Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Na mapie administracyjnej pojawi się 29 osiedle. To historyczna Bagnówka. Będzie też ulica Agnieszki Osieckiej.

mat
Radni zgodizli się, by w Białymstoku powstało kolejne osiedle. To historyczna nazwa dawnej wsi
Radni zgodizli się, by w Białymstoku powstało kolejne osiedle. To historyczna nazwa dawnej wsi Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Nowe osiedle powstanie z części terenów Wygody i Jaroszówki. Od lat mieszkańcy walczyli o reaktywację Bagnówki. Także i ci białostoczanie, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych pod koniec 2020 roku chcą by osiedle nosiło nazwę Bagnówka. Teraz na zmianę zgodzili się radni. Podobnie jak na to, by jednej z ulic na Jaroszówce patronowała Agnieszka Osiecka.

Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do władz Białegostoku z inicjatywą utworzenia osiedla Bagnówka. Ostatni raz w kwietniu 2019 roku podczas posiedzenia Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa. W wystąpieniu swoim wskazywali, że miejscowość Bagnówka istniała od 400 lat.

- Dlatego chcieliby, nawiązując do historii, przywrócenia tej nazwy - uzasadniał projekt uchwały na sesji [25.01.2021] przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym.

Czytaj teżBiałystok. Mieszkańcy się doczekali. W okolicach osiedla Wygoda powstanie nowa droga (zdjęcia)

Historia Bagnówki sięga XVII w. Wieś w 1973 r. została włączona w granice Białegostoku. Ale z podziału administracyjnego zniknęła w 2004 rok. Jej tereny podzieliły między sobą Jaroszówka i Wygoda. Ale mieszkańcy nie pogodzili się z tym podziałem i od lat walczyli o przywrócenie historycznej nazwy na mapie administracyjnej. Tym bardziej, że zarówno dla starych jej mieszkańców, jak i tych nowych, bo ta część miasta prężnie się rozwija pod względem zabudowy rodzinnej, od zawsze tereny te kojarzyły się jednoznacznie z Bagnówką.

Nic dziwnego, że w konsultacjach przeprowadzonych pod koniec 2020 roku 318 osób było za utworzeniem nowego osiedla, 94 przeciw. Blisko połowę głosów oddały osoby w wieku 30-44 lata ( w sumie wypełniono 480 ankiet, 68 było nieważne). W poniedziałek [25.01.2021] dążenia te poparli radni. Za było 27 radnych, nikt nie był przeciw, jeden (Piotr Jankowski) wstrzymał się od głosowania.

To oznacza, że w Białymstoku powstanie 29 osiedle. Mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów, Jedynie urząd miejski będzie musiał zmienić tabliczki z nazwami osiedli.

Czytaj też: Białystok. Trwa wycinka lasu na Pieczurkach. Mieszkańcy twierdzą, że wbrew zapewnieniom ścinane są nie tylko chore drzewa (zdjęcia)
Na sesji radni zgodzili się też, by na powstała ulica Agnieszki Osieckiej. Poetka będzie patronować ulicy równoległej do ulicy ks. Jan Twardowskiego na Jaroszówce. To inicjatywa, która wyszła spod ręki prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.
Czytaj też: [**a]https://poranny.pl/agnieszka-osiecka-bedzie-patronka-ulicy-na-jaroszowce-w-bialymstoku-jesli-zgodza-sie-radni/ar/c4-15387973;Prezydent Białegostoku: Nie oglądam serialu o Osieckiej[/a]
Radni na sesji przyjęli też stanowisko w 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

- 17 lutego 1981 roku sąd zarejestrował Niezależne Zrzeszenie Studentów. Rejestrację poprzedziły długie starania, a ostatecznie najdłuższy strajk studencki w Europie. Studenci stanęli do walki z ustrojem komunistycznym żądając min. rejestracji niezależnej od władz organizacji studenckiej, przywrócenia autonomii szkołom wyższym, ograniczenia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych. Niezależne Zrzeszenie Studentów było pierwszą zarejestrowaną w krajach bloku komunistycznego niezależną organizacją studencką. Historia NZS rozpoczęła się 22 września 1980 r. w dniu założenia i od czterech dekad trwa nadal, została też upamiętniona w przestrzeni miejskiej Białegostoku. Dziś organizacja dba o prawa studenckie, o szanse rozwoju młodych ludzi, reprezentuje głos studentów na uczelniach i w debacie publicznej. Rada Miasta Białystok w 40. rocznicę rejestracji wyraża szacunek oraz uznanie dla twórców i członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów, którzy walczyli o wolną i demokratyczną Polskę

- uzasadniał projekt stanowiska radny Marek Tyszkiewicz, w młodości działacz NZS w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.
Czytaj też: Porozmawiajmy o Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny