Tegoroczna akcja ochrony płazów rozpoczęła się 8 marca, ale ze względu na duże wahania temperatury i nocne przymrozki migracja płazów jest bardzo nieregularna. Zdarzają się dni, że całkowicie zamiera - mówi Anna Kowalska z magistratu.
Do 15 kwietnia udało się odłowić łącznie 211 zwierząt reprezentujących trzy gatunki płazów. Najliczniej, jak co roku, reprezentowana jest ropucha szara (odłowiono 140 osobników), dalej jest żaba moczarowa (61 osobników) i żaba trawna (10 osobników).
Czytaj też: Dzieci ratują żaby przed śmiercią
- Akcja polega na przygotowaniu i zamontowaniu 1210 m barier ochronnych, które są rozstawiane w trzech lokalizacjach: wzdłuż fragmentu ul. Karpińskiego i ul. Solnickiej, przy ul. Plażowej i przy drodze wewnętrznej odchodzącej od ul. Maczka. Później prowadzone jest odławianie migrujących płazów i przenoszenie ich w bezpieczne miejsca. Ta czynność wykonywana jest od jednego do czterech razy w ciągu dnia, w zależności od intensywności migracji - podkreśla Anna Kowalska.
Czytaj też: Żaby zadomowiły się w kampusie UwB
Akcja będzie trwała jeszcze przez kilka tygodni - do momentu ustania migracji płazów na miejsca rozrodu. Zakończy się raportem, w którym będą odnotowane gatunki odłowionych płazów, ich liczba oraz intensywność migracji. Sprawozdanie ma również zawierać dokumentację zdjęciową oraz zestawienia tabelaryczne i porównawcze danych aktualnych z tymi z lat poprzednich. Takie działania prowadzone są przez miasto od roku 2013.
– Ze zgromadzonych danych wynika, że liczba płazów bytujących na terenie miasta drastycznie spada, podobnie dzieje się w całej Europie. Dlatego nasza akcja ma wielkie znaczenie dla utrzymania bioróżnorodności tej grupy zwierząt, tym bardziej, że prowadzimy też działania edukacyjne – mówi wiceprezydent Rafał Rudnicki.
Czytaj też: Biebrzański Park Narodowy. Nieziemskie niebieskie żaby
Co roku w czasie trwania akcji organizowane są w białostockich szkołach zajęcia w formie lekcji multimedialnych, w trakcie których specjaliści prezentują tę grupę zwierząt, a także informują młodzież o jej roli w środowisku i znaczeniu dla całej przyrody. Lekcje te cieszą się ogromną popularnością. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa i zamknięcie szkół, lekcje zostały przeniesione na później.

Aktywiści znaleźli sposób na pozbycie się samochodów w miastach.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?