Białystok. Na rynku nie będzie pręgierza, Temidy, ani św. Floriana. Miasto mówi "nie" rzeźbom. A był to projekt z budżetu obywatelskiego

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Ludzie oddali głosy na ten projekt, a teraz urząd miasta rezygnuje. To jakaś paranoja. Zbieraliśmy podpisy w seminariach, klasztorach, na parafiach, na uczelniach. Co mam teraz powiedzieć tym ludziom? - rozkłada ręce Tadeusz Sidorowicz. Wojciech Wojtkielewicz
Władze miasta nie chcą realizować projektu z budżetu obywatelskiego polegający na postawieniu na Rynku Kościuszki pręgierza oraz rzeźb Temidy i św. Floriana. Argumentują, że pręgierza na rynku nigdy nie było, stawianie Temidy nie ma sensu bez odtwarzania wagi miejskiej, a św. Florian kolidowałby z koncertami na rynku. Decyzję krytykuje pomysłodawca i radni PiS.

Ludzie oddali głosy na ten projekt, a teraz urząd miasta rezygnuje. To jakaś paranoja. Zbieraliśmy podpisy w seminariach, klasztorach, na parafiach, na uczelniach, w szkołach, w straży pożarnej itd. Co mam teraz powiedzieć tym ludziom? - rozkłada ręce Tadeusz Sidorowicz.

To on jako prezes Towarzystwa Miłośników Sztuki Kresów i Dziejów Ojczystych złożył w 2017 roku projekt do budżetu obywatelskiego na 2018 rok polegający na postawieniu na Rynku Kościuszki pręgierza oraz rzeźb Temidy i św. Floriana. Ta ostatnia miałaby stanąć od strony wejścia do ratusza, gdzie obecnie znajdują się trzy kamienne kręgi. Natomiast pręgierz i Temida - od strony Esperanto Cafe, w pobliżu odsłoniętych, a później zakopanych fragmentów dawnej wagi miejskiej (do nawierzchni rynku przytwierdzona jest w tym miejscu tabliczka informująca, że tu stała waga - przyp. red.). Miało to być nawiązanie do wyglądu rynku z czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego. Projekt poparło 1426 osób. Teraz okazuje się, że władze nie chcą go jednak realizować.

- W wyniku przeprowadzonych analiz możliwości realizacji tego przedsięwzięcia na terenie Rynku Kościuszki ustalono, że planowane elementy powinny w bezpośredni sposób odzwierciedlać dawne zagospodarowanie rynku (w czasach Jana Klemensa Branickiego) - mówi Agnieszka Błachowska z magistratu. - Okazało się, że wówczas na rynku nie było pręgierza. Wobec tego ustawienie go w tym miejscu byłoby nieuzasadnione historycznie.

Czytaj też: Odkrywamy Białystok. Jest szansa, by św. Florian wrócił na swoje dawne miejsce

Posąg Temidy byłby zaś według niej nową kreacją, nieuzasadnioną symbolicznie i funkcjonalnie w obecnej przestrzeni rynku. Bo posąg był związany z budynkiem wagi miejskiej, której do tej pory nie odtworzono.

- Natomiast posąg Św. Floriana, który miałby być ulokowany po wschodniej stronie ratusza, ma wprawdzie uzasadnienie historyczne, jednak kolidowałby z miejscem lokalizacji sceny ustawianej na Rynku Kościuszki w związku z organizacją miejskich imprez kulturalnych - podkreśla Agnieszka Błachowska.

- Zupełnie nie rozumiem takiego tłumaczenia. Zrezygnować można byłoby ewentualnie z Temidy, bo gdy zbieraliśmy podpisy wśród wiernych parafii św. Floriana - ale też i innych parafii - wiele osób mówiło, że Temida to symbol pogański (pochodzi z w mitologii greckiej - przyp. red.), a my jesteśmy chrześcijanami. W żadnym razie nie należy jednak rezygnować z pręgierza czy św. Floriana - mówi.

Czytaj też: Białystok: Przeszłość pogrzebana na amen. Zakopane zabytki

Przekonany do stawianie rzeźb nie jest natomiast historyk Andrzej Lechowski. - Nie ma twardych dowód, że na rynku stał kiedykolwiek pręgierz. Temida i św. Florian są co prawda widoczne na planie G. Beckera z 1799 roku, jedna stawianie Temidy bez odtwarzania wagi nie miałoby większego sensu, a św. Florian stanąłby na szlaku komunikacyjnym. Poza tym nie wiadomo jak te rzeźby wyglądały, jakich były wielkości itd. Są oczywiście kanony wyglądu Temidy i św. Floriana, ale nie wiemy czy było one stosowane w Białymstoku - mówi.

Rzeźb żałuje natomiast twórca projektu nowego oblicza Rynku Kościuszki architekt Zenon Zabagło z Atelier Zetta. - Rynek dużo by dzięki nim zyskał. Projekt naszego atelier zakładał zresztą budowę na rynku rzeźb - chociażby Temidy i Nimfy. Niestety miasto nie dokończyło tworzenia nowego oblicza rynku. Szkoda. Konsekwentnie będzie przypominał miastu, by jednak dokończyło nasz projekt - mówi.

Przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski komentuje, że prezydent powinien traktować priorytetowo projekty z BO, w których realizację są zaangażowani sami mieszkańcy. - Nie chciałbym, aby projekt pt. "Spadek po Janie Klemensie Branickim, na którego oddało głos 1426 białostoczan, podzielił los fontanny multimedialnej na Plantach, która jak wiemy nie została zrealizowana, a byłaby piękną wizytówką naszego miasta. Dlatego apeluję do prezydenta o uczciwość w stosunku do mieszkańców i zgłaszanych przez nich inicjatyw - mówi.

Czytaj też: Sebastian Putra z PiS bojkotuje zespół ds. budżetu obywatelskiego

- Prezydent po to wycinał nas z zespołu ds. budżetu obywatelskiego, by popierający go ludzie mieli większość i zaaprobowali ten projekt, by teraz stwierdzić, że projekt jest niedobry? Przecież to śmieszne - komentuje zaś radny PiS poprzedniej kadencji Marek Chojnowski.

Chodzi mu o to, że jak pisaliśmy w lipcu 2017 roku prezydent – wbrew uchwale rady miasta z kwietnia 2017 roku (a większość w radzie miasta miało wówczas PiS) – nie powołał do zespołu ds. budżetu obywatelskiego siedmiu radnych, a tylko trzech. Była to dwójka radnych komitetu Truskolaskiego oraz jeden radny PiS. Natomiast poza zespołem znalazła się czwórka radnych PiS, która chciała w nim zasiadać. Do zespołu weszło też trzech przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz trzech urzędników. W 9-osobowym składzie prezydent miał więc większość pięciu członków – trzech urzędników i dwoje radnych swego komitetu.

- Skoro taki skład zespołu - który był po myśli prezydenta - dopuścił projekt budowy rzeźb do głosowania, to jak teraz te same przecież władze mogą rezygnować z tego projektu? To przecież nie PiS sprawił, że białostoczanie mogli głosować na ten projekt, ale "opcja prezydencka" - dziwi się Marek Chojnowski.

Agnieszka Błachowska mówi, że z wnioskiem o odstąpienie od realizację projektu wystąpił departament urbanistyki z akceptacją wiceprezydenta Adama Musiuka.

Czekamy jeszcze na odpowiedź, dlaczego projekt budowy rzeźb został dopuszczony do głosowania? Imprezy na rynku obywały się wszak również w 2017 roku, więc już wtedy wiadomo było, że np. rzeźba św. Floriana będzie kolidowała z koncertami...

- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy oddali głos na nasz projekt i przeprosić, że tak wyszło - mówi gorzko Tadeusz Sidorowicz.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Poproszę o przywiązanie do pręgierza radnego Dębowskiego. Wtedy pręgierz na rynku rzeczywiście ma sens.

G
Gość

oczywiście radni pis by chcieli pręgierza by narodowcy mogli wieszać zdjęcia posłów opozycji?

K
Krzysiek
1 lutego, 11:04, Gość:

Budżet obywatelski jest jak Koalicja Obywatelska czyli by żyło się lepiej swoim. Mieszkańcy jedno prezydent i jego służba drugie.

1 lutego, 12:36, cryo:

ty jesteś Rafal Pisich@@j/Hexa ..exa .. exa

masz w majtkach kleksa...eksa...eksa...

wszystkim wciskasz wokooooło

że to przez PełooooO

straszysz sądem wszystkich

jadem plujesz wszędzie

każdy już wie , żeś podła glizda

z propagandą "PiS da , PiS da"

weście debile dwa won na inny portal

c
cryo
1 lutego, 11:04, Gość:

Budżet obywatelski jest jak Koalicja Obywatelska czyli by żyło się lepiej swoim. Mieszkańcy jedno prezydent i jego służba drugie.

ty jesteś Rafal Pisich@@j/Hexa ..exa .. exa

masz w majtkach kleksa...eksa...eksa...

wszystkim wciskasz wokooooło

że to przez PełooooO

straszysz sądem wszystkich

jadem plujesz wszędzie

każdy już wie , żeś podła glizda

z propagandą "PiS da , PiS da"

G
Gość

Budżet obywatelski to ochłapy rzucane dla społeczeństwa , a i tak bez poparcia polityka nic nie przejdzie

G
Gość

Budżet obywatelski jest jak Koalicja Obywatelska czyli by żyło się lepiej swoim. Mieszkańcy jedno prezydent i jego służba drugie.

G
Gość
31 stycznia, 20:27, Gość:

A gdyby ludzie oddali głos na toytoya na samym środku rynku to byłaby zgoda czy nie?

31 stycznia, 22:19, Gość:

Jakby był imienia kogoś z KO to na pewno.

Co ma KO czy PiS do rzeczy? Chodzi o zdrowy rozsądek. Zbieranie podpisów w seminariach ? WTF?

G
Gość

Powinien być zakaz finansowania z BO - pomników, figur itp. wymywają wyklętych albo świętych i chodzą po parafiach po podpisy. dość tej pomnikomanii

z
zenek

Czas najwyższy zmienić eksperta od wszystkiego, dyrektora i biegłego sądowego...

o
o

"Miałeś, PiS Da , złoty róg, miałeś, PiS Da, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur." ...i pręgierz ...

c
cry
31 stycznia, 22:37, ktos:

Czyżby tfu "morgrabia" Trusek obawiał się o siebie i swego sepleniącego synka?

1 lutego, 06:16, Gość:

coś w tym jest Rodaku

oj Rafal ..Rafal ..... "Rodaku Robaku w swym Robactwie Cudaku""

G
Gość

"Zbieraliśmy podpisy w seminariach, klasztorach, na parafiach,"

i tam jest miejsce tych "rzeźb", zwłaszcza pręgierza.

G
Gość
31 stycznia, 22:37, ktos:

Czyżby tfu "morgrabia" Trusek obawiał się o siebie i swego sepleniącego synka?

coś w tym jest Rodaku

H
Hahaha

To niech teraz powiedzą, ile kosztowaly rzezby w ogrodach branickich, bo wydaje mi sie, ze niamalo... Tam historia sie zgadza...

Jaki z tego wniosek? Sami sobie odpowiedzcie...

G
Gość

akurat pręgierz i na 'chodzie" przydał by się, czyżby przezorność?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3