Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Kultura na weekend. Mamy dla Was bilety!

Redakcja
W piątkowy wieczór będzie można zobaczyć 25-minutowy pokaz grupy Freakus związanej z kuglarstwem i sztukami nowocyrkowymi
W piątkowy wieczór będzie można zobaczyć 25-minutowy pokaz grupy Freakus związanej z kuglarstwem i sztukami nowocyrkowymi Claudia Germolewicz
Koncerty, wystawa, spektakle dla całych rodzin - to tylko niektóre z wydarzeń weekendu. Z "Porannym" za darmo możecie wybrać się do teatru czy filharmonii.

Unikatowe domki-wycinanki do obejrzenia u Zamenhofa
Od piątku, 1 kwietnia w Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie można oglądać wystawę ukraińskiej artystki Olesi Sekeresh „Wsłuchiwać się”. Ekspozycję tworzy seria niezwykłych instalacji - papierowych domków-wycinanek. Każdy z nich reprezentuje konkretne spotkanie z człowiekiem, wszystkie razem są zapisem ubiegłorocznej wędrówki Olesi Sekeresh po Podlasiu.
W koronkowych wycinankach z łatwością można znaleźć nawiązania do podlaskiej sztuki, architektury, wzory charakterystyczne dla kultury tradycyjnej regionu, ale też ich współczesne przetworzenia i interpretacje. Każdy domek to również opowieść - zapis rozmowy z mieszkańcami Podlasia.
Od 21 marca artystka jest na pobycie twórczym w Białymstoku, podczas którego stworzy specjalną pracę, dedykowaną Bojarom. Będzie to kolejna wycinankowa impresja, połączona z nagraniem. Po zakończeniu wystawy instalacja zostanie w Białymstoku.
Wernisaż w piątek o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

Wernisaż w R5
W piątek, 1 kwietnia o godz. 19 w Pracowni R5 (ul. Raginisa 5) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Anny Rakoczy „Coraz ciemniej”. Poruszane w nich tematy wiążą się z zagadnieniem miejsca, pamięci i poczucia straty. Ważną rolę odgrywa w nich związek pomiędzy historią, a żywiołem natury postrzeganym jako pole walki, śmierci i ponownego odradzania się. Dla artystki interesujące są miejsca tragicznych wydarzeń, po których nie zachowały się już żadne ślady.

Zabierz dzieci do BTL na bajkę Palko lub Czerwony Kapturek
Białostocki Teatr Lalek w dni wolne od pracy i szkoły zaprasza na familijne przedstawienia. W ten weekend w repertuarze znalazła się bajka „Palko”. Jej bohater to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Warto się też wybrać na ponadczasowego „Czerwonego Kapturka”. W tej sztuce Muzyk i Aktor przez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej.
Obie sztuki można obejrzeć w sobotę, 2 kwietnia o godz. 16 lub w niedzielę, 3 kwietnia o godz. 11. Na te terminy mamy jednoosobowe zaproszenia dla naszych Czytelników. Aby je otrzymać należy odpowiedzieć dlaczego weekend chcecie spędzić z teatrem dla dzieci. Na odpowiedzi czekamy do czwartku, 31 marca do godz. 13 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko i obowiązkowo wybrany termin i tytuł spektaklu. W tytule wiadomości należy wpisać BTL

Wybierz się na primaaprilisowy koncert
Prima aprilis Opera i Filharmonia Podlaska świętować będzie m.in. „Żartem muzycznym” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pod batutą Pawła Kotli (na zdjęciu) wystąpią muzycy Mazo Horn Quartet oraz Rafał Dudzik i Kamil Łomasko. Dla Czytelnika mamy dwuosobowy bilet na piątkowy koncert (1 kwietnia) przy ul. Podleśnej 2 na godz. 19. Otrzyma go osoba, która uzasadni dlaczego piątkowy wieczór chce spędzić z muzyką klasyczną. Na odpowiedzi czekamy do czwartku, 31 marca do godz. 12 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy, a w tytule wpisać OiFP.

Zajęcia dla rodziców maluchów
Galeria im. Sleńdzinskich przy ul. Legionowej 2 zaprasza w sobotę, 2 kwietnia o godz. 11.30 na warsztaty „Arcymama-Arcytata” dla rodzin z dziećmi w wieku 0-4 lata. Podczas zajęć działa twórczo mama i tata, a maluchy bawią się w kąciku z zabawkami. Dla rodziców to ciekawe działania plastyczne pod okiem instruktora oraz materiały do pracy. A dla dzieci miejsce do zabawy i opieka osoby dorosłej. Warsztaty prowadzi Milena Wysocka.

Za darmo na Leskiego
Leski, czyli Paweł Leszoski to nowy singer-songwriter na polskiej scenie alternatywnej. Wyróżniają go mantrowe melodie, magnetyczny wokal i intymne teksty. Leski bawi się kontrastami i miesza nowoczesne dźwięki analogowych syntezatorów z tradycyjnymi brzmieniami folkowego instrumentarium. W sobotę, 2 kwietnia w klubie Fama o godz. 20 będzie promował płytę „Splot”! Mamy zaproszenia. Aby je otrzymać wystarczy krótko uzasadnić, dlaczego chcieliby Państwo wybrać się na ten koncert. Na odpowiedzi czekamy do czwartku, 31 marca do godz. 14 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy, a w tytule wpisać Leski.

Historia pancerników
Muzeum Wojska zaprasza w niedzielę, 3 kwietnia o godz. 13 dzieci z opiekunami, na Rodzinną Niedzielę, tym razem poświęconą pancerniakom. Zobaczymy jak wyglądał mundur czołgisty w okresie Wielkiej Wojny i współcześnie, dowiemy się jakie były zadania pancerniaków i jak zmieniały się czołgi. Zapisy pod nr tel. 85 741 64 49.

Historia Roja w Forum
W niedzielę, 3 kwietnia o godz. 16 w kinie Forum wyświetlany będzie film „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. To historia 20-letniego Mieczysława „Roja” Dziemieszkiewicza, który po wojnie kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby zlikwidować wroga władzy ludowej. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Jerzym Zalewskim.

W weekend każdy będzie mógł poczuć magię teatru
To okazja, by zobaczyć jak wygląda i działa scena od kulis czy uczestniczyć w próbie spektaklu. W weekend odbędzie się akcja Dotknij Teatru. To ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. W naszym województwie obchody potrwają do niedzieli.
W piątek, 1 kwietnia w godz. 9-15 w Szkole Podstawowej nr 34 organizowany jest III Międzyszkolny Konkurs Teatralny „Dotknij Teatru 2016” dla białostockich szkół podstawowych. O godz. 20 na Rynku Kościuszki będzie można podziwiać ogniowe show kolektywu artystycznego Freakus.
W sobotę, 2 kwietnia o godz. 17 w auli Studium Wokalno-Aktorskiego przy ul. Zwycięstwa 28 można wysłuchać recitali solistek. Bezpłatne wejściówki dostępne pod nr 85 742 40 84 i mailem [email protected].
Zaś w niedzielę, 3 kwietnia w godz. 12-15 w Teatrze Dramatycznym organizowany jest dzień otwarty „Otwórz się na Teatr”. To okazja, by zwiedzić pełne tajemnic zakamarki teatru (12 i 12.30 wycieczki po teatrze z przewodnikiem), obejrzeć fragmenty spektakli (o godz. 13 „Romeo i Julia”, o godz. 13.30 „Napis”), spróbować swoich sił w karaoke z teatralnymi piosenkami (o godz. 14 piosenki ze spektakli „Tango Prohibicja” i „Bigbit Milicja”) oraz przyjrzeć się kostiumom teatralnym, które będzie można przymierzyć i zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcia. Na te wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
O godz. 17 w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 ponownie odbędzie się recitali solistek Szkoły Talentów. Tym razem bilety kosztują 25 zł.
O godz. 19 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy Teatr Papahema wystawi sztukę „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” na podstawie „Ich czworo. Tragedia ludzi głupich” Gabrieli Zapolskiej. Bilety kosztują 10 zł.

Pokazy spektakli oraz czytania bajek w ramach akcji Dotknij Teatru zaplanowano także w Łomży i Grajewie.

Nowy Jork okiem białostoczanki
30 marca nakładem wydawnictwa Czarne ukazuje się książka „Nowym Jorkiem na NY”. Jej autorką jest pochodząca z Białegostoku Magdalena Muszyńska-Chafitz . W tym przewodniku daje kilka ciekawych porad: co w Nowym Jorku naprawdę warto zobaczyć? Co zjeść? Kiedy ruszają słynne wyprzedaże? Gdzie się bawić? Skąd jest najlepszy widok na Manhattan?
Autorka po uzyskaniu dyplomu magistra Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie rozpoczęła karierę w finansach. Wszystko się zmieniło, gdy na ślubie swojego byłego chłopaka poznała swojego przyszłego męża ‒ nowojorczyka. Przeniosła się do Nowego Jorku w 2008 roku, w samym środku kryzysu finansowego. Nie mogąc znaleźć pracy w swoim zawodzie, rozpoczęła zupełnie nową karierę jako strateg mediów społecznościowych. Zafascynowana Nowym Jorkiem zaczęła dokumentować swoje nowe, szalone życie na autorskim blogu LittleTownShoes.com. Jest licencjonowanym przewodnikiem po mieście. Mieszka na Brooklynie z mężem, psem i dwoma kotami.
Będzie można z nią porozmawiać w rodzinnym mieście w piątek, 1 kwietnia na spotkaniu autorskim w księgarni Świat Książki o godz. 17.

Światowa premiera u muzyków
W czwartek, 31 marca w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku (ul. Podleśna 2) po raz pierwszy zabrzmi „Kwintet fortepianowy” młodego kompozytora Stanisława Bromboszcza. To laureat konkursów kompozytorskich i pianistycznych. Jego utwory wykonywane były podczas Dni Nowej Muzyki w Ostrawie, New Music Festival w Louisville w USA, na Festiwalu Muzyki Nowej w Katowicach czy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień".
W programie koncertu usłyszymy również kompozycję zwycięzcy konkursu Krzysztofa Pendereckiego - Bartosza Kowalskiego oraz „Kwintet fortepianowy” Pawła Łukaszewskiego - kompozycję docenioną przez słuchaczy i krytyków Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem. Wystąpi białostoczanin Wojciech Świętoński i Kwartet Nostadema.
Koncert dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Początek o godz. 19.00 auli koncertowej na II piętrze. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny