Białystok. Mieszkańcy oskarżają radnego KO o podnoszenie gruntu na terenie chronionym. Radny twierdzi, że nie robi nic złego

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Mieszkańcy twierdzą, że radny Andrzej Perkowski wywozi ziemię z gruzem. Adam Kupryjaniuk
Radny miejski Andrzej Perkowski z Koalicji Obywatelskiej zamierza budować domy na swojej działce przy ulicy Nadrzecznej w Białymstoku. Okoliczni mieszkańcy widzieli, że wywozi tam ziemię z gruzem. Twierdzą, że nie może tego robić, gdyż jest to teren nadrzeczny. Radny broni się, że nie przekroczył linii zabudowy.

Kilka miesięcy temu mieszkańcy domów bliźniaczych przy ulicy Produkcyjnej zauważyli, że za ich ogrodzeniem ktoś wywozi ziemię z gruzem.

- Pracowałem w ogrodzie, kiedy zobaczyłem, że na działkę obok mojej przyjechała wywrotka z ziemią. Obok stał radny Andrzej Perkowski - mówi Zbigniew Lawrenc, mieszkaniec domu przy ulicy Produkcyjnej. - Spytałem go, czemu wywozi tu ziemię z gruzem. Odpowiedział, że będzie budował tu domki podobne do naszych.

O przeznaczenie działki spytaliśmy Urząd Miejski w Białymstoku.

- Jedynie część działki 650/28 przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w formie wolnostojącej lub bliźniaczej. Reszta powinna stanowić zagospodarowanie związane z zabudową mieszkalną, np. ogrody przydomowe. Linia zabudowy w tym rejonie została ustalona w odległości od 45 m do 80 m od rzeki Białej.- mówi Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Na części działki 650/28, w celu ochrony wód powierzchniowych i podziemnych pradoliny rzeki Supraśl, zakazuje się wykorzystywania odpadów w tym gruzu budowlanego do podnoszenia rzędnej terenu - dodaje.

Mieszkańcy obawiają się, że poprzez nawożenie ziemi radny podniesie grunt i zaburzy drożność rzeki. Na zdjęciach sprzed roku pokazują, że Biała ma tendencję do wylewania aż pod ich ogrodzenia. Twierdzą, że radny wywożąc gruz, przekroczył linię zabudowy. Udowadniają to, pokazując mapę miejscowego planu zagospodarowania terenu opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego nr 23 z dnia 16 lutego 2010 r. Wynika z niej, że linia zabudowy prowadzi bardzo blisko nieruchomości należących do mieszkańców. Uważają, że radny nie zmieścił się w wyznaczonym terenie.

Oprócz tego mapa hipsometryczna pokazuje, że powinno być tu płasko. Po przyjechaniu na miejsce okazuje się, że różnica w wysokości terenu na działce radnego wynosi niecały metr. Pośród nawiezionej niedawno ziemi można dostrzec kawałki gruzu. Obie mapy oraz zdjęcia znajdują się w naszej galerii.

- Część mojej działki jest przeznaczona pod zabudowę i zamierzam tam wybudować domy - mówi Andrzej Perkowski, radny KO. - Faktycznie biegnie przez nią linia zabudowy, ale ja nie zamierzam jej przekraczać. Bliżej rzeki Białej umieszczę ogródki. - Za moją zgodą firma dowozi mi ziemię, abym mógł wyrównać teren i postawić tam ogrodzenie. Jeśli znalazł się tam gruz, to każe go usunąć - dodaje radny.

Warto zauważyć, że Andrzej Perkowski zasiada w Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Białymstoku.

Rok temu pisaliśmy o sprawie innej działki radnego znajdującej się 350 metrów dalej. Mieszkańcy z ul. Saturna oskarżali Perkowskiego o to, że podnosi teren i składuje materiały budowlane. Okazało się wtedy, że radny dogadał się z firmą, która przebudowywała ulicę Saturna. Pozwolił im trzymać na swojej działce materiały budowlane i ciężki sprzęt, bo jak twierdził, firma nie miała gdzie tego robić. Na zarzut podnoszenia terenu Andrzej Perkowski odpowiadał - Zrobił to jeszcze mój ojciec, wykorzystując ziemię wykopaną podczas budowy Auchan przy ul. Produkcyjnej. Nie było wtedy jeszcze planu miejscowego, więc ojciec myślał, że będzie tu można się budować. Plan wprowadził tu jednak teren ochronny.

Wtedy nakazano mu uprzątnięcie terenu.

Więcej o tej sprawieMieszkańcy z ul. Saturna atakują radnego KO. Bo pozwolił, by na swojej działce bazę miała firma, która buduje... ul. Saturna

Okoliczni mieszkańcy podejrzewają, że to stamtąd może pochodzić ziemia, która jest nawożona na działkę sąsiadująca z ich domami. Trzy tygodnie temu ośmiu z nich podpisało się pod listem z apelem o reakcję na działania radnego Perkowskiego. Pismo wysłali do Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Nie uzyskali jeszcze odpowiedzi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że sprawę bada Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Do sprawy wrócimy, gdy będą znane wnioski urzędników.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Białystok. Mieszkańcy oskarżają radnego KO o podnoszenie gruntu na terenie chronionym. Radny twierdzi, że nie robi nic złego - Kurier Poranny

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zaraz plan zagospodarowania zmienią i po sprawie

G
Gość

Chodzi tutaj o to, że radny zmieni w niedalekiej przyszłości plan zagospodarowania pod swoje potrzeby. Oczywiście wykorzystując swoje koneksje w urzędzie

K
Kubki

Wolactwo co z socjalu żyje wyje

G
Gość
4 maja, 12:00, Gość:

Żeby nie był radnym nikt by nie protestował a tak dla zasady pomieszać trzeba, pytają Polaka czy chciałby mieć 10 krów jak jego sąsiad a on odpowiada że lepiej niech sąsiadowi 10 zdechnie. Taka polska bezinteresowna zawiść.

4 maja, 19:17, naprawdę nie wiem:

No partia która ma pełną gębę "praworządności" powinna chyba prawa przestrzegać. Czy nie powinna?

Nie ma to jak mieć "dobrego" sąsiada za płotem i doniesie i dzień dobry powie. Kraj wspaniały tylko ludzie, "ywruk"

G
Gość
4 maja, 15:16, www.i.Bialystok.pl:

Wszystko co zrobiły Tur=Tusk=olaskie jest g...warte i się wali?

Jak zwykle gdy pojawia się problem wychodzi niekompetencja, czy to śnieg, smog, czy zatapianie ulic w mieście, brak dotacji z UE=bankructwo.

Czemu bankrut Tur=Tusk=olaski nie POda się do dymisji? Jego wojna z rządem szkodzi mieszkańcom! Tur=Tusk=olaski: nieprawidłowości, łamanie prawa, oszustwa, kłamstwa od lat? Skończyły się dotacje z Unii Europejskiej i okazuje się że zostały rozkradzione na absurdalne deficytowe przedsięwzięcia, na których utrzymanie brak teraz pieniędzy. Przykłady w Białymstoku: rakotwórcza spalarnia śmieci zamiast recyklingu, stadion z dachem grożącym zawaleniem, pseudoobwodnice w mieście zamiast poza miastem, pseudolotnisko bez możliwości przedłużenia pasa startowego do wymaganych 2,5 km. Firmy uciekają poza miasto z powodu korupcji, inne miasta stać na bezpłatna komunikację a Białystok bez kolei miejskiej możliwej do uruchomienia od jutra staje się zakorkowaną nekropolia zamiast metropolią, z wiceprezydentem zatrudnionym z firmie za rzecz której przetargi rozstrzygał. Do tego sfałszowane wybory na prezydenta i dający poczucie bezkarności mafijny układ władzy z policją, sądami i prokuraturą.

lotnisko w mieście zamiast poza miastem, a co się z tym wiąże bez możliwości rozbudowy np. przedłużenia zbyt krótkiego pasa startowego,

pseudoobwodnice w mieście zamiast poza miastem

firmy uciekają z Białegostoku poza miasto

zakup autobusów miejskich z silnikami diesla zamiast np. na gaz lub na prąd o co wnioskuje od wielu lat, co od 2004 r roku spowodowało około 200 mln zł strat

brak utworzenia kolei miejskiej

wykorzystywanie stanowiska prezydenta do np. spraw uniwersytetu w Białymstoku – miejsca pracy prezydenta

działanie spalarni śmieci zamiast ich recyklingu

rowery miejskie kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę

Jak widać gdy kończą się pieniądze z Unii Europejskiej Białystok nie jest moim zdaniem miastem sprawnie i gospodarnie zarządzanym, porównując do innych miast jak np. Olsztyn, który w tym samym czasie zbudował sieć linii tramwajowych, ma prawdziwe lotnisko czy np. jak Lublin, Rzeszów.

Nawet mniejsze miasta mają np. bezpłatną komunikację dla mieszkańców np. Bielsk Podlaski."

ustawianie ekranów akustycznych zamiast przy np. torze wschodzący Białystok w sposób odcinający dojazd do firm np. przy ul. Wiklinowej 10

4 maja, 15:32, Gość:

Białystok to kategoria D, i do Olsztyna nam daleko, daleko. Truskolaski z kolesiami naobiecywali zlotych gór i nic nie zrobili, kłapia gebami jątrza i biora kasę. Truskolaski ma 4 zastepców, co ludzi strasznie smieszy, a sprawy urzedowe nie moga doczekać się odpowiedzi i realizacji, ale to nie wazne, wazna jest co miesięczna wypłata i....nagrody i premie, i nie wiadomo za co.

Za tramwajami tęsknisz? To wszystkich na ponowny kurs prawa jazdy trzeba będzie wysłać łącznie z drogówką. Zapytaj ludzi z Olsztyna jacy szczęśliwi.

n
naprawdę nie wiem
4 maja, 12:00, Gość:

Żeby nie był radnym nikt by nie protestował a tak dla zasady pomieszać trzeba, pytają Polaka czy chciałby mieć 10 krów jak jego sąsiad a on odpowiada że lepiej niech sąsiadowi 10 zdechnie. Taka polska bezinteresowna zawiść.

No partia która ma pełną gębę "praworządności" powinna chyba prawa przestrzegać. Czy nie powinna?

t
trochę szacunku

No skoro jest radnym to chyba mu wolno? Przecież to Radny! Aha - no do tego z KO!

G
Gość
4 maja, 15:16, www.i.Bialystok.pl:

Wszystko co zrobiły Tur=Tusk=olaskie jest g...warte i się wali?

Jak zwykle gdy pojawia się problem wychodzi niekompetencja, czy to śnieg, smog, czy zatapianie ulic w mieście, brak dotacji z UE=bankructwo.

Czemu bankrut Tur=Tusk=olaski nie POda się do dymisji? Jego wojna z rządem szkodzi mieszkańcom! Tur=Tusk=olaski: nieprawidłowości, łamanie prawa, oszustwa, kłamstwa od lat? Skończyły się dotacje z Unii Europejskiej i okazuje się że zostały rozkradzione na absurdalne deficytowe przedsięwzięcia, na których utrzymanie brak teraz pieniędzy. Przykłady w Białymstoku: rakotwórcza spalarnia śmieci zamiast recyklingu, stadion z dachem grożącym zawaleniem, pseudoobwodnice w mieście zamiast poza miastem, pseudolotnisko bez możliwości przedłużenia pasa startowego do wymaganych 2,5 km. Firmy uciekają poza miasto z powodu korupcji, inne miasta stać na bezpłatna komunikację a Białystok bez kolei miejskiej możliwej do uruchomienia od jutra staje się zakorkowaną nekropolia zamiast metropolią, z wiceprezydentem zatrudnionym z firmie za rzecz której przetargi rozstrzygał. Do tego sfałszowane wybory na prezydenta i dający poczucie bezkarności mafijny układ władzy z policją, sądami i prokuraturą.

lotnisko w mieście zamiast poza miastem, a co się z tym wiąże bez możliwości rozbudowy np. przedłużenia zbyt krótkiego pasa startowego,

pseudoobwodnice w mieście zamiast poza miastem

firmy uciekają z Białegostoku poza miasto

zakup autobusów miejskich z silnikami diesla zamiast np. na gaz lub na prąd o co wnioskuje od wielu lat, co od 2004 r roku spowodowało około 200 mln zł strat

brak utworzenia kolei miejskiej

wykorzystywanie stanowiska prezydenta do np. spraw uniwersytetu w Białymstoku – miejsca pracy prezydenta

działanie spalarni śmieci zamiast ich recyklingu

rowery miejskie kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę

Jak widać gdy kończą się pieniądze z Unii Europejskiej Białystok nie jest moim zdaniem miastem sprawnie i gospodarnie zarządzanym, porównując do innych miast jak np. Olsztyn, który w tym samym czasie zbudował sieć linii tramwajowych, ma prawdziwe lotnisko czy np. jak Lublin, Rzeszów.

Nawet mniejsze miasta mają np. bezpłatną komunikację dla mieszkańców np. Bielsk Podlaski."

ustawianie ekranów akustycznych zamiast przy np. torze wschodzący Białystok w sposób odcinający dojazd do firm np. przy ul. Wiklinowej 10

Białystok to kategoria D, i do Olsztyna nam daleko, daleko. Truskolaski z kolesiami naobiecywali zlotych gór i nic nie zrobili, kłapia gebami jątrza i biora kasę. Truskolaski ma 4 zastepców, co ludzi strasznie smieszy, a sprawy urzedowe nie moga doczekać się odpowiedzi i realizacji, ale to nie wazne, wazna jest co miesięczna wypłata i....nagrody i premie, i nie wiadomo za co.

G
Gość

Pisać to mogą na Berdyczów ta odpowiedź przyjdzie hahahaha

G
Gość

Po zmianie warty będzie nagonka na następców i tak w kółko.

G
Gość
4 maja, 12:00, Gość:

Żeby nie był radnym nikt by nie protestował a tak dla zasady pomieszać trzeba, pytają Polaka czy chciałby mieć 10 krów jak jego sąsiad a on odpowiada że lepiej niech sąsiadowi 10 zdechnie. Taka polska bezinteresowna zawiść.

4 maja, 12:05, Gość:

ale ty 'mondry pacanie hehehe, nawet nie wiesz o co tu biega a otwierasz japę

Wiem koleżko "śniegowy" o kasę, o której możesz tylko pomarzyć.

G
Gość

no co jak przystało na bezczelnego radnego z PO, no co czepiacie się?

G
Gość
4 maja, 12:00, Gość:

Żeby nie był radnym nikt by nie protestował a tak dla zasady pomieszać trzeba, pytają Polaka czy chciałby mieć 10 krów jak jego sąsiad a on odpowiada że lepiej niech sąsiadowi 10 zdechnie. Taka polska bezinteresowna zawiść.

ale ty 'mondry pacanie hehehe, nawet nie wiesz o co tu biega a otwierasz japę

e
eko w tedeiku

Gdzie jest zielona ekoparówka? "Rafale, wtrancam się, przerywam"! Nie śpij, działaj, choć raz postaraj się zrobić coś sensownego!

G
Gość

Żeby nie był radnym nikt by nie protestował a tak dla zasady pomieszać trzeba, pytają Polaka czy chciałby mieć 10 krów jak jego sąsiad a on odpowiada że lepiej niech sąsiadowi 10 zdechnie. Taka polska bezinteresowna zawiść.

Dodaj ogłoszenie