Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto pochwaliło się nagrodami za działalność ekologiczną. Zostało docenione przez Polską Izbę Ekologii

wal
Wiceprezydent Rafał Rudnicki i Andrzej Karolski, dyrektor departamentu gospodarki komunalnej prezentują nagrody otrzymane przez miasto Białystok
Wiceprezydent Rafał Rudnicki i Andrzej Karolski, dyrektor departamentu gospodarki komunalnej prezentują nagrody otrzymane przez miasto Białystok
Nasze miasto po raz kolejny zostało docenione za działania związane z ochroną środowiska, edukacją ekologiczną i wykorzystywaniem zielonych technologii. W 20. edycji konkursu „Ekolaury” Białystok został doceniony za całokształt działań proekologicznych. Wyróżnienie otrzymał też pomysł rewitalizacji stawu przy Mickiewicza.

Finał 20.edycji konkursu organizowanego przez Polską Izbę Ekologii odbył się w Katowicach. Kapituła konkursu – jak czytamy w uzasadnieniu – doceniła „przedsięwzięcia miasta, które w skali 20-lecia znacząco poprawiły stan środowiska oraz przyniosły wymierne efekty ekologiczne”.

- Ekolaur trafił do nas, bo uznano, że spośród polskich miast najbardziej dbamy o środowisko naturalne. Dostrzeżono naszą innowacyjność - chwalił się wiceprezydent Rafał Rudnicki podczas konferencji prasowej w parku kieszonkowym przy ul. Parkowej. - Szczególnie takie jak barć, pasieka miejska, zielonych przystanków, które cały czas sukcesywnie pojawiają się w mieście, park kieszonkowy, rewitalizacja Stawów Marczukowskich, bioróżnorodność. łąki kwietne, które zrobiły furorę w całej Polsce i wiele innych rzeczy. Uznano, że wprowadzamy je w najciekawszy sposób. Chciałbym podziękować pracownikom departamentu gospodarki komunalnej, którzy cały czas zastanawiają się jak przestrzeń zieloną jeszcze bardziej upiększyć.

Ekolaur to nie jedyne wyróżnienie, za które został doceniony Białystok. Oddzielnie nagrodzono rewitalizację Stawy przy Mickiewicza.

- W centrum miasta mamy unikatowe miejsce o wielkich walorach przyrodniczych - podkreślił Andrzej Karolski, dyrektor departamentu gospodarki komunalnej urzędu miejskiego w Białymstoku. - Mamy wieżę dla nietoperzy. Co ciekawe, już w pierwszym sezonie została zasiedlona. W przyszłym roku postaramy się sprawdzić ich liczbę i gatunek.

Dodała, że po rewitalizacji okolice stawu są chętne odwiedzane przez mieszkańców.

- Także przez młodzież, co nas trochę zaskoczyło - przyznał dyrektor.

Andrzej Karolski poinformował, ze miasto prowadzi przetargi na budowę kolejnych parków kieszonkowych.

- Powstanie też ogród deszczowy, a ponadto przymierzamy się do dużego przetargu na łąki kwietne - wyliczał dyrektor.

Dodał też, że w mieście nie wykaszane są zieleńce. Obecnie mamy ponad 30 ha powierzchni pokrytej wielogatunkową roślinnością, co zapewnia owadom odbycie pełnego cyklu rozwojowego.

- Nasze miasto jest zielone. Jeśli ktoś miał do tej pory wątpliwości, to nagrody Polskiej Izby Ekologii są dowodem na zielony Białystok.- podkreślił Andrzej Karolski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny