Białystok. Muzeum Pamięci Sybiru uruchomiło instalację fotowaltaiczną. To pierwsza w mieście placówka kultury zasilana z OZE

OPRAC.: red
zięki temu można zmniejszyć wydatki na energię i mieć wkład w ograniczanie produkcji CO2.
zięki temu można zmniejszyć wydatki na energię i mieć wkład w ograniczanie produkcji CO2. Marcin Jakowiak/UM
109 paneli o mocy 455 Watopików każdy. W sumie daje to blisko 50 kiloWatopików. To moc instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej w Muzeum Pamięci Sybiru.

Placówka przy Węglowej 1 jest pierwszą w Białymstoku miejską instytucją kultury, która zainwestowała w energię odnawialną. Na dachu Muzeum Pamięci Sybiru zainstalowano trzy moduły fotowoltaiczne wykonane w technologii monokrystaliczne. Zostały zamontowane w układzie poziomym, w nachyleniu pod kątem ok. 15 stopni.

To rozwiązanie, które pozwala na generowanie oszczędności, a także na uniezależnienie się od dostawcy prądu – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Obecnie koniecznością jest stawianie na samodzielną produkcję energii z czystego źródła.

Panele fotowoltaiczne pozwolą Muzeum Pamięci Sybiru zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 40%. Muzealne rachunki za energię elektryczną wynoszą średnio 40 tys. zł miesięcznie. Prąd wykorzystywany jest do zasilania m.in. wystawy stałej, oświetlenia budynku oraz sprzętu biurowego. Ogrzewanie muzeum zapewnia miejska sieć ciepłownicza.

Instalację fotowoltaiczną dostarczyła i zamontowała wybrana w przetargu firma. Jej koszt to ok. 208 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
nie kłam pinokio
G
Gość
"To rozwiązanie, które pozwala na generowanie oszczędności, a także na uniezależnienie się od dostawcy prądu"

Jasne, zwłaszcza w takim okresie jak teraz gdy zapotrzebowanie na prąd jest największe a instalacje fotowoltaiczne służą do ozdoby. Nawet gdy w dzień (który trwa około 8 godzin) jest słońce, to dostarcza ono ułamek z tego co w czerwcu, a doba ma 24 godziny. Uniezależnić się to można od picia albo ćpania ale nie od dostawcy prądu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie