Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Lekarze zoperowali kręgosłup 11-letniej dziewczynki. Pierwsi w Polsce zastosowali innowacyjną metodę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W poniedziałek przeszła skomplikowaną operację kręgosłupa, za cztery tygodnie już wróci do szkoły, a za sześć – będzie mogła nawet uprawiać gimnastykę artystyczną. Lekarze z UDSK pomogli 11-letniej dziewczynce.

A we wtorek – zoperują kolejne dwie dziewczynki. Nowatorską metodę operowania skoliozy idiopatycznej opracowali lekarze ze Stanów Zjednoczonych. To prof. Randalph Betz oraz dr Daryl Antonacci z Institute for Spine and Scoliosi w New Jersey. Oprócz nich tę metodę wykorzystują cztery ośrodki na całym świecie. Od wczoraj są wśród nich białostoccy ortopedzi: dr Paweł Grabala i dr Tomasz Guszczyn z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UMB. Tę technikę zastosowali jako pierwsi w Polsce.

A na czym polega nowatorskość metody? Do tej pory leczenie operacyjne deformacji kręgosłupa powodowało usztywnienie kręgosłupa, a co z tym się wiąże – ograniczenie zakresu jego ruchomości. – Najnowsza technika operacyjna, wykorzystywana w USA już od kilku lat, do tej pory głównie u sportowców, polega na mini inwazyjnym wszczepieniu w kręgosłup, z dostępu przedniego, systemu śrub i taśm elastycznych, dzięki którym możemy wykonać korekcję skrzywienia, nie powodując usztywniania operowanego odcinka kręgosłupa – tłumaczy prof. Anna Wasilewska, dyrektorka Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, gdzie wykonano operację.

Nowatorski zabieg w USK. Zoperowali tętniaka przez „dziurkę od klucza”

Te elastyczne pręty sprawiają, że dziecko już w ciągu czterech tygodni może powrócić do normalnej aktywności, po czterech. – A później dziecko nie ma żadnych ograniczeń, Może uprawiać sporty, z gimnastyką artystyczną czy baletem włącznie – mówi Anna Wasilewska.

A prof. Randalph Betz dodaje, że ta operacja stosunkowo rzadko wymaga przetoczenia krwi – w przeciwieństwie do standardowych stosunkowo ciężkich zabiegów.

To metoda, którą najlepiej stosować u dzieci, które jeszcze rosną. – Najlepszy wiek to między 10. a 16. rokiem życia. Jednak bierzemy pod uwagę również dorosłych i młodsze dzieci. A zabieg jest bardziej skuteczny u dziewcząt. Chodzi o predyspozycja genetyczne – tłumaczy prof. Randalph Betz.

Tu leczą nowocześnie. Nowy sprzęt w Białostockim Centrum Onkologii

Całkowity koszt leczenia operacyjnego tą techniką, w tym koszt samego implantu, jest bardzo wysoki i znaczenie przewyższa obecnie obowiązującą standardową refundację z NFZ. Dlatego to, jak często będą one wykonywane w białostockiej klinice, zależy od finansowania z NFZ. – W tej chwili wliczamy te zabiegi do funduszy, które otrzymujemy w ramach sieci szpitali – mówi Anna Wasilewska. Ale nie ukrywa, że już rozmawiała na temat dodatkowych funduszy. a dyrektor NFZ obiecał, że rozważy, by przekazać szpitalowi dodatkowe fundusze właśnie na te zabiegi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny