MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok - Łódź - Andrychów

(peż)
W środę 29 maja białostockie "Fasty" zmieniły nazwę na Grupę Kapitałową Fasty Uniontex Andropol stawiając w ten sposób, kropkę na "i" po zakupie zakładu włókienniczego "Andropol" w Andrychowie. W środę wymieniony został cały dotychczasowy zarząd "Andropolu", a jego nowym prezesem został Grzegorz Kalinowski, dotychczasowy dyrektor handlowy białostockich "Fast".

Narodowe Fundusze Inwestycyjne sprzedały "Fastom" pakiet 60 procent akcji "Andropolu". Koszt transakcji to 7 mln zł wyasygnowanych z kredytu bankowego. Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, same "Fasty" są zadłużone w firmie z Andrychowa na siedmiokrotnie wyższą kwotę, ale z kolei zdolność kredytową ma powstałe z "Fast" Przedsiębiorstwo Handlu Tekstyliami obsługujące cały holding.

Dłużnik i wierzyciel

Smaczku transakcji dodaje fakt, że kilka miesięcy temu "Andropol" złożył do sądu wniosek o upadłość "Fast uznając je za niezdolne do uregulowania 550-tysięcznego długu. Potem wniosek został wycofany, a dług - jak twierdzi Wojciech Topiński, prezes "Fast" - spłacony.
Przypomnijmy też, że w styczniu 2000 r. poważnie zadłużone "Fasty" zostały właścicielem Zakładów Przemysłu Bawełnianego Uniontex S.A. w Łodzi, a kilka miesięcy temu całej firmie poświęcony został artykuł w "Polityce" zarzucający jej szefom działanie "wysysające" kapitał z obu zakładów. Zdaniem prezesa "Fast" Wojciecha Topińskiego to właśnie andrychowski "Andropol" sterował artykułem w "Polityce", ponieważ nie chciał, aby "Fasty" kupiły zakład.
- Przebrnęliśmy jednak z sukcesem przez dwa obfitujące w konflikty lata przygotowań do kupna "Andropolu" - powiedział "Porannemu" w środę Wojciech Topiński, który właśnie przebywał w Andrychowie. Dodał jednocześnie, że właśnie w środę został wymieniony cały zarząd, a szefowie "Fast" spotykali się z kadrą i związkami zawodowymi.

Może być burzliwie

- Z jednej strony pracownicy mogą być zadowoleni z powodu zmiany właściciela ponieważ sprzedaż wyrobów "Andropolu" spadła o 40 procent - stwierdził prezes "Fast". - Z drugiej jednak, związki zawodowe były jedną ze stron biorących udział w przetargu, który my wygraliśmy. Teraz może więc być burzliwie. Niemniej to właśnie my jesteśmy szansą dla "Andropolu" na rozwinięcie wachlarza usług, bo mamy technologie do drukowania tkanin. Z kolei dzięki "Andropolowi" wejdziemy w segment wysokotechnologicznych tkanin dekoracyjnych i odzieży wojskowej, których nie możemy robić u siebie. Razem zyskujemy więc na konkurencyjności na rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny