Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Politycy PiS: Mamy rok wyborczy, więc będziemy przypominali mieszkańcom Podlaskiego różne rzeczy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Konferencja prasowa podlaskiego PiS na temat: 10 lat od decyzji podwyższenia wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Rećko, starosta i pełnomocnik PiS w powiecie sokólskim, senator Mariusz Gromko, pełnomocnik okręgowy PiS Okręgu 60 i marszałek województwa Artur Kosicki i radny miejski Mariusz Gromko
Konferencja prasowa podlaskiego PiS na temat: 10 lat od decyzji podwyższenia wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Rećko, starosta i pełnomocnik PiS w powiecie sokólskim, senator Mariusz Gromko, pełnomocnik okręgowy PiS Okręgu 60 i marszałek województwa Artur Kosicki i radny miejski Mariusz Gromko Wojciech Wojtkielewicz
Mamy rok wyborczy i będziemy w tym roku, jako pełnomocnicy i działacze PiS przypominali wiele rzeczy. To bardzo istotne, żebyśmy mówili naszym wyborcom w Podlaskiem, jaka jest prawda. Dziś chcemy poruszyć kwestię związaną z podniesieniem wieku emerytalnego – mówił podczas środowej konferencji pełnomocnik okręgowy PiS w Podlaskiem i marszałek województwa Artur Kosicki.

Stwierdził też, że w 2012 roku „weszła haniebna zmiana dotycząca podniesienia wieku emerytalnego”.

- Wbrew mieszkańcom, wbrew naszym ludziom, wbrew ich woli i został podniesiony wiek emerytalny do 67 roku życia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Gdy w 2015 roku PiS doszło do władzy, podczas kampanii wyborczej zapowiadaliśmy, że ten wiek emerytalny zmienimy. Że nastąpi możliwość przejścia na emeryturę w takim, a nie innym wieku. I tak się stało, w 2017 roku weszła w życie zmiana, którą wprowadziło PiS, czyli wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn – przypomniał Artur Kosicki.

Czytaj również:

Dodał, że w zeszłym roku Kongres Kobiet nagrodził przewodniczącego PO Donalda Tuska m.in. za walkę o równouprawnienie: - Rozumiem, że to ta walka pchnęła Donalda Tuska do zrównania wieku emerytalnego (67 lat) dla kobiet i mężczyzn. Oczywiście mówię to przez pryzmat śmieszno-smutny, bo do tego nie powinno dojść – podkreślił pełnomocnik okręgowy PiS.

Z kolei Mariusz Gromko, senator PiS stwierdził, że obiecując przywrócenie wcześniejszych emerytur musiał zapewnić ich finansowanie.

– Przedstawiliśmy rozwiązania, by ukrócić mafie VAT-owskie i z tamtych środków pozyskaliśmy pieniądze. Wbrew temu, co mówił ówczesny minister finansów (Jacek Rostowski – red.), że pieniędzy nie ma i nie będzie. Doskonałą polityką fiskalną pokazaliśmy, że są pieniądze, które można zatrzymać w budżecie na programy społeczne – zapewnił senator Gromko.

Czytaj również:

Piotr Rećko, starosta i pełnomocnik PiS w powiecie sokólskim wskazał, że rząd to PiS wprowadził 13. i 14. emeryturę dla seniorów, które są waloryzowane. Wprowadził też bezpłatne leki: - I te fakty chcemy przedstawić emerytom, bo bezpieczeństwo finansowe i zdrowotne to są dla nich najważniejsze rzeczy – dodał starosta Rećko, a senator Gromko przypomniał, że w ciągu ostatnich 10 lat minimalna emerytura wzrosła z 900 zł do prawie 1600 zł.

Natomiast Henryk Dębowski, szef klubu radnych PiS mówił, że w Białymstoku nie ma miejsca na trzy spółki komunikacyjne, bo to generuje duże koszty: – Te trzy białostockie spółki trzeba połączyć w jedną, wtedy będzie możliwość zakupu tańszego paliwa w hurcie – stwierdził radny Dębowski i dodał, że PiS nie zgodzi się na podwyżkę cen biletów autobusowych.

Czytaj również:

Politycy PiS odnieśli się również do wtorkowej (3.01) konferencji, podczas której prezydent Tadeusz Truskolaski mówił o stratach, jakie białostockie spółki komunikacyjne poniosły w związku z wysokimi hurtowymi cenami paliw z PKN Orlen. Pełnomocnik okręgowy PiS Artur Kosicki stwierdził, że bardzo chciałby poznać wyliczenia, którymi posługiwał się prezydent Truskolaski, bo to powinny być wyliczenia merytoryczne, a „nie wyssane z palca, które nic nie znaczą i nie wiadomo na czym polegają”.

- To są wyliczenia merytoryczne, bo dane pochodzą ze spółek komunikacyjnych. PiS broni tego, czego obronić się nie da. Wystarczy sprawdzić zyski Orlenu w 2021 i i 2022 roku, by stwierdzić, że spółka zyskała je kosztem Polaków – odpowiedział redakcji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Senator Gromko zapewnił zaś, że mimo obowiązku podniesienia VAT do 23 proc. Orlen zrobił wszystko, by cena paliwa była jak najniższa i dzisiaj Kowalski za minimalną pensję kupi prawie dwa razy więcej paliwa niż w 2012 roku, gdy rządziła PO.

Dodajmy, że konferencję na ten sam temat zorganizował w Suwałkach poseł Jarosław Zieliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny