Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto ogłosiło przetarg na modernizację linii zasilających oświetlenie uliczne. Zobacz, ile też zapłaci za prąd w 2023 r.

OPRAC.: wal
W przyszłym rok oprawy ledowe pojawią się w lampach oświetlających m.in. ul. Piastowską na odcinku od Sybiraków do Towarowej
W przyszłym rok oprawy ledowe pojawią się w lampach oświetlających m.in. ul. Piastowską na odcinku od Sybiraków do Towarowej Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę kablowych linii energetycznych. Tak, by można zastosować energooszczędne oprawy ledowe. Jednocześnie nie było chętnych na zbiorową sprzedaż i dystrybucję energii dla urzędu i podległych mu instytucji w 2023 roku. Z wolnej ręki wynegocjowało cenę 50 mln zł.

Jak informuje Anna Kowalska, z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ogłoszone w listopadzie postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Wspólny zakup energii elektrycznej czynnej dla Urzędu Miejskiego w Białymstoku, jednostek organizacyjnych Miasta Białystok oraz innych podmiotów" zostało unieważnione na podstawie art. 255 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Chodzi o sytuację, gdy w przetargu nie została złożona żadna oferta.

- W związku z tym na zakup energii zostało przeprowadzone postępowanie z wolnej ręki, gdzie przeprowadzono negocjacje z jednym wykonawcą - informuje Anna Kowalska.

Chodzi o Energię Obrót, a cenę, którą jej zapłaci miasto ustalono na poziomie 50 375 880 ( rok temu cena w postępowaniu wyniosła niecałe 45 mln).

- Miasto Białystok oraz jego jednostki organizacyjne w przyszłym roku nie będą mieć problemów z dostawą energii - zapewnia Anna Kowalska.

Z kolei jeszcze tydzień mają firmy na złożenie ofert w innym postępowaniu związanym z oświetleniem. Chodzi o przebudowę kablowych linii oświetleniowych w zakresie zastosowania energooszczędnych opraw ledowych w Białymstoku. Chodzi o przetarg w formule „zaprojektuj i buduj” w poniższych lokalizacjach:

  • przy ul. Piastowskiej na odcinku od skrzyżowania ulic: Mieszka I i Sybiraków do ronda Żołnierzy Wyklętych
  • przy ul. Kazimierza Wielkiego na odcinku od ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. Władysława Raginisa w Białymstoku

Zwycięzca przetargu będzie miał pięć miesięcy od podpisania umowy na wywiązanie się z zadania.

Do 29 listopada 2022 roku wymieniono 287 sztuk opraw oświetleniowych. Kosztowało to niecałe 2,3 mln zł, a unijne dofinansowanie 207 tys.

Z tegorocznego aneksu do planu gospodarki niskoemisyjnej wynika, że orientacyjna liczba lamp oświetleniowych przewidzianych do wymiany na oświetlenie ledowe wynosi 11 700 szt.

- Nie mogę uwierzyć, że obecnie wymieniono zaledwie 287 opraw na ledowe tj. 2.5 % ogółu - mówi Henryk Dębowski, szef klubu radnych PiS. - Jeżeli władzom miasta pozostało do wymiany 11 700 lamp na ledowe to nie dziwmy się, dlaczego będziemy płacili horrendalne rachunki za prąd. Nasuwa się pytanie co pan prezydent robił do tej pory, skoro patrząc na liczby temat oszczędności wydaje się być mu całkowicie obcy! W każdym domu dba się o wymianę oświetlenia na energooszczędne, jak widać Miasto Białystok rządzi się swoimi prawami...

Pierwsza wymiana oświetlenia na ledowe miała miejsce w 2020 roku.

- Termin zakończenia wymiany wszystkich lamp, które stanowią majątek miasta Białystok jest uzależniony od posiadanych środków finansowych - informuje sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk.

Niebawem nastąpi to w pobliżu głównej siedziby urzędu miejskiego. Chodzi o ulice Pałacową (od Ogrodowej do ronda Lussy) Słonimską (od Ogrodowej do Słonimskiej), Starobojarską (od Słonimskiej do Sobieskiego i Sienkiewicza). Wykonawca otrzyma za zadanie 88 557,54 zł

W przyszłym roku miasto zamierza też wydać pięć milionów z własnej kasy na budowę 20 instalacji fotowoltaicznych na miejskich budynkach użyteczności publicznej. Uzupełnią osiem już produkujących prąd i trzy, które zaczną działać jeszcze do końca 2022 roku. Po uruchomieniu wszystkich planowanych instalacji fotowoltaicznych (łącznie z zainstalowanymi w 2023 r.) ich moc osiągnie ok. 1500 kWp. Rocznie powinny wygenerować łącznie 1 350 000 kW. W następnym planowane jest również oświetlenie tunelu Nila za pomocą instalacji solarnych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny