Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bialystok > Od dziś Dni bez Wokand

fot. Archiwum
Większość akt będzie musiało poczekać na wyznaczenie nowych terminów wokand
Większość akt będzie musiało poczekać na wyznaczenie nowych terminów wokand fot. Archiwum
Od dziś sądy nie będą sądzić. Rozpoczyna się ostrzegawczy protest sędziów określany jako Dni bez Wokandy.

Protest polega na tym, że sędziowie nie prowadzą rozpraw i posiedzeń, ale zajmują się przygotowaniem do rozpraw, sporządzaniem uzasadnień wyroków i kształceniem. Jak tłumaczą w piśmie, które trafiło do mediów to praca, którą z uwagi na znaczące obciążenie zwykle są zmuszani wykonywać wieczorami bądź w weekendy.

Wokandy na 26, 27 i 28 listopada 2008 r. albo nie zostały wyznaczone, albo zostały zmienione w terminie, który umożliwiał powiadomienie stron i osób wezwanych.

Sędziowie wyjaśniają, że ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości i z powodu troski o interes stron postępowań sądowych obecna akcja jest prowadzona jedynie w postaci sygnalizacyjnej i ostrzegawczej. Dlatego też będą przeprowadzone rozprawy, które nie mogły zostać przeniesione na inny termin z uwagi na ich wagę lub brak możliwości zawiadomienia stron o ich przeniesieniu.

W białostockim Sądzie Rejonowym sędziowie postanowili, iż ten czas winien zostać wykorzystany także na podniesienie świadomości prawnej obywateli i w tym znaczeniu owe wokandy odbędą się.

Sędziowie przygotowali dla studentów symulację rozprawy oraz panel ją podsumowujący. Sędziowie odwiedzą też niektóre szkoły ponadpodstawowe w celu odbycia z młodzieżą spotkań edukacyjnych poświęconych przybliżeniu zawodu sędziego, ułatwienia zrozumienia istoty sprawowania władzy sądowniczej i jej niezależności.

Istotnym wymiarem spotkań ma być również element prewencyjny, gdyż zarówno z doświadczenia zawodowego, jak i doniesień prasowych wynika, że ta grupa - uczniów gimnazjów i liceów narażona jest na czasem zupełnie niepotrzebne wejście w konflikt z prawem.

Niekiedy właśnie uświadomienie naganności pewnych zachowań, ich bezprawności oraz sankcji, które przepisy prawa przewidują za dokonanie czynu zabronionego wystarczą, aby ustrzec osoby stojące u progu dojrzałości przed błędami rzutującymi później na ich przyszłe - dorosłe życie.

Chcielibyśmy, aby ten protest był ostatnim powodując realne kroki w celu naprawy wymiaru sprawiedliwości.

Sędziowie protestują z powodu:

- braku skutecznych działań w kierunku zreformowania systemu sądownictwa powszechnego, w tym pilnego uregulowania sytuacji asesorów, którzy z dniem 6 maja 2009 r. utracą możliwość orzekania, co doprowadzi do poważnego kryzysu sądownictwa;
- niejasnych i nieobiektywnych kryteriów awansów służbowych oraz rzeczywistej likwidacji samorządności środowiska sędziowskiego;
- wprowadzenia zasad negatywnej selekcji naboru do zawodu sędziego, do czego doprowadzi uchwalona przez Sejm ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury,
- braku po stronie rządu rzeczywistej woli uczynienia z zawodu sędziego "korony zawodów prawniczych" i tworzenia fikcyjnych projektów ustaw, które nie trafiają pod obrady Sejmu RP;
- sprowadzania przez władzę ustawodawczą i wykonawczą sędziów do roli podrzędnych urzędników i brak poszanowania dla przedstawicieli odrębnej władzy sądowniczej;
- rażąco niskich uposażeń sędziów w porównaniu do wszystkich innych zawodów prawniczych przy braku możliwości uzyskiwania przez sędziów dodatkowych dochodów;
- nadmiernego i naruszającego zasadę konstytucyjnej równowagi władz podporządkowania sędziów nadzorowi administracyjnemu Ministra Sprawiedliwości.

Sędziowie domagają się przeprowadzenia zmian systemowych, gwarantujących sprawne i pozbawione jakichkolwiek nacisków działanie sądownictwa.

Protest sędziów zorganizowany jest przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "IUSTITIA".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny