Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto planuje w tym roku przystąpić do prac nad przebudową ul. Świętego Rocha. Ma być inna niż pozostałe w mieście

OPRAC.: wal
Ulica Świętego Rocha w Białymstoku
Ulica Świętego Rocha w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Ponad 10 milionów może kosztować przebudowa ulicy Świętego Rocha w Białymstoku. Ma powstanie trakt, jakiego w mieście jeszcze nie było. Duży nacisk zostanie położony na uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne.

Po zakończeniu modernizacji Alei Tysiąclecia, przebudowa ulicy prowadzącej od Lipowej do dworca PKP to najważniejsza inwestycja droga białostockiego samorządu. W sąsiedztwie budowanego węzła intermodalnego. W jego ramach powstaje tunel pieszo-rowerowy pod torami, podpisana została umowa na budowę centrum przesiadkowego, wkrótce miasto wybierze też wykonawcę modernizacji układu drogowego od Łomżyńskiej do Świętego Rocha.

Adaptacja tej ostatniej zostanie przeprowadzona w stylu Woonerf. Miasto zamierza przeznaczyć na ten cel 10,2 mln zł.

- Czy jest konieczna tak droga inwestycja i kto o nią zabiegał - zapytała prezydenta w interpelacji radna Agnieszka Rzeszewska. Chciała też wiedzieć, na czym będzie polegać przebudowa ulicy.

Władze miasta podkreślają, że przebudowa ulicy Św. Rocha planowana była od wielu lat z powodu złego stanu nawierzchni i infrastruktury technicznej.

- Jednak niewystarczające środki finansowe przeznaczone na zadania inwestycyjne były przyczyną odkładania w czasie wpisania zadania do budżetu - podkreślił w odpowiedzi na interpelację sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk.

Zaznaczył, że dokładny zakres zmian ulicy określi opracowana koncepcja i dokumentacja projektowa.

- Woonerf to szczególny rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej charakteryzujący się dużym naciskiem na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne (zapewnione m. in. dzięki zagospodarowanym terenom zielonym) przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów - wyliczał sekretarz.

Podkreślił, że podstawą projektowania ulicy tego typu jest rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego: nie wyklucza jednak możliwości wprowadzenia komunikacji miejskiej (dziś autobusy nie jeżdżą tą ulicą - przyp. red.).

- Ulica Św. Rocha ze względu na lokalizację wpisuje się w powyżej przedstawioną koncepcję - podkreślił sekretarz z upoważnienia prezydenta.

Woonerfy od lat goszczą w polskich miastach. Szczególnie dużo jest ich w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny