Białystok. Na licytacji komorniczej sprzedano działkę po Mostostalu. Zniszczony teren w Starosielcach kupił prywatny inwestor

OPRAC.: wal
Tak obecnie wyglądają tereny dawnej fabryki konstrukcji stalowych w Starosielcach Fot. Adam Kupryjaniuk
Za 4,5 mln zł małżeństwo z Łap wylicytowało działkę po dawnym Mostostalu w Białymstoku. Dziś teren po byłej fabryce konstrukcji stalowych w Starosielcach jest zrujnowany, a budynki zniszczone. Nowy nabywca będzie mógł użytkować ziemię przez 68 lat.

Powybijane szyby, studzienki bez pokryw, graffiti na ścianach i wszędzie pełno szkła. Kiedyś Bbałostocki Mostostal Construction tętnił życiem i pracowały w nim całe rodziny. W zakładzie produkowano różne konstrukcje stalowe. Budynek stoi opuszczony od 2014 r. , a zamknięto go z powodu bankructwa właściciela. Teraz to ruina i w dodatku stwarzającą zagrożenie. Stała się metą do organizowania różnych libacji, miejscem dla bezdomnych czy niebezpiecznej eksploracji przez młodzież, która biegała nieraz po dachu.

Teraz działka, na której znajdują się pozostałości pofabryczne, została zlicytowana. A w zasadzie prawo do wieczystego użytkowania (do 5.12.2089 r.) gruntów, których właścicielem jest miasto Białystok.

Czytaj też: Budynek Mostostal Construction w Starosielcach stoi opuszczony od 2014 r. W zakładzie produkowano różne konstrukcje stalowe, a zamknięto go z powodu bankructwa. Teraz udało się znaleźć na niego nabywcę. Na licytacji komorniczej w piątek [26.02.2021] małżeństwo z Łap wyłożyło za niego 4,5 mln. zł.

Działka ma powierzchnię 4,3757 ha. Dojazd i dostęp do niej jest możliwy od ulicy Litewskiej drogą publiczną oraz od ulicy Warsztatowej drogą wewnętrzną. Jest zabudowana obiektami przemysłowymi i budowlanymi o łącznej powierzchni użytkowej 17 315 metrów kwadratowych.

- Bardzo się cieszę, że znalazł się nabywca tej nieruchomości - mówi Janusz Olszewski, kurator upadłej spółki. - Bo jak wiadomo bez gospodarza nieruchomość niszczeje. A przede wszystkim teraz teren ten zostanie należycie zabezpieczony.

TU ZOBACZ: Kłopoty pracowników Mostostalu

Licytacja komornicza odbyła się w piątek [26.02.2021] w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Pod młotek poszły cztery dawne budynki: socjalno-biurowy, przemysłowe, kuźnia. Z powybijanymi szybami, częściowo brakiem stolarki drzwiowej. Zdewastowane, od kilku lat opuszczone i nieużytkowane. Nieogrzewane, częściowo zalane wodą, z zerwanym okablowaniem energetycznym.

Na działce znajdują się ponadto inne budowle:

  • wiata do piaskowania konstrukcji stalowych o pow. użytkowej 214 m2– budynek wybudowany w technologii metalowej, połączony funkcjonalnie z budynkiem przemysłowym na trzech działkach nr 1891/27, 1891/65 oraz 1891/54.
  • wieża ciśnień – budynek w technologii murowanej, wysokościowy, stan techniczny słaby, do rozbiórki, pow. zabudowy 35 m2, rok budowy nieznany. Budynek: fundamenty betonowe, ściany murowane.
  • budynek w technologii stalowej tymczasowy, nie związany trwale z gruntem, jako budka ochrony, pow. zabudowy ok. 6 m2.
  • śmietnik– budynek z technologii murowanej, stn techniczny słaby, do rozbiórki, fundamenty betonowe, wylewane, ściany murowane z cegły, dach kryty eternitem, posadzka betonowa, częściowo rozebrany
  • suwnica 16 ton wraz z torowiskiem – nie jest trwale związana a z gruntem, istnieją wątpliwości odnośnie tego, czyją stanowi własność.

Suma oszacowania prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wynosiła – 6 005 654 zł. W tym:

  • wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu – 3.667.580 zł, 2
  • wartość prawa własności budynków – 2.323.497 zł,
  • wartość likwidacyjna naniesień – 22.077 zł,
  • wartość służebności - 7500 zł

Zobacz też: Były prezes Mostostalu usłyszał 61 zarzutów. Miał kierować zorganizowaną grupą przestępczą

Cena wywołania była równa trzy czwarte sumy oszacowania i wynosiła 4.504.240,50 zł.

- I za taką cenę nabyło ją małżeństwo z Łap.Nie wiem jeszcze co nowi nabywcy planują zrobić w tym miejscu. Jeszcze z nimi nie rozmawiałem - przyznaje Janusz Olszewski.

Wiadomo, że działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku" znajduje się na obszarze przeznaczonym pod tereny przemysłowe, bazy, składy i rzemiosło do sukcesywnej modernizacji, uzupełnień i przekształceń.

Nie jest wolna też od obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Od 2017 roku po nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków jest murowany budynek kuźni (dawnego magazynu tranzytowego - z 1876 roku - zlokalizowanego przy ul. Warsztatowej) oraz hali fabrycznej z końca XIX wieku, przebudowanej w latach 40. ubiegłego stulecia.

Janusz Olszewski apeluje do mieszkańców pobliskich rejonów, by nie chodzili przez teren dawnej fabryki.

- To bardzo niebezpieczna posesja. Jest bardzo dużo głębokich studzienek, od których złomiarze już bardzo dawno temu ukradli pokrywy. Ponadto z hali przemysłowej od czasu do czasu leci szkło - mówi Janusz Olszewski.

Czytaj też:Miasto kupiło budynki WSAP-u

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
1 marca, 18:51, Abadon:

Za Gierka wybudowano setki przedsiębiorstw,

żydowskie złodziejskie solidurnie czy to z PO czy z PIS jeszcze do tej pory żyją z wyprzedaży tego, co wtedy „komuna” zbudowała.

Jakie polskie przedsiębiorstwa teraz mamy?

Co eksportujemy?

Ile wynoszą nasze długi?

o dlugi zapytaj wlasnie Gierka - to on zadluzyl Polske na zachodzie

G
Gość
1 marca, 18:51, Abadon:

Za Gierka wybudowano setki przedsiębiorstw,

żydowskie złodziejskie solidurnie czy to z PO czy z PIS jeszcze do tej pory żyją z wyprzedaży tego, co wtedy „komuna” zbudowała.

Jakie polskie przedsiębiorstwa teraz mamy?

Co eksportujemy?

Ile wynoszą nasze długi?

1 marca, 19:25, Gość:

To że te zakłady padły to zawdzieczaj peskiej mafii oni wykończyli

nie jedne zakłady chciażby ZNTK czy cukrownie w Łapach i wiele innych w Polsce albo za grosze sprzedawali dobrze prosperujące zakłady czy banki chociażby kolejkę na Kasprowy najpierw wyremontowali a później sprzedali co zarabiala krocie a później PiS wykupił i nie opluwaj tej partii bo żeby nie PiS to do tej pory jakby rządzili ci mafiozi z peo to by po Polsce został by tylko kamień na kamieniu

Za cukrownie podziękuj posłowi Jurgielowi. Zlikwidował miejsca pracy w. Swoim okręgu wyborczym.

G
Gość
1 marca, 15:20, Gość:

deweloper kupił?

1 marca, 15:25, Gość:

Pożyjemy zobaczymy ale nieruchomość i teren atrakcyjny. A od służebności do własności wystarczy pewnie jeden podpis prezydenta.

Frankowski mial prawo do uzytkowania budynku w centrum przez 99 lat a wyburzyl calosc do fundamentow

G
Gość
1 marca, 15:20, Gość:

deweloper kupił?

Pożyjemy zobaczymy ale nieruchomość i teren atrakcyjny. A od służebności do własności wystarczy pewnie jeden podpis prezydenta.

G
Gość

deweloper kupił?

Dodaj ogłoszenie