Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto zawarło porozumienie z IMGW. Otwiera to drogę do budowy hali widowiskowo-sportowej na Krywlanach

OPRAC.: red
Tak miała wyglądać hala sportowo-widowiskowa w Białymstoku
Tak miała wyglądać hala sportowo-widowiskowa w Białymstoku UM Białystok
Koniec impasu w sprawie budowy hali sportowo-widowiskowej na Krywlanach. Władze miasta zawarły porozumienie z szefostwem Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej w sprawie przeniesienia stacji pomiarowej, o którą rozbijała się inwestycja.

O zawarciu porozumienia poinformował na Twitterze prezydent Białegostoku.

- Pozwoli ono na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę hali - napisał Tadeusz Truskolaski.

Historia budowy hali widowiskowo-sportowej ma już prawie 10 lat (a samej dużej hali sportowej jest jeszcze dłuższa). 13 grudnia 2012 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji. Potem na budowę zabrakło pieniędzy, bo te wstępnie zarezerwowane zostały przesunięte na dokończenie stadionu miejskiego. W 2018 roku okazało się, że wojewoda podlaski uchylił pozwolenie na budowę. Według niego, ważność straciła bowiem decyzja środowiskowa. Bo wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął po sześciu latach od dnia, w którym decyzja środowiskowa stała się ostateczna, co zdaniem służb wojewody było niezgodne z przepisami. Władze Białegostoku odwołały się do sądu, ale przegrały batalię. Nie pozostało im nic innego jak powtórzyć całą procedurę. W październiku 2019 roku miastu udało się uzyskać - wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku - decyzję środowiskową. Odwołał się jednak od niej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

W lipcu 2021 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska choć nie podzieliła zarzutów synoptyków, to pierwotną decyzję uchylił i określił warunki korzystania ze środowiska podczas realizacji przedsięwzięcia. Dotyczą warunków minimalizujących negatywne oddziaływanie na drzewa i krzewy, ptaki, nietoperze oraz jeża.

Przypomnijmy, że od strony północnej terenu inwestycji znajduje się droga wojewódzka nr 678 (ul. Ciołkowskiego), zabudowania z funkcją usługowo-handlową oraz stacja synoptyczna. Od zachodu i południa przedsięwzięcie sąsiaduje z terenami zieleni wraz z Lasem Solnickim, a od południowego wschodu graniczy z Lotniskiem Białystok — Krywlany. Od strony północno wschodniej przebiega ul. Dywizjonu 303, a za nią znajdują się ogródki działkowe i nieużytki. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości ok. 780 m na północny wschód od granic planowanego przedsięwzięcia.

Przeznaczeniem projektowanego budynku jest obsługa masowych imprez sportowych oraz widowiskowych. Hala będzie posiadał 4 kondygnacje nadziemne, nie przewiduje się budowy kondygnacji podziemnych. Trybuny przewidziano dla ok. 6 600 widzów. W hali znajdować się będzie boisko sportowe, pomieszczenia gospodarcze, socjalne, administracyjne, gastronomiczne, sanitarne oraz usługowe. Wysokość budynku wynosić będzie ok. 24,8 m a jego maksymalna długość ok. 169,0 m. Kubatura hali wyniesie ok. 294 246 m3, suma powierzchni ok. 31 200,75 m2. .

Czytaj też: Białystok. Miasto sprawdza, czy opłaca się basen olimpijski. Mógłby nim zarządzać BOSIR, Lech, Stadion Miejski, ZMK albo nowa spółka

Ma też znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji synoptycznej, narażonej – zdaniem IMGW - na zakłócenie wyników pomiarów w przypadku zrealizowania inwestycji. A ponieważ RDOŚ w Białymstoku nie uwzględnił tego w swojej decyzji, dlatego jej uchylenia także z tego powodu domagał się Instytut. Jednak GDOŚ nie podzielił tego punktu widzenia. Uznał, że nie ma kompetencji, by rozstrzygać, czy inwestycja spowoduje zakłócenia w działaniu stacji oraz wywoła negatywny wpływ na prawidłowe wykonywanie pomiarów meteorologicznych.

- Zweryfikować to może postępowanie w sprawie wydania decyzji inwestycyjnej – uzasadniał w decyzji GDOŚ.

To oznaczało zielone światło do odblokowania inwestycji. Ale miasto już wtedy zapowiadało, że nadal będzie szukać kompromisu z synoptykami odnośnie stref ochronnych stacji pomiarowych.

- Z punktu widzenia efektywności uzyskiwania pozwolenia na budowę hali nadal będziemy starali się dojść do porozumienia z IMGW odnośnie przeniesienia stacji meteorologicznej – mówił po decyzji GDOŚ Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku. - By nikt nam nie zarzucił, że jesteśmy sędziami we własnej sprawie, skoro toczy się w naszym urzędzie postępowanie odnośnie wyznaczenia stref ochronnych

Rozwiązanie sporu nastąpiło po prawie dziewięciu miesiącach.

- Stacja synoptyczna zostanie przeniesiona na inną działkę, którą miasto przekaże IMGW w użytkowanie wieczyste - poinformował prezydent Tadeusz Truskolaski.

Jednym z kultowych białostockich obiektów sportowych była hala Jagiellonii przy ul. Jurowieckiej

Obiekty sportowe w Białymstoku w czasach PRL. Hale, boiska, ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny