Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Mieszkańcy wzburzyli się, bo myśleli że obok ich okien wyrośnie 14-metrowy meczet i 16-metrowy minaret [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda dom kultury muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13 F.
Tak wygląda dom kultury muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13 F. Andrzej Zgiet
W miejscu domu kultury muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F nie wyrośnie budynek tak wysoki jak okoliczne bloki. Chodzi wyłącznie o remont elewacji. A planowany minaret będzie miał nie 16, ale 12 metrów. Mieszkańcy nie mają więc czego się obawiać. Natomiast z zeszłorocznych planów zbudowania w Białymstoku Centrum Kultury Muzułmańskiej (przy wsparciu Arabii Saudyjskiej) nic nie wyszło.

Spółdzielnia Zachęta wysłała do mieszkańców bloków stojących w pobliżu domu kultury muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F pisma z informacją, że 16 grudnia miasto wydało warunki zabudowy na wzniesienie tam 14-metrowego budynku i 16-metrowej dominanty.

- Chcieliśmy, by mieszkańcy dowiedzieli się, że planowana jest taka inwestycja. Sami byliśmy zaskoczeni - mówi prezes Zachęty Mirosław Tałałaj.

Czytaj też: Radny Dariusz Wasilewski składa interpelację w sprawie budowy budowy w Białymstoku Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji

Informacja wywołała wzburzenie wśród mieszkańców. - Jako spółdzielnia złożyliśmy odwołanie od decyzji prezydenta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Podnieśliśmy, że nowy budynek domu kultury muzułmańskiej może zaburzyć ład przestrzenny. Ma mieć 14 metrów, czyli tyle ile okoliczne bloki. Do tego w warunkach zabudowy jest mowa o 16-metrowej dominancie, czyli czymś co będzie nawet wyższe od bloków - mówi prezes.

Dodaje, że niepokój mieszkańców budzi też fakt, że powiększenie kubatury domu kultury muzułmańskiej może oznaczać, że będzie tu przyjeżdżało o wiele więcej osób niż obecnie. - A nasze uliczki osiedlowe są wąskie, brakuje miejsc parkingowych itd. - podkreśla.

Czytaj też: Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku? Pomysł muftiego podzielił podlaskich Tatarów

Sekretarz Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Rozalia Bogdanowicz mówi, że w żadnym razie związek nie chce burzyć obecnego domu i zastępować go 14-metrowym budynkiem. - Chodzi wyłącznie o wymianę elewacji, która obecnie jest w bardzo kiepskim stanie. Powstanie też oszklona altanka i nowy ganek. Teren zostanie ogrodzony. Dzięki temu poprawi się estetyka tego obiektu - mówi.

Dodaje, że to że prezydent Białegostoku wydając warunki zabudowy wpisał możliwość powstania 14-metrowego budynku nie oznacza, że związek musi taki budynek wznosić. - Obecna kubatura nie ulegnie zmianie. Natomiast jeśli chodzi o 16-metrową dominantę to mowa o planowane przez nas wieżyczce, czyli minarecie, który stanęłaby obok domu. Z całą pewnością nie będzie miał 16 metrów - mówi.

Dementuje też pogłoski (pojawiły się w mediach - przyp. red.), że na inwestycję pieniądze wyłoży król Arabii Saudyjskiej. - Inwestycja będzie finansowana ze środków naszego związku wyznaniowego.

Nie potrafi na razie powiedzieć kiedy ruszą pracę. - Na razie jesteśmy na etapie projektowania - mówi.

Mirosław Tałałaj podkreśla, że relacje dobrosąsiedzkie wymagają jednak, aby związek przed złożeniem wniosku do urzędu miasta zorganizował spotkanie z mieszkańcami i poinformował o swoich planach. - Czasami taki właśnie brak informacji wywołuje niepotrzebne konflikty. Tym bardziej, że mieszkańcy okolicznych bloków nie zostali przez magistrat uznani za stronę, a decyzję prezydenta została wysłana wyłącznie do sekretariatu spółdzielni - mówi.

Czytaj też: Centrum Kultury Muzułmańskiej powstanie w Białymstoku. Sfinansuje je Królestwo Arabii Saudyjskiej. Rozmowy są już zaawansowane

Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej mufti Tomasz Miśkiewicz komentuje, że takie spotkanie jak najbardziej należałoby zorganizować w sytuacji, gdyby planowana była tu budowa jakiegoś wysokiego budynku.

- A my będziemy robić tylko remont elewacji, a minaret który stanie przy wejściu będzie miał 12 metrów, czyli 3 metry wyżej niż budynek. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Wieże kościelne też górują nad świątyniami. Prezydent w swojej decyzji określił tylko do jakiej wysokości możemy budować, nic więcej - mówi.

Zauważa też, że jeśli chodzi o spółdzielnię to związek już od jakiegoś czasu dopomina się o budowę dobrej drogi dojazdowej, bo stan obecnej - gruntowej, pozostawia wiele do życzenia.

Mirosław Tałałaj mówi, że spółdzielnia miała w planach wyremontować drogę już w tym roku, jednak na razie nie jest to możliwe, bo Enea Ciepło wymienia w okolicy instalację, więc nowa droga byłaby rozjeżdżana przez ciężki sprzęt. - Zrealizujemy więc tę inwestycję w 2020 lub w 2021 roku - podkreśla.

Odnowienie domu kultury muzułmańskiej nie ma nic wspólnego z pomysłem muftiego Miśkiewicza, który na początku 2018 roku podzielił polskich Tatarów. Chodziło o powstanie w Białymstoku Centrum Kultury Muzułmańskiej, które miałoby być sfinansowane przez Arabię Saudyjską. Ale oczywiście nie na działce przy ul. Piastowskiej 13F, która jest zwyczajnie za mała na takie inwestycje. W 2018 roku poszukiwano miejsca, gdzie takie centrum mogłoby powstać. Sprawą zainteresowało się nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. - Projekt jednak upadł - mówi mufti Miśkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny