Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Pomnik Józefa Piłsudskiego stanie na Bojarach

Tomasz Mikulicz
Zbigniew Klimaszewski uważa Józefa Piłsudskiego za wielkiego patriotę. Za pomnik zapłacił z własnej kieszeni.
Zbigniew Klimaszewski uważa Józefa Piłsudskiego za wielkiego patriotę. Za pomnik zapłacił z własnej kieszeni. Wojciech Wojtkielewicz
Białystok będzie miał drugi pomnik Józefa Piłsudskiego. Stanie na podwórku obok domu przy ulicy Wiktorii 4. To prywatna inicjatywa Zbigniewa Klimaszewskiego ze stowarzyszenia Nasze Bojary

Nosiłem się z tym pomysłem już od wielu lat. W końcu mogę go zrealizować - cieszy się Zbigniew Klimaszewski ze stowarzyszenia Nasze Bojary.

Na podwórku obok swego domu przy ul. Wiktorii 4 postawi pomnik Józefa Piłsudskiego.

- Będzie miał ponad dwa metry. Ustawiony będzie na cokole - opowiada Klimaszewski.

Jako że Bojary to drewniana dzielnica, pomnik też będzie drewniany. Marszałka rzeźbi właśnie Zygmunt Ząb, artysta spod Szczytna. - Ma skończyć w kwietniu. Wtedy też postument przyjedzie do Białegostoku - mówi Klimaszewski.

Podczas świąt narodowych, np. z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, na jego podwórku spotykają się bojarczycy. Rozmawiają o historii, śpiewają pieśni patriotyczne. -Dlatego to idealne miejsce na pomnik Piłsudskiego. Będziemy składali przy nim kwiaty - zapowiada Klimaszewski.

Uroczyste odsłonięcie pomnika planowane jest na 12 maja. To rocznica śmierci marszałka, ale też i data zamachu majowego. Nawet za coraz bardziej radykalizującej się sanacji w końcówce lat 30. XX wieku ta ostatnia rocznica nie była świętowana. Przypomnijmy, że - choć na zamach można różnie patrzeć - w wyniku bratobójczych walk zginęło wedle oficjalnych danych 215 żołnierzy i 164 cywilów. Symboliczną ofiarą był student Karol Levittoux, stryjeczny wnuk znanego polskiego działacza niepodległościowego Karola Levittoux, który zginął najprawdopodobniej z rąk podoficera walczącego po stronie piłsudczyków. - Faktycznie, przejęcie władzy przez piłsudczyków było dalekie od demokratycznego. Dlatego od razu zastrzegam, że pomnik będzie odsłonięty w rocznicę śmierci marszałka, a nie zamachu majowego - podkreśla Klimaszewski.

Żałuje tylko, że pomnik stanie w takim sąsiedztwie. - Dom przy ul. Wiktorii 6, w którym gościł niegdyś marszałek został spalony kilka lat temu. Właściciel do dziś nie uprzątnął zgliszcz - mówi społecznik.

Bojarskie życie marszałka

Dom przy ul. Wiktorii 6 nie wygląda dziś okazale. Kilka lat temu strawił go pożar. A to tutaj przebywał Józef Piłsudski, późniejszy marszałek i Naczelnik Państwa Polskiego. W 1905 roku, jako 38-letni działacz, brał udział w zorganizowanym tu tajnym spotkaniu białostockich socjalistów. W następnych latach zatrzymywał się w tym domu jeszcze kilkakrotnie. Jego wizyty były w pełni zakonspirowane.

Po odzyskaniu niepodległości Józef Piłsudski 21 sierpnia 1921 roku, już jako Naczelnik Państwa, odwiedził ponownie Bojary odbierając tytuł honorowego obywatela Białegostoku. Gościł w domu prezydenta miasta Bolesława Szymańskiego przy ul. Starobojarskiej 30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny