Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Na Stadionie Miejskim otwarto Epi-Centrum Nauki. To pierwsze tak duże centrum naukowe we wschodniej części Polski

OPRAC.: wal
29.08.2020 Białystok. Otwarcie Epi-Centrum Nauki na Stadionie Miejskim
29.08.2020 Białystok. Otwarcie Epi-Centrum Nauki na Stadionie Miejskim Wojciech Wojtkielewicz
Około cztery godziny zwiedzania, 130 eksponatów, symulacje, hologramy, roboty, instalacje multimedialne, łączna przestrzeń 3200 m2 – po dwóch latach intensywnych prac budowlanych otworzono Epi-Centrum Nauki w Białymstoku.

Stadion miejski znany jest nam od wielu lata. Teraz będzie miał dodatkowe atrakcje - mówił w sobotę [29.08.2020] prezydent Tadeusz Truskolaski podczas otwarcia Epi-Centrum Nauki. - Na tę uroczystość zaproszony był także marszałek województwa. Potwierdził swoją obecność. Nie wiem, dlaczego nie przybył. Może myślał, że tu Westerplatte, ale my byśmy dali głos panu marszałkowi. Dlatego, że historia tego miejsca jest związane z urzędem marszałkowskim.

Całkowita wartość projektu to 25,4 mln zł, a dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego zarządzanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wyniosła 17,4 mln zł. Centrum było gotowe już wcześniej, ale ze względu na pandemię jego otwarcie było zamrożone.

- Skoro rusza rok szkolny, to także Epi-Centrum - mówił prezydent Białegostoku.

Czytaj też:Takie były początki Epi-Centrum Nauki

Laboratorium Młodego Mistrza

Na przestrzeni 3200 m2 znajdują się dwie odrębne wystawy. Zajmująca ok. 600 m2 Strefa Małego Odkrywcy przeznaczona jest dla dzieci od 3 do 10, natomiast na starszych zwiedzających czeka 2600 m2 powierzchni Wystawy Głównej. Łącznie na obu przestrzeniach znajduje się ponad 130 eksponatów wykorzystujących zarówno tradycyjne, jak nowoczesne, multimedialne rozwiązania. Dodatkowo, wydzielono laboratoria, które mogą być przeznaczone do prowadzenia zamkniętych zajęć: „Laboratorium robotyki”, Laboratorium energetyki”, „Laboratorium elektromobilności”, a w strefie dla najmłodszych – „LABBAR”.

- Odwiedzający białostockie centrum nauki mogą nie tylko poznać, ale przede wszystkim doświadczyć nauki i technologii. Przy tworzeniu Epi-Centrum skupiliśmy się na interaktywnym charakterze ekspozycji. Naszym nadrzędnym celem było to, aby wystawa zapraszała do aktywnego odkrywania, rozbudzała zainteresowanie naukami technicznymi i przyrodniczymi, pobudzała kreatywność i prowokowała do zadawania pytań, jak i kwestionowania odpowiedzi. Wszystko po to, aby łatwiej było zrozumieć otaczający nas świat i prawa nim rządzące – wyjaśnia Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Wystawa Główna Epi-Centrum Nauki podzielona została na 11 głównych stref: „Strefa wody”, „Właściwości materiałów”, „Mechanika”, „Idź z prądem”, „Telekomunikacja”, „Robotyka”, „Transport”, „Ekscytujące technologie”, „Ludzkie ciało”, „Optyka”, „Zabawa z Nauką”.

Zobacz:Oni otrzymali nagrodę za nazwę Epi-Centrum

Strefa Małego Odkrywcy

Została podzielona na pięć zakresów tematycznych: „Poznawanie i wiedza”, „Poznaj swoje ciało”, „Technika”, „Budownictwo” i „Energia wody”. W tej strefie dzieci poprzez zabawę mogą poznać podstawy optyki, logiki i medycyny. Ambitniejsi zwiedzający mogą spróbować swoich sił przy programowaniu ścieżki przemieszczania się robota edukacyjnego.

Nasz syn jest bardzo aktywny. Wiedzieliśmy, że będzie tutaj dużo zabawy i ciekawostek, które mu spodobają się - mówili Emilia i Piotr, którzy przyszli do Strefy Małego Odkrywcy z synem Jeremim. - Dopiero zaczęliśmy zwiedzanie, ale już synkowi najbardziej spodobała się woda. Myślę, że dalej będzie równie interesująco.

Woda najbardziej zafrapowała też 3,5-letniego Gabrysia, którego do Centrum przyprowadziła mama.

- Chciałam pokazać synkowi jak można fajnie się bawić i spędzić pożytecznie czas nie tylko na zabawach klockami, ale poznawać świat i rzeczy, które są wokół nas - mówiła pani Ewa.

W każdej ze stref znajdują się stanowiska pozwalające lepiej zrozumieć zagadnienia fizyki i techniki. Niektóre z nich zrealizowane zostały z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań multimedialnych i najnowszych zdobyczy techniki.

Stanowisko „Tesla – Edison” to około 20 minutowa projekcja filmu holograficznego wykorzystująca technologię „pepper’s ghost”. Film pokazuje w skrócie współzawodnictwo wielkich wynalazców w zakresie wytwarzania i wykorzystania prądu oraz inne ich osiągnięcia. Na scenie, oprócz postaci pokazanych za pomocą holografii, są również modele ich wynalazków, których podświetlenie jest synchronizowane z filmem.

Ile Białystok produkuje ciepła?

W strefie Robotyki i automatyki prezentowana jest między innymi „automatyczna linia produkcyjna”. Zwiedzający za pomocą profesjonalnego sterownika przemysłowego Siemens, może zaprogramować zadanie do wykonania. W skład linii wchodzą „magazyny”, taśmociąg oraz robotyczne ramię, a na ekranie monitora można oglądać pracę programu sterującego.

Do strefy „Ludzkie ciało” wchodzi się poprzez przestrzenną konstrukcje scenograficzną pokazującą ludzką twarz. Przy pomocy mappingu wyświetlane są na niej tkanki i układ kostny ludzkiej głowy.

W Strefie Transportu goście zasiądą w symulatorze lotu awionetką. To profesjonalne urządzenie składające się z projektora i ekranu sferycznego oraz ramy, w której zamontowano fotel pilota, wolant, przepustnicę i pedały sterowania lotkami.

W laboratorium energetyki znajduje się multimedialna makieta Białegostoku, na której prezentowana jest wielkość produkcji energii cieplnej i elektrycznej z tradycyjnej elektrociepłowni oraz z białostockiej spalarni śmieci.

Czytaj też:Białostoczanie wystrzelili rakiety

Unijne wsparcie

Epi-Centrum Nauki powstało w ramach projektu „Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020. Beneficjentem projektu jest miasto Białystok, a jego realizatorem był Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Trias AVI Sp. z o.o., która w ścisłej współpracy z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym m.in. zaprojektowała przestrzenie, eksponaty i instalacje, a także prowadziła prace wykończeniowe.

- Realizacja inwestycji polegająca na tworzeniu przestrzeni wystawienniczych czy muzeów to z perspektywy wykonawcy bardzo interesujące wyzwanie, któremu podołać mogą jedynie najlepsi specjaliści z rynku. Projektowanie i tworzenie eksponatów prezentujących podstawowe zagadnienia ze świata nauki i techniki wymagają od nas pomysłowości i dokładnego wykonania. Tworzymy też eksponaty w oparciu o technologie audio-video, co z jednej strony daje ogromne możliwości prezentacji zagadnień tematycznych, a z drugiej bardzo dobrze rezonuje ze współczesnym, młodym odbiorcą – podkreśla Marcin Wojczyński, wiceprezes Trias AVI – generalnego wykonawcy Epi-Centrum.

Zobacz:Trening wzroku w BPNT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny