Białystok. Manifestacja solidarności z uchodźcami. "Żaden człowiek nie jest nielegalny" (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
"Solidarni z uchodźcami" w Białymstoku
"Solidarni z uchodźcami" w Białymstoku Olga Goździewska-Marszałek
Jezus był uchodźcą. Żaden człowiek nie jest nielegalny. Głodnych nakarmić. Przyjmijmy uchodźców. Nie bądźmy obojętni - z takimi hasłami na Rynek Kościuszki przyszli mieszkańcy Białegostoku. Okazali solidarność z imigrantami, którzy utknęli na granicy pod Usnarzem Górnym i wszystkimi uchodźcami, którzy w Polsce szukają azylu.

Na Rynek Kościuszki przyszły osoby, które nie mogą pogodzić się z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Są zbulwersowane i zasmucone polityką rządu stosowaną wobec grupy imigrantów przebywających pod Usnarzem Górnym. Już osiemnasty dzień są tam cudzoziemcy, którzy nie mogą wejść ani do Polski, ani cofnąć się w głąb Białorusi.

- Jesteśmy tutaj, by wyrazić swój smutek i gniew. Smutek z powodu złego stanu uchodźców, którzy są chorzy, wychłodzeni, zmęczeni. Z drugiej strony czujemy gniew, bo władze wykorzystują tragedię ludzką do swoich celów politycznych. Brakuje akceptacji, wypuszczany jest wirus nienawiści w stosunku do tych ludzi - grzmiał przez megafon Bogdan Sawłowiec, działacz podlaskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Zobacz też:Happening w Usnarzu Górnym. Dziennikarz Wyborczej, Babcia Lodzia i Bartosz Kramek z hasłami bijącymi w polskich żołnierzy [ZDJĘCIA]

Podkreślał, że nie ma zgody obywateli na okrutne traktowanie ludzi. Wtórowali mu aktywiści.

- Spędziłem noc na obserwacji obozu w Usnarzu Górnym. Ta noc była dla mnie trudna mimo że byłem okryty kocem, miałem kurtkę i ciepłą herbatę. I tak telepałem się z zimna. Niełatwo było myśleć, że ludzie uwięzieni na granicy nie mają tego co ja. Najcięższy moment przyszedł, kiedy rano przez lornetkę widziałem jak ci ludzie chodzą ze spuszczonymi głowami albo zaglądają do namiotów, sprawdzając prawdopodobnie jaki jest stan najbardziej poszkodowanych - mówił aktywista Jędrzej Czerwiński, podczas zgromadzenia w Białymstoku. - Gdyby tylko rząd mi pozwolił, przyjąłbym uchodźców pod swój dach, nakarmił ich z własnych pieniędzy, poświęciłbym czas na uczenie ich języka. Wydaje mi się nienormalne, że traktujemy ich jak podludzi, odbieramy im prawa - dodaje młody aktywista.

Zgromadzenie wspierali działacze Fundacji "Ocalenie" z Łomży. To organizacja, której pracownicy z ogromną determinacją zaangażowali się w pomoc uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej.

- Daliśmy się polityce odczłowieczyć. Na własne oczy zobaczyłam na granicy ludzi, którzy nie mają dachu nad głową, nie mają czego pić. Zawsze powtarzam, że po tej drugiej stronie, na przeciwko siebie zawsze trzeba umieć zobaczyć człowieka. Polityka stosowana w Polsce spowodowała, że my tego człowiek nie dostrzegamy. Jak można odmawiać ludziom jedzenia i picia? Jak można nie wyciągnąć do nich ręki? - mówiła ze łzami w oczach Alicja Łepkowska-Gołaś z Fundacji "Ocalenie". - Kiedyś może sami będziemy zmuszeni do uciekania. Nikomu nie życzę, by musiał szukać bezpieczeństwa poza swoim własnym domem. A ci ludzie szukają bezpieczeństwa. Prawo pozwala im na to, by złożyć wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce. Wiele razy to wypowiedzieli w różnych językach. A rząd im tego odmawia - ubolewa aktywistka.

Zobacz też:Premier Mateusz Morawiecki w Kuźnicy. Będzie płot na granicy polsko-białoruskiej. "Polska stawia tamę"

Jedna z uczestniczek manifestacji poprosiła zgromadzonych o zdjęcie butów. Wiele osób odpowiedziało na apel i stanęło na Rynku Kościuszki boso. Był to symboliczny gest solidarności z ludźmi, którzy przebywają na granicy przemoczeni, wychłodzeni i spragnieni.

"Solidarni z uchodźcami" w Białymstoku
"Solidarni z uchodźcami" w Białymstoku Olga Goździewska-Marszałek

- Agresja rodzi się z lęku, a lęk z niewiedzy. Odwróćmy się i zobaczymy ile radosnych, spokojnych ziomków, współmieszkańców miasta teraz sobie popija piwo czy herbatę na rynku. To obojętność jest największym wrogiem prawdy. Zło rozpoczyna się od słów. Złe słowa już dawno zafunkcjonowały. Wartości takie jak etyczność, honor służb mundurowych dawno już straciły na wartości - mówił z kolei Dariusz Szada-Borzyszkowski, krytykując działania rządu, który nie udzielił schronienia imigrantom. Skrytykował również postawę wielu mieszkańców Białegostoku, którzy nie przyszli solidaryzować się z uchodźcami lub z obojętnością przyglądali się manifestacji.

Akcja solidarnościowa została zorganizowana w formule "no logo" jako efekt współpracy białostockich aktywistów z różnych środowisk. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób.

Przypomnijmy, że w środę (25 sierpnia) Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał postanowienie o środku tymczasowym w sprawie przebywających od ponad dwóch tygodni imigrantów pod Usnarzem Górnym. Polska miała zapewnić przebywającym na granicy wodę, żywność, opiekę medyczną i jeśli to możliwe tymczasowe schronienie. Środek tymczasowy wydany przez Trybunał w Strasburgu nie oznacza jednak nakazu wpuszczenia imigrantów na terytorium Polski. Premier Mateusz Morawiecki twardo stoi na stanowisku, że to Białoruś powinna zająć się imigrantami i przyjąć pomoc humanitarną od Polski (konwój m. in. z żywnością, kocami i środkami higienicznymi nadal czeka na granicy).

Pod Usnarzem Górnym w stałym kontakcie z imigrantami starają się być przedstawiciele Fundacji "Ocalenie", którzy około 200 metrów od miejsca, gdzie przebywają, założyli swoje obozowisko.

- Próbujemy wszystkiego, aby pomóc 32 Afgańczykom i Afgankom przetrzymywanym od wielu dni na granicy, pod gołym niebem, przez polskie i białoruskie służby. Osoby te głodują. Białorusini dostarczyli im przedwczoraj i dziś rano jedynie suchy chleb. Wodę piją z pobliskiego strumienia. Większość osób (25) jest chora, w tym 12 osób ciężko. Stan jednej z kobiet jest krytyczny. Leje deszcz, jest coraz zimniej - alarmują przedstawiciele Fundacji Ocalenie.

Pomimo euforii po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który nakazał Polsce pomoc imigrantom, dziś (27 sierpnia) atmosfera jest tam raczej przygnębiająca. Cały dzień pada deszcz, jest mniej mediów, a słowa premiera Mateusza Morawieckiego o wykonanie wyroku Trybunału, nie pozostawiają wątpliwości.

Od początku sierpnia cudzoziemcy próbowali przekroczyć granicę Polski z Białorusią 3059 razy.

Były poseł PO przechodzi do Hołowni

Wideo

Materiał oryginalny: Białystok. Manifestacja solidarności z uchodźcami. "Żaden człowiek nie jest nielegalny" (ZDJĘCIA) - Gazeta Współczesna

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
29 sierpnia, 08:45, Gość:

Jak chcą to niech przyjmują do swojego domu. Jak zgwałcą żony i dzieci to niech ich nie winią.

ależ czyszczenie kominów jest taką samą potrzebą naturalną jak jedzenie czy picie, dlatego dziwię się że nikt z etatowych obwoźnych tęczowców nie demonstrował potrzeb seksualnych koczowników

G
Gość
Jak chcą to niech przyjmują do swojego domu. Jak zgwałcą żony i dzieci to niech ich nie winią.
A
AB
Mamy już w Polsce 1024 obywateli Afganistanu co przylecieli z Kabulu…

Tym bym się za bardzo nie martwił. Jak zostaną europejczykami to oni dobrze wiedzą gdzie się udać. Pewnie na makrelę już nie zdążą ale tam ich powita jakiś inny „guten tag ” czy „herzlich willkommen”
G
Gość
28 sierpnia, 20:26, Polakk:

Czy te same gęby na każdej manifestacji,a widziani w marszu lgbt

Właściwie to można by ich tam zamontować na stałe i tylko wymieniać kartony z hasłami. W końcu o Biedastoku byłoby głośno nie tylko w tefałenie ale i w Deutsche Welle.

g
gość
eksprezio, dziaders AKwaśniewski dla wp:

"- Oni są na ich terenie. Część z nich przyjechała tam przecież całkiem legalnie. Myślę, że jest to zadanie nie tylko dla polskich władz, ale też dla Unii Europejskiej wytłumaczyć Łukaszence, że imigrantów jako broni wykorzystywać nie wolno"

Olek Olkowi może tłumaczyć ale najpierw niech wytłumaczy te oczywiste fakty naszym "miłosiernym" postępakom.
P
Polakk
Czy te same gęby na każdej manifestacji,a widziani w marszu lgbt
F
FederacjaZielonych.pl
Nie chcemy u siebie obcych i kropka. Argument, że gospodarka w kraju starzejących się ludzi wymaga świeżej krwi przekonuje tylko co 8. Polaka. Aż 56 proc. mówi stanowcze nie.

Na pytanie, dlaczego nie należy wpuszczać imigrantów szukających w Polsce pracy niemal 2/3 odpowiada, że zabierają nam pracę. Co 5. badany przez PBS na zlecenie "Pulsu Biznesu" uważa, że imigranci są źródłem konfliktów społecznych. 16 proc. nie chce, by np. pobierając zasiłki obciążali budżet kraju.

Polska ma obecnie najbardziej jednolite narodowościowo społeczeństwo w całej Unii Europejskiej. Obce obywatelstwo ma u nas jedynie 0,1 proc. mieszkańców, tymczasem średnio w UE jest to 4,1 proc., a np. w Niemczech 9,1 proc. - wylicza "Puls Biznesu".

Jeżeli już kogoś mamy wpuszczać i pozwalać pracować, to najlepiej by byli to imigranci z Ukrainy (29 proc.), Rosji lub Białorusi (po 10 proc.), Wietnamu (8 proc.) lub Chin (6 proc.).

http://www.pb.pl/3404689,22906,obcokrajowcom-dziekujemy

Za granicą mieszka o 1,41 mln więcej Polaków niż w 2002 r. Tylko w 2013 r. ojczyznę opuściło 70 tys. z nas. W ubiegłym roku 2,2 mln Polaków przebywało poza krajem ponad trzy miesiące. Rok wcześniej było ich 2,13 mln.

Tak wynika z najnowszych danych GUS.

To wstrząsające. Kraj, który bezrefleksyjnie pozbywa się takiej rzeszy głównie młodych ludzi, ogromnie na tym traci - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Krystyna Iglicka-Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego i wiceprezes Polski Razem.

Do rekordowego wyniku z 2007 r. coraz bliżej. Wtedy poza Polską mieszkało 2,27 mln osób. Powstają już tzw. emigracyjne sieci. Im więcej ich mieszka w danym kraju i im dłużej tam żyją, tym łatwiej kolejnym zapuścić korzenie.

POLKI CHCĄ RODZIĆ DZIECI. ALE TYLKO NA WYSPACH>>

Najwięcej imigrantów mieszka w Wielkiej Brytanii i Niemczech, odpowiednio 642 tys. i 560 tys. Wielu Polaków wyjechało do Irlandii (115 tys.), Holandii (103 tys.), Włoch (96 tys.), Norwegii (71 tys.), Francji (63 tys.) i Szwecji (40 tys.)
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
https://youtu.be/irGtEbRZz3Q

Uchodźcy mają jedzenie i wodę od Białorusinów bo są na Białorusi i odgrywają zlecone role https://www.tvp.info/55546582/uchodzcy-na-granicy-z-bialorusia-sa-zdjecia-konserw-dostarczonych-przez-sluzby-lukaszenki-to-koniec-dezinformacji-o-stanie-imigrantow https://www.tvp.info/55513693/co-dzieje-sie-na-granicy-polsko-bialoruskiej-operacja-sluza-bialoruski-dziennikarz-tadeusz-giczan-ujawnia-kulisy-prowokacji-alaksandra-lukaszenki

Emigracja psuje rynek pracy obniża zarobki miejscowych droższych pracowników, stąd rasizm, niechęć, bo cudzoziemcy=brak pracy dla miejscowych pracowników, szczególnie fizycznych, ludzi prostych i niewykształconych. „Polak wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie pomidory, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie. Na koniec siada na włos kiej kanapie i... I szuka pracy w polskojęzycznej gazecie - znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy ?”

POlacy nic się nie stało, PÓł POlski już wyjechało:( Nie PO to by łapać słońce, lecz by nie kraść w BiedaBronce. Ponad połowa moich ziomów wyjechała z domów, żeby mieć coś na koncie, żeby nie kraść w Biedronce żeby przywieźć pieniądze. Wyjeżdżają osiedla całe i całe dzielnice. Nieważne jak daleko byle tylko za granice. Każdy chce spełnić marzenie o wyśnionej Ameryce. Zamiast patrzeć na Polskę zeżartą przez próchnice. Powiedz ziomek czemu ty opuszczasz okolice? Wyp...alam z tego kraju brat, bo go nienawidzę! Jestem nauczycielem, tam zbieram kukurydze. Tu nie zarabiam nic, a tam mam na godne życie. Nie ufam tym frajerom i ich wrednej polityce. Jestem człowiek, znam swą wartość i przewały widzę. Irlandia, Szwajcaria, Szkocja, Bawaria. Panie prezydencie to awaria! Oddałem na was głos, bo to ponoć się opłaca,.Więc pytam się gdzie obiecana praca?! Nie dostałem nic oprócz moralnego kaca. Bo połowa wyjechała stąd i nie zamierza wracać. Nienawidzę jak na słupie, ja widzę ryj pajaca. Z podpisem dobry człowiek, dobre państwo dobra płaca. Dla mnie jest on nikim, chociaż jego jest ta władza. Wysyłam teraz wam gorące pozdrowienia. Dla każdego ziomka co sprząta chodnik obok Big Ben’a. Wysyłam wielki bless tym, którzy bez ciśnienia. Cieszą się w Hiszpanii tym co daje matka Ziemia. Uściski dla was wszystkich, z całego serca, szczerze. Tym ziomkom co za oknem mają wgląd na krzywą wieżę. Tym co siedzą w Holandii i jeżdżą na rowerze. Wysyłam big upy też i zazdroszczę w dużej mierze. Teraz tym co w Nowym Jorku o którym często marze. Trzymajcie się tam mocno pośród setek złych zdarzeń. Moje blessy lecą tam gdzie piękne są pejzaże. Chociaż częściej doceniane przez pryzmat pracy w barze. Bo takie zależności w swojej głowie chcę przewracać. Pamiętam jak z Feel-X'em poleciałem do Dublina. Tam na bibie spotkałem pod sceną swoje pół Lublina. I wszystkim było dobrze choć pracują jak maszyna. W sercu jest energia, bo w Polsce jest rodzina. I każdego dnia w głowie ta sama kmina. Syn czeka na ojca, ojciec czeka na syna. Matka czeka na córkę, a na chłopaka dziewczyna. Wszystkie lotniska są pełne i nikt ich nie zatrzyma

https://youtu.be/_aJ97G2IXHE

http://www.tekstowo.pl/piosenka,junior_stress,nie_po_to__by_lapac_slo_ce.html
G
Gość
Tak to jest gdy ateiści wypowiadają się o Jezusie. Nigdzie w Biblii nie jest powiedziane że był uchodźcą ale że "przyszedł do swojej własności."
K
Kosmitka
28 sierpnia, 13:22, Wnikliwy:

Kiedy pikieta pod ambasadą Białorusi?

Na tym etapie, operacja "Śluza" tego nie przewiduje.

W
Wnikliwy
Kiedy pikieta pod ambasadą Białorusi?
J
James Blant
skoro są tacy miłosierni polityczni aktorzy ok proszę bardzo przyjąć uchodźców pod swój dach oni wam pokażą miłosierdzie ubogacą kulturowo a od innych wara,
P
Polak Katolik
Zamiast wypisywać puste hasła to lepiej zadeklarujcie się ilu tym osobom jesteście w stanie pomóc wspierając je w jakikolwiek rzeczowy lub finansowy sposób w ich kraju, ewentualnie zaadoptujcie i utrzymujecie te rodziny w Polsce na własny rachunek. Po prostu zróbcie to czego wymagacie od innych. Każdy głupi jest w stanie umieszczać slogany na kawałku tektury. Cóż z tego skoro za tym nic nie idzie ze strony niosących te hasła. Jak dla mnie jesteście tchórzami i oszustami dając nadzieję na pomoc ze swojej strony obiecując im pomóc za pomocą haseł nie czynów. Po prostu kłamiecie! Skoro jesteście tacy miłościwi to do dzieła a nie z teksturami przed kamery.
G
Gość
28 sierpnia, 08:01, Gość:

Na zdjęciu jest też dziennikarz pożal się boże o dwojgu nazwisk z miną psa wojny.. On wszędzie włazi i to bez mydła.

:)

G
Gość
28 sierpnia, 9:53, AB:

Migranci jako broń to doktryna stworzona przez USrAel, najwięcej migrantów do Europy trafiło za tego niewolnika Chazarów, dewianta i pajaca Donalda Trumpa.

Obecni migranci z Afganistanu to pokłosie działań USrAela.

Takie brednie gadają właśnie w tym ścieku zapominając o tym, że PIS sprowadził najwięcej imigrantów do Polski od 1989 roku przebijając wszystkie inne rządzy tak, że nawet nie trzeba robić porównania bo wszyscy wiemy ile jest Ukrów/Banderowców, Hindusów, Pakistańczyków itd. no i oczywiście śpiochów żydków.

Chyba zapomniałeś tępy trollu łukaszonka, że Afganistan zaczął się od agresji zsrr na to państwo w końcówce lat 70-tych ubiegłego wieku. To ruskie kosztem życia kilkunastu tysięcy swoich żołnierzy zrobiły tam bajzel, który trwa do dziś. Zresztą nieudana misja w Afganistanie doprowadziła do pośrednio do upadku zsrr, gdyż wojna ta kosztowała według obecnych cen ze 150 mld usd, co doprowadziło do destabilizacji systemu ekonomicznego zsrr, a w konsekwencji jego koniec za 10 lat.

Dodaj ogłoszenie