Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Podlaskie samorządy zaczęły już odbierać ze składów węgiel dla mieszkańców

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Konferencja w białostockim składzie węgla (na zdjęciu od lewej): wójt gminy Kołaki Kościelne Sylwester Jaworowicz, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, burmistrz Supraśla Radosław Barszczewski i prezes Enea Ciepło w Białymstoku Cezary Ołdakowski.
Konferencja w białostockim składzie węgla (na zdjęciu od lewej): wójt gminy Kołaki Kościelne Sylwester Jaworowicz, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, burmistrz Supraśla Radosław Barszczewski i prezes Enea Ciepło w Białymstoku Cezary Ołdakowski. Wojciech Wojtkielewicz
W środę (30.11) w Białymstoku uruchomiony został skład węgla, z którego samorządy mogą odbierać opał dla swoich mieszkańców. Węgiel pochodzi z Kolumbii i gminy płacą za niego 1.500 zł za tonę, a cena dla mieszkańca nie może przekraczać 2.000. Pierwsze podlaskie gminy, które sprzedają mieszkańcom węgiel po preferencyjnych cenach to Czyżew, Supraśl i Kołaki Kościelne.

Dystrybucją węgla w Podlaskiem zajmują się dwie spółki: PGE Paliwa i Węglokoks. W Białymstoku obsługuje go Enea Ciepło, która ma odpowiednią infrastrukturę do przyjmowania węgla i przekazywania go gminom. Na terenie województwa składowisk z węglem dla gmin będzie kilka, z Ełkiem włącznie (Węglokoks).

- Ze składowiska przygotowanego przez spółkę Enea Ciepło w Białymstoku zaczynamy wydawać węgiel dla podlaskich gmin. Swoje potrzeby gminy określały za pośrednictwem portalu cieplo.gov.pl. Kupują go w preferencyjnych cenach po 1 500 zł/tonę, a sprzedają maksymalnie za 2.000 zł/tonę wszystkim tym, którzy są uprawnieni do otrzymania tzw. dodatku węglowego. Jestem rad, że w naszym województwie tą pomocą objęte wszystkie gminy - tłumaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dodał, że w całym kraju w programie tym uczestniczy ponad 2 tys. gmin, które dzięki współdziałaniu rządu i samorządu będą mogły zapewnić swoim mieszkańcom węgiel na zimę.

W Podlaskiem bezpośrednio do programu przystąpiły 103 gminy (na 118 ogółem), a 15 gmin będzie sprzedawało swoim mieszkańcom węgiel na podstawie umów zawartych z podmiotami zewnętrznymi, zwykle prywatnymi. Tak jest np. w gminie Czyżew, która właśnie zaczęła sprzedawać węgiel mieszkańcom i tak będzie też m.in. w podbiałostockich Zawadach czy kilku gminach wokół Bielska Podlaskiego. Tyle że w takim przypadku maksymalna cena sprzedaży węgla wyniesie 2,2 tys. zł/tonę.

Jednym z pierwszych samorządów, który odebrał węgiel (dostarczony przez PGE Paliwa) z białostockiego składu są Kołaki Kościelne.

- Dzięki współpracy z prywatnym, miejscowym przedsiębiorcą, dystrybucję wśród mieszkańców zaczynamy już dziś. Pierwszy transport to 25 ton ekogroszku, a w planach jest 50 ton. Uspokajam wszystkich odbiorców: materiał został zbadany i spełnia wszelkie obowiązujące normy. W tym roku planujemy dostarczyć około 200 ton węgla (ekogroszek i orzech) po 1.900 zł/tonę – zapowiedział wójt gminy Kołaki Kościelne Sylwester Jaworowicz.

Czytaj również:

Podlaskie samorządy zgłosiły zapotrzebowanie do końca roku na ponad 28 tys. ton węgla. W środę swój węgiel odebrał również Supraśl.

- Podpisaliśmy umowę z PGE Paliwa, a następnie ze składem opału (już z prywatną firmą) w Białymstoku, który odpowiada za transport. Już wysyłamy do mieszkańców informację w sprawie dystrybucji. Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na około 300 ton, z których 200 już rozdysponowaliśmy. Dostaniemy certyfikowany węgiel z Kolumbii, o którym wiemy, że ma dobrą kaloryczność - powiedział burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Cena, którą ustaliła gmina Supraśl to 1950 zł/tonę: - Czyli po uzyskaniu dofinansowania będzie to 950 zł, bo dodatek wynosi 1 tys. zł do tony, a do końca roku można kupić 1,5 tony węgla – wyliczał Radosław Dobrowolski.

W sezonie grzewczym gospodarstwa domowe mogą kupić trzy tony węgla: połowę w tym, a resztę w nowym roku. Zapotrzebowanie na opał (do końca roku) jakie zgłosiły gminy naszego województwa sięga 35 tys. ton: - Województwo jest podzielone, mniej więcej po połowie, między PGE Paliwa i Węglokoks. Mam nadzieję, że punkty odbioru będą dogodne dla poszczególnych gmin - dodał wojewoda Paszkowski.

Czytaj również:

- W tej chwili mamy na placu 2200 ton węgla. Załadowaliśmy już pierwszy transport i od dziś pełną parą zaczynamy zaopatrywać gminy. Wydajemy węgiel, który otrzymamy od spółki PGE Paliwa, a po dowozie gminy sprzedają go swoim mieszkańcom. Dodam, że węglem z Kolumbii palimy u siebie, więc jego jakość jest dobra - wyjaśniał prezes Enea Ciepło Cezary Ołdakowski i dodał: - Harmonogram ustala spółka PGE Paliwa i mamy awizację na ponad 22 tys. ton węgla do świąt. To czy otrzymamy taką ilość, zależy od tego, jak będą go kupowali mieszkańcy.

W kolejnych dniach węgiel ze składu Enei Ciepło odbiorą m.in. Białystok (w czwartek, zapotrzebowanie na 1200 ton na cały sezon), Suwałki oraz gminy Łapy i Zambrów. Dotychczas do Polski sprowadzono około 10 mln ton węgla, a do końca roku około 14 mln ton.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny