Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto podpisało umowę na zakup 20 autobusów elektrycznych. Pojazdy dostarczy przedstawiciel chińskiej marki Yutong

OPRAC.: wal
Za rok na białostockich ulicach pojawią się autobusy marki Yutong
Za rok na białostockich ulicach pojawią się autobusy marki Yutong Wojciech Wojtkielewicz
Dwadzieścia elektrycznych autobusów wyjedzie w przyszłym roku na ulice Białegostoku. Pojazdy dostarczy polski przedstawiciel chińskiej firmy Yutong. Kontrakt opiewa na prawie 57 mln zł i jest częścią projektu budowy węzła intermodalnego. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej.

- Firma okazało się najlepsza w postępowaniu przetargowym. Od jego wyników nie było odwołań, a sam przetarg był dokładnie sprawdzany przez urząd zamówień publicznych - mówił w piątek [30.09.2022] wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz.

Dostawą 20 sztuk fabrycznie nowych, jednoczłonowych, niskopodłogowych dwuosiowych autobusów miejskich napędzanych silnikiem elektrycznym zajmie się firma Firma Busnex Poland Sp. z o.o. Wyprodukuje je firma Yutong Bus Co. Pojazdy będą ładowane za pomocą złącza przewodowego (plug-in), wyposażone w dedykowane urządzenia i systemy, oraz niezbędne oprogramowanie. Yutong E!2 ma ponad 12 metrów długości, a na jednym ładowaniu pokonuje nawet 350 - 400 kilometrów

– Jesteśmy bardzo zadowoleni. Umowa z Białymstokiem pokazuje, że Yutong przebojem wjechał na ulice polskich miast i gmin. Liczba dostarczonych i zakontraktowanych w całej Polsce autobusów elektrycznych tej marki wynosi już 55 egzemplarzy. Kolejne samorządy, również w województwie podlaskim, doceniają ich zalety oraz parametry eksploatacyjne, w tym wysoki zasięg na jednym ładowaniu – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Polan.

Podpisana umowa obejmuje również dostawę, montaż oraz uruchomienie 20 stacji ładowania zajezdniowego i 3 stacji ładowania warsztatowego (ładowarek), umożliwiających ładowanie baterii w autobusach elektrycznych, wraz z wyposażeniem warsztatowym, sprzętem i oprogramowaniem komputerowym, umożliwiającym m.in. nadzór nad zużyciem energii stacji ładowania i autobusów. Montaż oraz uruchomienie odbędzie się w trzech lokalizacjach – zajezdniach spółek komunikacyjnych.

KPK Sp. z o.o. orzyma 8 pojazdów, KPKM Sp. z o.o. – 6 pojazdów i KZK Sp. z o.o. – 6 pojazdów.

– Naszym celem jest sprawna i nowoczesna komunikacja miejska. Zakup zeroemisyjnych autobusów jest inwestycją w czystsze powietrze i odpowiednią jakość życia mieszkańców. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i unowocześniania miejskiego taboru – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Oferty w postępowaniu przetargowym poza wybranym oferentem (Busnex Poland Sp. z o.o.) złożyło 5 firm (od najtańszej): Solaris Bus & Coach Sp. z o.o., Man Truck & Bus Polska Sp. z o.o., Volvo Bus Corporation, EvoBus Polska Sp. z o.o. i Autosan Sp. z o.o. Firma Busnex Poland Sp. z o.o. zaoferowała najniższą cenę oraz najkorzystniejsze warunki gwarancji spośród wszystkich oferentów (np. gwarancja na baterie to aż 10 lat, 5 lat na pozostałe zespoły, układy, elementy autobusu, 7 lat na powłokę lakierniczą nadwozia autobusu). W przetargowej ocenie oferta firmy była tańsza od kolejnej o ponad 930 tys. zł., a od najdroższej o niemal 7 mln zł.

Autobusy elektryczne zostaną kupione w ramach projektu „Intermodalny węzeł komunikacyjny w Białymstoku (centrum przesiadkowe wraz z korytarzami publicznego transportu zbiorowego)”, którego całkowita wartość wynosi 194 mln 756 tys. zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie Unii Europejskiej w wysokości ponad 135 mln zł.

Oprócz zakupu zeroemisyjnego taboru wraz z infrastrukturą do ładowania, projekt obejmuje także budowę przejścia podziemnego – pieszo-rowerowego – pod torami wraz z rozbudową ulic Kolejowej i Zwycięstwa w rejonie dworca, zaprojektowanie i budowę centrum przesiadkowego w rejonie dworca PKS, rozbudowę ulic: Bohaterów Monte Cassino oraz Łomżyńskiej wraz ze skrzyżowaniem z ul. M. Kopernika i Młynową, budowę buspasa dwustronnego, ścieżki rowerowej i chodników, a także przebudowę nawierzchni jezdni. Realizacja projektu ma się zakończyć w trzecim kwartale 2023 r.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny