Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto wprowadzi zmianę w organizacji ruchu w rejonie ronda św. Faustyny Kowalskiej (zdjęcia)

OPRAC.: wal
W weekend 24-26 czerwca 2022 w rejonie ronda św. Faustyny Kowalskiej ma zostać wprowadzona stała organizacja ruchu
W weekend 24-26 czerwca 2022 w rejonie ronda św. Faustyny Kowalskiej ma zostać wprowadzona stała organizacja ruchu Wojciech Wojtkielewicz
Remont nawierzchni zakończył się ponad miesiąc teamu, a do tej pory nie zostały namalowane znaki poziome. Przez to wjazd i wyjazd na jedno z najważniejszych rond w mieście jest niebezpieczny. Urzędnicy twierdzą, że poślizg był spowodowany przez prace kolejowe na wiadukcie. Nie potwierdza tego inwestor robót torowych.

Niemal, co chwila dochodzi tutaj do niebezpiecznych sytuacji – napisał do redakcji Czytelnik. – Przecież od czasu zakończenia robót nie brakowało dni słonecznych, by nanieść oznakowanie na asfalcie.

Chodzi o kilkumetrowy odcinek od ronda św. Faustyny Kowalskiej do początku Alei Tysiąclecia. Znajduje się on tuż przed i za wiaduktem kolejowym. Nie został wyremontowany podczas trwającej ponad rok modernizacji Alei 1000-lecia Państwa Polskiego. Najważniejsza ulica osiedla Białostczek została oddana do użytkowania kierowcom 31 stycznia 2022 roku.

Już wtedy spotkała ich „niemiła” niespodzianka. Okazała się, że wyjeżdżając z ronda za wiaduktem nie będzie lewoskrętu w ul. Białostoczek. Władze miasta tłumaczyły, że Al. 1000-lecia Państwa Polskiego została przebudowana w celu zwiększenia jej przepustowości oraz nadania priorytetu komunikacji miejskiej. Dlatego na prawym pasie ruchu jezdni ulicy wyznaczono pas ruchu dla komunikacji miejskiej. Wlot ulicy Białostoczek znajduje się w odległości 40 m od ronda Św. Faustyny Kowalskiej i jest on zlokalizowany w obszarze jego oddziaływania.

- Z uwagi na brak możliwości wydzielenia odcinka akumulacji pojazdów, manewr skrętu w lewo, w ul. Białostoczek wpływałby negatywnie na warunki i bezpieczeństwo ruchu Al. 1000-lecia Państwa Polskiego - podkreślał sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk. - Dojazd do ul. Białostoczek jest możliwy od strony ul. Radzymińskiej lub od strony Al. 1000-lecia Państwa Polskiego po wykonaniu manewru zawracania w rejonie skrzyżowania z ul. Bitwy Białostockiej i ul. Radzymińską.

W połowie wiosny drogowcy rozpoczęli remont kilkumetrowej nawierzchni od ronda do Alei Tysiąclecia.

- Tyle, że zakończył się ponad miesiąc temu, a nadal nie ma znaków poziomych – podkreśla nasz Czytelnik. - Nie ma wyznaczonych pasów to też, oznaczenia na oddanym odcinku po remoncie są mylne, a zebry dla pieszych pod wiaduktem nie istnieją.

Tłumaczy, że jadąc od strony Alei 1000-lecia w kierunku ronda tylko jeden pas może prowadzić na wprost w ulicę Jurowiecką.

- Obecnie namalowane są linie jakby dwie były na wprost. Wielu kierowców gubi się i są stłuczki pod samym wiaduktem – tłumaczy Czytelnik.

Dodatkowo postawione zostały barierki plastikowe, gdzie przez lata był skręt w ulicę Białostoczek.

- A ponieważ na mapach i nawigacjach dalej widnieje, więc kierowcy próbują skręcić. Ponadto muszą uważać na pieszych, którzy tędy przechodzą, bo kiedyś było przejście. Gdyby było oznakowanie poziome, to dałoby się uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Agnieszka Zabrocka z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku tłumaczy, że prace związane z wykonaniem oznakowania poziomego na wyremontowanym odcinku Alei 1000-lecia Państwa Polskiego zostały wstrzymane ze względu na planowane w maju wprowadzenie przez Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku projektu czasowej organizacji ruchu. Związane to było z remontem wiaduktu kolejowego w rejonie ronda św. Faustyny Kowalskiej. Prace miały potrwać ok. 3 tygodni.

- Po wykonaniu tych robót, Zarząd Dróg Miejskich zaplanował wprowadzenie zmiany organizacji ruchu na Rondzie Św. Faustyny Kowalskiej oraz wlotach ronda, w tym również na wyremontowanym odcinku Alei 1000-lecia Państwa Polskiego - dodaje Agnieszka Zabrocka. - W związku z tym, że Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku nie wywiązał się z planowanych prac w założonych terminach, ZDM wprowadzi w dniach 24-26 czerwca zamierzoną zmianę stałej organizacji ruchu w rejonie Ronda Św. Faustyny Kowalskiej.

Z kolei jak informuje Tomasz Łotowski z biura prasowego PKP PLK, w kwietniu tego roku wykonawca robót uzgodnił z miastem Białystok projekt organizacji ruchu na czas prowadzenia prac remontowych w obrębie wiaduktu kolejowego nad ul. 1000-lecia Państwa Polskiego.

- Realizacja tych robót pierwotnie była przewidziana na maj, jednak harmonogram zmienił się, ponieważ remont wiaduktu trzeba było skoordynować z pracami torowymi na stacji w Białymstoku - tłumaczy Tomasz Łotowski. - W maju prace prowadzone były w górnej części wiaduktu i nie wymagały zajęcia pasa drogowego. W związku z tym PLK ani wykonawca robót nie wnioskowały o zajęcie pasa drogowego w terminach majowych.

Dodaje, że zajęcie pasa drogowego przeprowadza się w ramach procedury określonej przez urząd miejski.

- Uzgodniony projekt organizacji ruchu jest tylko jednym z wymaganych załączników i ma ważność do końca 2023 r. - zaznacza.

Prace na dolnej części wiaduktu obecnie planowane są na lato tego roku.

- Wykonawca będzie składać stosowny wniosek o zajęcie pasa drogowego w przewidzianych przepisami terminach. Fragment ulicy pod wiaduktem będzie zajmowany tylko częściowo - zapowiada Tomasz Łatowski. - Prowadzone do tej pory prace remontowe nie miały żadnego wpływu na wykonanie oznakowania poziomego na jezdni.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny