Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Pary młode mogą zaprosić większą liczbę gości na ślub cywilny

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Od piątku (30 lipca) większa liczba gości może towarzyszyć parze młodej w ceremonii ślubnej
Od piątku (30 lipca) większa liczba gości może towarzyszyć parze młodej w ceremonii ślubnej Marcin Jakowiak
Od 30 lipca zwiększa się limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystości ślubnej w USC w Białymstoku. To dobra wiadomość dla wielu młodych par.

Zmiany w białostockim USC to efekt poprawy sytuacji epidemicznej w kraju oraz odpowiedź na prośby par młodych. Pomimo luzowania obostrzeń w Polsce ciągle trwa stan pandemii, dlatego limity nie zostały całkowicie zniesione.

Maksymalna liczba gości, które mogą wejść na salę ślubów to 20 osób. Nie wlicza się w to pary młodej, świadków, ewentualnie tłumacza, fotografa czy muzyków. Urząd nie sprawdza czy osoby są zaszczepione czy nie. Limit wynika z potrzeby zapewnienia każdemu bezpiecznego, półtorametrowego dystansu społecznego. Wszyscy są zobowiązani do noszenia maseczek.

Zobacz też: Protest branży weselnej w Białymstoku. Przedsiębiorcy chcą zwrócić uwagę na swoje problemy (zdjęcia)

Przypomnijmy, że do niedawna w ceremonii mogło wziąć udział zaledwie sześć osób. Dopiero w czerwcu urząd otworzył się dla nieco większej liczby gości, ale każda sprawa była rozpatrywana indywidualnie. Dla wielu par, w trudnej pandemicznej rzeczywistości, pozostawało zorganizowanie transmisji online, by każdy gość mógł zobaczyć ceremonię.

Przypomnijmy, że w 2020 r., zawarto w Białymstoku 1128 ślubów, w tym 524 cywilnych i 604 konkordatowych. Śluby odbywają się standardowo w czwartki, piątki oraz soboty (poza świętami).

W Białymstoku śluby cywilne odbywają się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego 6. Pałacyk Gościnny został zbudowany w 1771 r. przez hetmana Jana Klemensa Branickiego dla żony Izabeli. W barokowej rezydencji nocowali także liczni goście, których zapraszał hetman, między innymi dworzanie króla Stanisława Augusta, cesarza Józefa II czy księcia Pawła, późniejszego cara Rosji. Po śmierci Izabeli budynek, wraz z zespołem pałacowo-ogrodowym, wszedł w posiadanie cara Aleksandra I. Od drugiej połowy XIX w. do 1939 r. mieściły się w nim restauracje i kawiarnie. Dziś znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego – Pałacyk Ślubów. Budynek służy także prezydentowi Białegostoku do celów reprezentacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny