Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Na rogu ulic Bitwy Białostockiej i Radzymińskiej miało być rondo, ale będzie skrzyżowanie. Miasto zapewnia, że bezpieczne

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda skrzyżowanie, o którym mowa. Przez kilka sekund zielone światło pali się równocześnie zarówno dla skręcających w lewo z ul. Bitwy Białostockiej w kierunku ul. Jurowieckiej jak i dla jadących prosto z ul. Radzymińskiej w kierunku ul. Bitwy Białostockiej.
Tak wygląda skrzyżowanie, o którym mowa. Przez kilka sekund zielone światło pali się równocześnie zarówno dla skręcających w lewo z ul. Bitwy Białostockiej w kierunku ul. Jurowieckiej jak i dla jadących prosto z ul. Radzymińskiej w kierunku ul. Bitwy Białostockiej. Tomasz Mikulicz
Skrzyżowanie ul. Bitwy Białostockiej i Radzymińskiej nie będzie jednak zastąpione rondem, choć taki były pierwotne plany miasta. Władze uznały jednak, że skrzyżowanie będzie miało lepszą przepustowość niż rondo. Zapewniają, że poprawi się też bezpieczeństwo. Przebudowa tego fragmentu miasta to część większej inwestycji, która obejmuje al. 1000-lecia PP na odcinku od od tunelu przy ul. Jurowieckiej i Poleskiej do skrzyżowania z Wileńską.

Kto wnioskował o zmianę koncepcji, która zdaniem kierowców była bardzo dobrym rozwiązaniem? - takie pytanie władzom miasta zadał Henryk Dębowski z PiS.

A chodzi o skrzyżowanie al. 1000-lecia Państwa Polskiego z ul. Bitwy Białostockiej i Radzymińskiej. Nie dość, że na tym niewielkim skrzyżowaniu często tworzą się korki, to jeszcze - przy nieuwadze kierowców- łatwo tam o stłuczkę. Szczególnie, że przez kilka sekund zielone światło pali się równocześnie zarówno dla skręcających w lewo z ul. Bitwy Białostockiej w kierunku ul. Jurowieckiej jak i dla jadących prosto z ul. Radzymińskiej w kierunku ul. Bitwy Białostockiej.

Czytaj też: Będzie przebudowa starego fragmentu al. 1000-lecia. Tam też pojedziemy dwoma pasami w jednym kierunku

Miasto planowało, że w ramach szykowanej przebudowy al. 1000-lecia skrzyżowanie zmieni się w rondo. Okazuje się jednak, że tak się nie stanie i nadal będzie tu skrzyżowanie.

- Rondo było przewidziane w decyzji środowiskowej z 30 września 2011 r., natomiast dokumentacja projektowa została opracowana w 2018 r. Mając na uwadze zmiany, jakie nastąpiły w układzie drogowym na przestrzeni ostatnich lat (m.in. wdrożenie systemu zarządzania ruchem), należało zmienić typ skrzyżowań z uwagi m. in. na ich przepustowość - wyjaśnia Anna Kowalska z magistratu.

Czytaj też: Tysiąclecia Państwa Polskiego. Ulica dopiero została przebudowana, a już pojawiły się skargi na organizację ruchu

Zapewnia, że nowe skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną zapewni płynną regulację ruchu. - Oraz wpłynie pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu - dodaje.

Przebudowa al. 1000-lecia obejmie odcinek od tunelu przy ul. Jurowieckiej i Poleskiej do skrzyżowania z Wileńską. Czyli tę część wylotówki na Augustów, która jeszcze jako jedyna nie została przebudowana. Powstaną dwie odrębne jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dokumentacja projektowa przewiduję także m. in.: kompleksową przebudowę skrzyżowań i mostu w ul. Radzimińskiej, budowę chodników i ścieżek rowerowych, a także przebudowę/budowę infrastruktury technicznej.


Czytaj też: Białystok. Będzie przebudowa Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. Od ulicy Wileńskiej do wiaduktu kolejowego przy Poleskiej

Miasto otworzyło właśnie oferty w przetargu na przebudowę al. 1000-lecia. Wpłynęło sześć ofert. Najniższą cenę (32,9 mln zł) zaoferował Strabag. Miasto ma zarezerwowane na ten cel 36,4 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny