Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok: Miejskie obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
W poniedziałek (14.02) w południe odbyły się miejskie obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej - jednej z największych podziemnych organizacji niepodległościowych w okupowanej Europie. W miejscach pamięci zapalono znicze i złożono wieńce.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się (14.02) przy pomniku poświęconego żołnierzom Armii Krajowej, który znajduje się przy ul. Kilińskiego w centrum Białegostoku. Tam składano wieńce i kwiaty. W uroczystości wzięli udział m.in. kombatanci AK, przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa, wojsko.

O uroczystości prezydent Białegostoku mówił, że jest "zadośćuczynieniem" dla wszystkich polskich bohaterów, którzy nie doczekali się wdzięczności za swoje poświęcenie oraz oddali życie, za swe ideały, w walce z okupantem w więzieniach Gestapo, czy katowniach NKWD i UB.

Podkreślał, że AK była "godnym następcą" bohaterów narodowych powstań i walki o niepodległość.

- Chylimy głowy przed wszystkimi tymi, którzy nie ugięli się przed przemożną siłą wrogów, którzy w obliczu klęski nie załamali rąk. Pragniemy podziękować im za zachowanie wspaniałego etosu wojska i ideałów przedwojennego patriotyzmu - powiedział Tadeusz Truskolaski.

Tego dnia znicze zapłonęły też m.in. przy pomniku Danuty Siedzikówny "Inki", czy pod tablicą na budynku kina Ton, który po wojnie był miejscem politycznych procesów. Wcześniej wieńce i kwiaty przy pomniku AK oraz w innych miejscach pamięci, złożyli wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa Artur Kosicki oraz m.in. przedstawiciele IPN i organizacji niepodległościowych.

Muzeum Wojska przygotowało wystawę plenerową związaną z 80. rocznicą utworzenia AK. Oprócz opisów, ekspozycja zawiera archiwalne fotografie ze zbiorów własnych Muzeum. Prezentowana będzie do 14 marca na Skwerze Św. Konstantyna Wielkiego w Białymstoku (skwer przy cerkwi św. Mikołaja przy ul. Lipowej).

W budynku muzeum można było odebrać także, specjalnie wydaną jednodniówkę "Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą". Jak mówi dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski, czytelnicy poza tekstem historycznym poświęconym Armii Krajowej znajdą archiwalne fotografie żołnierzy AK, reprodukcje dokumentów, czy zdjęcia eksponatów ze zbiorów Muzeum.

Od dziś na placu przed Teatrem Dramatycznym, można oglądać wielkoformatowe banery ilustrowane reprodukcjami akwarel Waleriana Bieleckiego pseudonim „Inżynier Jan”, żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego.

Utworzona 80 lat temu AK była jedną z największych podziemnych organizacji niepodległościowych działających w okupowanej Europie. Jej zadaniem było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości i tworzenie niejawnych struktur państwowych. Od początku istnienia była to organizacja masowa, zwiększająca swe szeregi poprzez werbunek ochotników. Dodatkowo, w ramach działalności propaństwowej, przeprowadzono akcję scaleniową włączając w jej struktury około 200 różnych stronnictw i ugrupowań podziemnych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny