Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Poltechnika. Powstał Instytut Innowacji i Technologii.

(mp)
Prezesem Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej został Jerzy Muszyński
Prezesem Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej został Jerzy Muszyński
Politechnika Białostocka. Właśnie powstał tu Instytut Innowacji i Technologii. Jego zadaniem jest zdynamizowanie współpracy pracowników naukowych z przemysłem, czyli wdrażanie w życie wynalazków studentów i pracowników naukowych Politechniki Białostockiej.

Liczba wdrożonych patentów, sprzedanych licencji i założonych spółek odpryskowych spin off/spin out - to ma być miernik tej współpracy.

– Mamy już konkretne pomysły na wdrażanie nowych technologii w różnych dziedzinach – mówi Jerzy Muszyński, prezes Instytutu. - Chodzi m.in. o różne programy interpretacyjne do radiologii, USG, EKG. Cała energetyka czeka na nasze innowacyjne pomysły. Trzeba usprawnić techniki oparte na węglu, tak by były bardziej ekologiczne. Jakie będzie tempo wdrażania tych technologii, to dopiero się okaże. Jesteśmy otwarci na pomysły.

Wszystkich zainteresowanych współpracą, Instytut zaprasza na swoją stronę: iit.pb.bialystok.pl

Opinia 
Dr inż. Wojciech Winogrodzki,
prezes firmy T-Matic,
prezes Podlaskiego Związku Pracodawców
Współpraca nauka-biznes na Podlasiu praktycznie nie istnieje. Zdarzają się tylko pojedyńcze przypadki. Zarówno przedsiębiorcy, jak i biznesmeni zastanawiają się, jak ją usprawnić. Przedsiębiorcy uważają, że winne są mechanizmy funkcjonowania szkolnictwa wyższego w Polsce, które nie motywują uczelni do prowadzenia badań na rzecz gospodarki i biznesu. Istnieje też problem ze strony biznesu. W naszym regionie mamy przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Małe firmy nie są w stanie sfinansować innowacyjnych projektów. Zatem przemysł o niewielkiej sile staje wobec dużego partnera, jakim są uczelnie. Przypomnę, że te rozległe instytucje są jednym z większych pracodawców w regionie. Kolejnym problemem jest niski stopień innowacyjności – zarówno nauki, jak i regionalnej gospodarki. Nauka nie będąc nastawiona na prowadzenie badań dla biznesu, nie generuje rozwiązań, które są źródłem postępu technologicznego. Badania uczelni nie są zatem atrakcyjne dla biznesu, nie nadają się do praktycznego zastosowania. Bardzo istotną kwestią jest to, że polska nauka jest mało konkurencyjna w porównaniu do światowej. Pozostaje zamknięta w obszarze krajowym, a nawet regionalnym. I te kwestie wymagają rozwiązania w najbliższym czasie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny