MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok: Mufti Tomasz Miśkiewicz wyróżniony przez ministra kultury. Otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (wideo)

jch
Białystok: Mufti Tomasz Miśkiewicz wyróżniony przez ministra kultury. Otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
Białystok: Mufti Tomasz Miśkiewicz wyróżniony przez ministra kultury. Otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" jch
Tomasz Miśkiewicz otrzymał w piątek od ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznakę nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Piątkowa uroczystość odbyła się w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Wyróżnienie, w imieniu ministra, przekazał Jarosław Średnicki, dyrektor generalny podlaskiego urzędu wojewódzkiego.

Mufti Tomasz Miśkiewicz został odznaczony m.in. za to, że "od czternastu lat jako zwierzchnik Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP wykazuje ogromną troskę i zaangażowanie w rozwój, ochronę i promocję kultury Tatarów polskich, a tym samym wzbogaca kulturę narodową Rzeczypospolitej Polskiej, z którą Tatarzy są ściśle związani".

- Kultura Tatarów polskich podnosi rangę kultury polskiej zagranicą, w szczególności w krajach muzułmańskich, gdzie społeczność dowiadując się, iż Tatarzy od ponad 600 lat mieszkają w Polsce, dbają o własną kulturę, organizują się, dbają o własną tożsamość, chronią własne dziedzictwo zarówno i kulturalne i materialne, chronią własne zabytki i państwo polskie w tym pomaga, to jest wielki zaszczyt reprezentować społeczeństwo - mówił Tomasz Miśkiewicz zaraz po odebraniu odznaczenia.

Miśkiewicz dodał, że to odznaczenie wyróżnia również całą społeczność tatarską.

- Te odznaczenie, które dzisiaj przyjmuje, jest odznaczeniem nie tylko dla mnie, ale dla państwa wszystkich - zwrócił. - Gdyż dorobek kultury tatarskiej nie jest tylko dorobkiem muftiego, nie jest tylko moim dorobkiem, ale dorobkiem państwa jako całej społeczności.

Czytaj też Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku? Pomysł muftiego podzielił podlaskich Tatarów

Tomasz Miśkiewicz to Mufti Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. W 2006 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w popularyzowaniu kultury mniejszości narodowych oraz działalności na rzecz dialogu ekumenicznego. W 2011, za zasługi w działalności na rzecz społeczności muzułmańskiej w Polsce oraz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

O wyróżnienie "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wnioskował Muzułmański Związek Religijny RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny