Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Na osiedlach powstaną bazary.

Tomasz Mikulicz [email protected]
Białystok. Na osiedlach powstaną bazary.Tadeusz Ciołko sprzedaje przy ul. Gajowej. To teren spółdzielni. Ryneczek od lat dobrze prosperuje.
Białystok. Na osiedlach powstaną bazary.Tadeusz Ciołko sprzedaje przy ul. Gajowej. To teren spółdzielni. Ryneczek od lat dobrze prosperuje. Anatol Chomicz
Miasto ogłosiło przetarg na wynajem miejsc pod handel. To realizacja obietnicy z kampanii. Warzywa i owoce wkrótce kupimy przy ul. Ryskiej, Piotrkowskiej, Boboli i Antoniuk Fabryczny

Po ile, panie, te kartofle? Jak dla pana 20 groszy taniej. Ten czosnek to przypadkiem nie chiński? Nie, kochana, nasz polski! Takich dialogów w supermarkecie nie usłyszymy. Na białostockich osiedlach jest kilka miejsc, gdzie kupimy warzywa prosto ze straganu. Największe takie ryneczki działają  przy ul. Gajowej i Mieszka. Kupcy wynajmują tu miejsce od spółdzielni. Miniryneczki spotkamy też przy ul. Skłodowskiej i Warszawskiej - obok PSS Społem.

Wszystkie mają wiernych klientów. Miejsca są znane od lat i powszechnie chwalone. W 2014 roku powstał też ryneczek obok poczty przy ul. Witosa 32. To teren, który kupcom udostępniło miasto. Jednak wczoraj, kiedy tam przyjechaliśmy, spotkaliśmy tylko panią handlującą skórzanymi torebkami i pana z jabłkami. - Kiedy jest ciepło, handlarzy jest więcej. Cieszę się, że mogę tu spokojnie handlować.  Płaci się parę złotych za dzierżawę, ale nie trzeba uciekać przed strażą miejską. Wszystko jest legalne - chwali Andrzej Bogucki.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił, że chce, by w mieście było więcej takich osiedlowych bazarów.

- To realizacji mojej obietnicy wyborczej. Zarząd Mienia Komunalnego ogłosił właśnie przetarg na dzierżawę terenów, gdzie będzie można handlować - mówi prezydent.

Ryneczki powstaną przy ulicach: Antoniuk Fabryczny, Piotrkowskiej,  Ryskiej i św. Andrzej Boboli. Działki mają wielkość od 429 mkw do 2.714. Chętni mogą wynająć powierzchnie o metrażu minimum 100 mkw. 

- Chodzi nam o wyłonienie kogoś, kto wydzierżawi taki teren i wszystko zorganizuje. Poszczególni kupcy będą z nim  ustalali zasady i kwestie finansowe - mówi Andrzej Ostrowski, dyrektor ZMK.

Sprzedawcy będą rozstawiać się rano, a po południu sprzątali po sobie. Nie ma mowy o budowaniu jakichś budek czy zaśmiecających plac transporterkach. - Ryneczki na pewno nie będą uciążliwe dla okolicznych mieszkańców - uważa dyrektor. 

Cena wywoławcza za każdy metr w zależności od usytuowania działki wynosi od 10,50 do 17,50 zł. Oferty można składać w siedzibie ZMK przy ul. Bema 89/1 do 17 marca, do godz. 9.30. - Osiedlowe ryneczki to ukłon w stronę przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą artykułów rolnych. Będą oni mogli dotrzeć bezpośrednio do klientów - mówi Robert Jóźwiak, wiceprezydent Białegostoku.

Dodaje, że korzyść dla mieszkańców będzie oczywista.

- Świeże warzywa i owoce, a także produkty regionalne będą dostępne w pobliżu ich domów - mówi wiceprezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny