
Gość

Rozmawiać to ty se możesz ... z rafałkiem vel ,,czajką ,, ...

G
Gość

Pogadajcie sobie z samym sobą.

Dodaj ogłoszenie