Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Odsłonięto tablicę upamiętniającą działaczy białostockiej Solidarności. Przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego

red
Solidarność to jest najlepsza Polska marka. Nie ma takiej drugiej. To jest kwintesencja polskości - mówiła w płomiennym przemówienie Stanisława Korolkiewicz, działaczka antykomunistycznej opozycji podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej działaczy związkowych. Znajduje się ona na budynku I Urzędu Skarbowego przy ul. Świętojańskiej. W latach 1980-1981 mieściła się w nim siedziba białostockiej Solidarności.

Odsłonięcie tablicy było jednym z punktów kilkudniowych obchodów upamiętniających tragiczną 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez gen. Jaruzelskiego. Przed budynkiem skarbówki zgromadziło się bardzo wielu byłych działaczy związkowych i opozycjonistów. Dla wielu to był powrót do przeszłości, bo jako związkowcy w latach 1980-1981 niemal codziennie gościli w budynku, w którym najpierw mieścił się Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, a potem siedziba NSZZ "Solidarność" Zarządu Regionu Białystok.

- Przyczółek wolnej Polski - czytamy na tablicy. I dalej: "W hołdzie wszystkim bohaterom wielkiego zrywu solidarnościowego lat osiemdziesiątych, którzy w walce o wolną Polskę wystąpili przeciwko zbrodniczym poczynaniom komunistycznej władzy".

- Chcemy dać lekcję pamięci tym, którzy tej historii nie znają. Ta tablica będzie dla młodego pokolenia krótką lekcją historii - mówiła wiceprzewodnicząca WIR Stanisława Korolkiewicz, w przeszłości aktywna działaczka Solidarności, KPN i Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Po odsłonięciu tablicy ufundowanej przez podlaską Solidarność, białostocki oddział IPN i Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych, związkowcy i działacze opozycyjni przemaszerowali do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się promocja książki dr. Marka Kietlińskiego i ks. dr. Adam Szota "Stan wojenny na Białostocczyźnie". To relacje działaczy opozycyjnych i związkowych, studentów zaangażowanych w działalność NZS-u, ale także zwykłych mieszkańców. Nie tylko z Białegostoku, ale też Łap czy Moniek.

- My dziś musimy zaświadczać, że jesteśmy do wolności przywiązani i takie uroczystości jak dzisiejsza to jest właśnie wyraz tego przywiązania, że chcemy pamiętać o tamtej walce i jej bohaterach. Być drogowskazem dla młodego pokolenia - podkreślał dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Piotr Kardela.

Główne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaplanowano w Białymstoku w poniedziałek 13 grudnia 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny