Relacje - te zwykłe, ludzkie, codzienne - coraz częściej są coraz mniej naturalne. Z jednej strony wpływa na to rozwój nowych technologii. Z drugiej - pandemia, izolacja, które powodują, że kontakt nawiązywany na pomocą sieci jest dużo łatwiejszy niż ten offline.
- Dziecko zaniedbuje obowiązki rodzinne, domowe, traci relacje z rówieśnikami czy rodziną, traci zainteresowania, oszukuje, gra na komputerze nawet w nocy - czym to się może skończyć, opowiada Elżbieta Powichrowska, szefowa Ośrodku Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych Etap w Białymstoku.
To tu od lat już na terapię przychodzą osoby uzależnione m.in. od alkoholu i narkotyków. I to właśnie ten ośrodek, jako jeden z dziesięciu w całej Polsce, został wybrany przez Ministerstwo Zdrowia do pilotażowego programu, skierowanego do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii cyfrowych.
Program pilotażowy stanowi odpowiedź na zaistniałą potrzebę zdrowotną, związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne, dodatkowo potęgowaną przez pandemię SARS-CoV-2.
- Do tej pory nie było poradni bezpośrednio dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym skierowanym do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych. Przeprowadzenie programu pilotażowego umożliwi przetestowanie sposobu organizacji opieki nad uzależnionymi od nowych technologii dziećmi i ich rodzinami – podkreśla Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, który pośredniczy w przekazywaniu funduszy na terapię.
Pieniądze na pomoc młodym ludziom wystarczą na półtora roku. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się już w tym tygodniu. Powstały już trzy grupy: dla osób w wieku 9-11, 12-14 i 15-17 lat. Zajęcia potrwają 12 tygodni (niektórym osobom zostaną przedłużone), potem ruszą kolejne grupy.
Program pilotażowy zawiera m.in.:
- poradę lekarską diagnostyczną
- poradę lekarską terapeutyczną
- poradę psychologiczną diagnostyczną
- poradę psychologiczną
- sesję psychoterapii indywidualnej
- sesję psychoterapii rodzinnej
- sesję psychoedukacyjną
Wszystkie świadczenia oferowane w ramach programu pilotażowego są dla pacjentów bezpłatne.
- Co ważne, program obejmuje nie tylko dzieci, ale i ich rodziców. I z jednymi, z z drugimi, będziemy spotykać się dwa razy w tygodniu: raz w tygodniu na terapię grupową i raz indywidualną dla dzieci, a dla rodziców do wyboru: indywidualna lub rodzinna. Planujemy też konsultacje psychiatryczne i diagnozy psychologiczne dzieci - mówi Elżbieta Powichrowska. I opowiada, jakie umiejętności podczas zajęć powinny nabyć dzieci: - Dzieci będą się uczyły pewnych umiejętności społecznych - komunikacji, wyrażania uczuć, radzenia sobie ze stresem, podejmowania decyzji, ale też organizowania czasu wolnego, poczucia własnej wartości, czyli zajęcia terapeutyczne, ale połączone z psychoedukacją, treningami umiejętności społecznych.
Elżbieta Powichrowska: Dopalacze to niszczenie zdrowia, życia, marzeń i siebie
Równie ważna jednak jest praca z rodzicami. Bo rodzice czasami, dla świętego spokoju, dają dziecku telefon, smartfon. Robi tak prawie połowa rodziców dzieci poniżej drugiego roku życia: żeby się czymś dzieci zajęły, żeby mieć spokój. Musimy im pokazać, że są inne sposoby - dodaje.
Więcej - w Magazynie

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?