Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Ludzie stoją w długich kolejkach, by złożyć papierowy wniosek o paszport. Tymczasem już niedługo - elektronicznie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
W sobotę ostatnią na ul. Bema stała gigantyczna kolejka. Prowadziła od siedziby Oddziału Paszportów aż do ul. Kaczorowskiego. Stali w niej ci wszyscy, którzy postanowili Właśnie tego dnia złożyć wniosek o paszport. W poniedziałek, kolejka była dużo mniejsza, bo klienci biura mieścili się na schodach i w poczekalni, ale nadal złożenie wniosku wymagało kilkugodzinnego oczekiwania. I nic dziwnego, pracownicy białostockiej paszportówki przyjmują o ponad sto wniosków dziennie więcej niż jeszcze niedawno.

W ubiegłym tygodniu Oddział Paszportów PUW w Białymstoku przyjmował około 270 wniosków dziennie, delegatura w Łomży – ponad 130 wniosków, a w Suwałkach – od 140 do 180 wniosków dziennie.

- Dzisiejsza kolejka to jest nic, ludzie stoją budynku, więc jest dobrze. Na Bema przyjechałem o szóstej i byłem czterdziesty w kolejce. Wniosek złożyłem i teraz czekam na nowy paszport. Stary stracił ważność, a nowy zawsze się przyda - tłumaczy mężczyzna tuż po wyjściu z białostockiego Oddziału Paszportów.

Czytaj również:

- Skończył mi się paszport, po prostu. Czekam od szóstej i już za chwilę wchodzę. Nie przyszłam tu, żeby wyrobić sobie nowy. Nie na zapas czy na wszelki wypadek. Chcę wyjechać na wakacje, więc paszport jest mi potrzebny. Być może niektórzy ludzie chcą mieć paszport, żeby zabezpieczyć - mówi kobieta.

- Podobno niektórzy mieli tu koczować nawet od pierwszej w nocy. Takie głosy było słychać w kolejce. Ja przyszedłem przed piątą, a powód jest jeden skończył mi się paszport i chce wyrobić ten dokument dziecku. W sumie nic nadzwyczajnego - dodaje młody mężczyzna.

- Ja przyszłam pół godziny temu i według numerka powinnam niedługo wejść. Chcę pojechać na pielgrzymkę do Medjugorie, do Matki Boskiej, nie myślę o emigracji - zapewnia inna kobieta. Na złożenie wniosku czeka krótko, bowiem kolejkę zarezerwowała w internecie.

Dwie kolejne panie, z którymi rozmawiamy w poniedziałek tłumaczą, że przyszły do biura paszportów przed szóstą. Obydwu skończyła się ważność paszportów i obydwie mają w planach wyjazd do Stanów Zjednoczonych, do dzieci, do rodziny, której z powodu pandemii już dawno nie widziały.

Żadna z osób, które pytaliśmy nie powiedziała wprost, że niepokoi je wojna na Ukrainie, a jedynym powodem składania wniosku o paszport są zbilżające się wakacje lub wyjazdy służbowe i chęć wyrobienia paszportu dla dzieci.

Czytaj również:

Jak przyznaje Kamila Ausztol z biura wojewody podlaskiego, w ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie wyrobieniem nowego paszportu, a dziennie pracownicy przyjmują około 280 wniosków, podczas gdy wcześniej było ich mniej, bo od 160 do 180.

- W ostatnią sobotę pracownicy oddziału przyjęli nawet 330 wniosków. Dla wielu osób był to dzień wolny, więc prawdopodobnie dlatego tak dużo postanowiło złożyć wnioski paszportowe. W związku z dużym zainteresowaniem, została zwiększona liczba stanowisk przyjmujących wnioski, a do tego Oddział Paszportów w Białymstoku jest czynny w dni powszednie i - aż do odwołania - także w każdą sobotę od 7.30 do 15.30, czyli pełne osiem godzin - tłumaczy Kamila Ausztol i dodaje, że wcześniej biuro pracowało tylko w pierwsze soboty miesiąca w godz. 8 -12.

Standardowo czas oczekiwania na paszport nie powinien przekroczyć 30 dni. - Jak długo trzeba czekać teraz okaże się, gdy pierwsze wyrobione w czasie zwiększonego zainteresowania paszporty przyjadą do Oddziału Paszportów - informuje Kamila Ausztol.

Warto jednak dodać, że powoli kończy się era papierowych wniosków. Nowa ustawa o dokumentach paszportowych (podpisana przez prezydenta 1 lutego 2022 roku) wprowadza m.in. możliwość cyfrowego wnioskowania o paszport. Nowe przepisy częściowo wejdą w życie 27 marca, więc nie będzie trzeba wypełniać, jak obecnie, papierowego dokumentu. Wniosek zostanie wygenerowany przez urzędnika bezpośrednio w nowo utworzonym Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Obywatel podpisze go cyfrowo - za pośrednictwem urządzenia, które umożliwia odwzorowanie ręcznego podpisu.

Na razie przypominamy jednak, że:

  • O paszport można się starać w dowolnym mieście w kraju, niezależnie od miejsca zameldowania. Ale uwaga - dokument można odebrać tylko tam, gdzie wniosek został złożony.
  • Czas oczekiwania na nowy paszport standardowo nie powinien przekroczyć 30 dni. - Jak długo trzeba czekać teraz okaże się, gdy pierwsze wyrobione w czasie zwiększonego zainteresowania paszporty przyjadą do Oddziału Paszportów - informuje Kamila Ausztol.
  • Wniosek o paszport wypełnia się na specjalnym druku dostępnym w każdym biurze paszportowym. Nie można drukować wniosku ze stron internetowych i z nim udać się do urzędu.
  • Wyrobienie paszportu w jakimkolwiek mieście kosztuje tyle samo - 140 zł. Opłata może być niższa w przypadku zniżek, na które mogą liczyć np. uczniowie, studenci emeryci, renciści, kombatanci i posiadacze Karty Dużej Rodziny. Osoby, które skończyły 70 lat otrzymują paszport za darmo.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny