Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto odpisało radnemu, że nie ma potrzeby zatrudniania przy SP 51 Pana STOP. Nie jest to jednak ostateczna decyzja

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Dyrektor SP 51 mówi, że najbardziej newralgicznym punktem wydaje się rondo łączące ul. Brzechwy, Kluka i Chełmońskiego.
Dyrektor SP 51 mówi, że najbardziej newralgicznym punktem wydaje się rondo łączące ul. Brzechwy, Kluka i Chełmońskiego. Wojciech Wojtkielewicz
Miasto odpisało radnemu, że nie ma potrzeby, aby obok szkoły podstawowej nr 51 pracował tzw. Pan STOP. Czyli osoba, która przeprowadza dzieci przez jezdnię. Dyrekcja szkoły została jednak poproszona przez magistrat o monitorowanie sprawy i wskazanie, w którym konkretnie miejscu powinien pracować Pan STOP.

W trakcie licznych spotkań mieszkańców z prezydentem, zastępcami prezydenta i pracownikami urzędu miejskiego w Białymstoku nigdy nie był zgłaszany problem zatrudnienia "Pana STOP". Wielokrotnie natomiast mieszkańcy tej części miasta podnosili, że takie rozwiązanie, które proponuje pan radny nie ma żadnego celu praktycznego - napisał sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk w odpowiedzi na interpelację Henryka Dębowskiego z PiS.

Radny stwierdził, że zgłaszają się do niego rodzice posyłający dzieci do szkoły podstawowej nr 51 przy ul. Kluka 11A, którzy poprosili o to, aby miasto przeanalizowało możliwość zatrudnienia osoby odpowiedzialnej za przeprowadzania dzieci przez pasy. Czyli tzw. Pana STOP. Radny podkreśla, że podstawówka usytuowana jest przy jedynej drodze dojazdowej - ciągle rozrastającego się - Eko Osiedla.

Czytaj też: Jest reakcja władz na obawy mieszkańców Bagnówki. Obok powstającego żłobka będzie szerszy chodnik. Tylko czy to rozładuje przyszłe korki?

- Miejsce to jest niebezpieczne ze względu na wąską jezdnie, ograniczoną widoczność jak również brak alternatywnej drogi dojazdowej (...). W godzinach porannych ruch pojazdów jest tym bardziej wzmożony, ze względu na dzieci uczęszczające do szkoły, które są przywożone przez rodziców jak i konieczność dojazdu tutejszych mieszkańców do miasta - czytamy w interpelacji.

Radny dodał, że bezpieczeństwo dzieci zagrożone jest też z uwagi na prace trwające przy budowie nowego żłobka w rejonie ul. Kluka i Mościckiego.

Sekretarz stwierdził, że miasto prowadzi prace "mające na celu poprawę dostępności komunikacyjnej tej części miasta". Chodzi o Pisaliśmy o tym, że miasto poszerzy w rejonie żłobka chodniki do szerokości około 4,00 – 4,50 m. Dzięki temu rodzice dowożący tu dzieci będą parkować w całości na chodniku.

Wciąż jednak nie ma w budżecie pieniędzy na budowę - zapisanych w planie miejscowym - dwóch dróg, które stanowiłyby dojazd do ul. Kluka od strony bloków przy ul. 42 Pułku Piechoty.

Dyrektor SP nr 51 Andrzej Wasilewski przyznaje, że budowa tych dróg z pewnością odciążyłaby obecną trasę i poprawiła bezpieczeństwo. Co ciekawe, mówi że chociaż władze miasta udzieliły radnemu takiej a nie innej odpowiedzi na interpelację, to odebrał telefon z departamentu edukacji. Z prośbą żeby monitorował sprawę i jeśli stwierdzi, że zatrudnienie Pana STOP jest jednak konieczne, to żeby wskazał w którym konkretnie miejscu taki ktoś powinien przeprowadzać dzieci przez jezdnię.

- Jesteśmy na etapie analizy. Wydaje się, że najbardziej newralgicznym punktem jest rondo łączące ul. Kluka, Brzechwy i Chełmońskiego. Skonsultujemy to jeszcze z radą rodziców i damy znać departamentowi. Co prawda nie mieliśmy do tej pory próśb rodziców w tej sprawie, ale oczywiście spytamy ich o zdanie - mówi dyrektor.

Wspieramy Lokalny Biznes, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, rozmawia Piotr Sawczuk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny