MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Kultura na weekend. Mamy dla Was bilety!

Redakcja
Dziś w kawiarni Fama zespół Nagrobki będzie promował swoje nowe piosenki
Dziś w kawiarni Fama zespół Nagrobki będzie promował swoje nowe piosenki Okładka płyty
W piątek dowiemy się kto otrzyma nagrodę im. Kazaneckiego, rozpoczyna się także festiwal ¿Underground/Independent? i Dni Kultury Kresowej. Z "Porannym" zaplanujecie weekend pod kątem kulturalnym. W Wasze ręce oddajemy także bilety!

Od piątku do niedzieli sporo będzie się działo w białostockiej kulturze. Podpowiadamy gdzie warto się wybrać.

W piątek poznamy laureata nagrody Kazaneckiego

Czterech autorów i trzy gatunki - tak przedstawiają się nominacje do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Szansę na nią ma Anna Kamińska za biografię „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, Michał Książek za poetycko-filozoficzny zapis wędrówki wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju w reportażu „Droga 816”, Jerzy Plutowicz, którego wyróżniono za całokształt twórczości oraz tom „Jesień 2014” oraz Janusz Taranienko za tomik „Przeszłości”.

Werdykt jury poznamy w piątek o godz. 18 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. To wyróżnienie literackie zostanie przyznane po raz 25. Wartość tej nagrody to 32 tys. zł.

Uroczystość uświetni występ białostockiego Kwartetu Retro. To dwa muzyczne małżeństwa: Ania Ślusarska śpiewa i gra na skrzypcach, Wojtek Ślusarski śpiewa i gra na saksofonie altowym oraz tenorowym. Luiza Wojsław jest altowiolistką, zaś Sebastian Wojsław gra na kontrabasie i gitarze basowej. Wszyscy muzycy są absolwentami akademii muzycznych w Białymstoku, Bydgoszczy oraz wydziału Jazzu w Warszawie. Nazwa zespołu nawiązuje do muzyki, którą wykonuje, m.in. są tą piosenki z lat 20-30-tych , muzyka filmowa, tanga , piosenki francuskie oraz największe polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej.

Wybierz się na ¿Underground/Independent?

W piątek, 5 marca w Białostockim Ośrodku Kultury rozpoczyna się festiwal kultury niezależnej ¿Underground/Independent?. Dla naszych Czytelników proponujemy bilety na koncert grupy kIRk, która zagra w sobotę o godz. 21 w klubie Fama. Przyznamy je osobom, które odpowiedzą na pytanie dlaczego chciałyby wybrać się na to wydarzenie. Na odpowiedzi czekamy do piątku, 4 marca do godz. 13 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy, a w tytule wpisać nazwę kIRk

Dni Kultury Kresowej. W niedzielę Kaziuki, czyli wielkanocny jarmark przy teatrze

Przed nami Dni Kultury Kresowej. W sobotę o godz. 17 w sali przy ul. Podleśnej 2 odbędzie się koncert inauguracyjny Chóru Społem z Mińska. Wystąpi też zespół Młode Babcie. Dla naszych Czytelników mamy bilety na to wydarzenie. Aby je otrzymać wystarczy krótko uzasadnić dlaczego powinniśmy je Państwu przyznać. Na odpowiedzi czekamy do piątku, 4 marca do godz. 13 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy, a w tytule wpisać nazwę Kresy.

Zaś w niedzielę w godz. 8-16 na placu przed Teatrem Dramatycznym odbędą się Kaziuki, czyli tradycyjny jarmark na św. Kazimierza. To okazja, by zakupić wileńskie palmy wielkanocne, pisanki, smakowite regionalne wypieki, miody, sery, wędliny i pieczywo oraz rękodzieło artystyczne wystawców z Polski i Litwy.

Nowojorskie widowisko

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w sobotę, 5 marca o godz. 18.55 na transmisję „Manon Lescaut” Giacomo Pucciniego z Metropolitan Opera. W tytułowej partii usłyszymy łotewską sopranistkę Kristine Opolais. Zakochanym w niej des Grieux będzie tenor Roberto Alagna - prywatnie partner polskiej gwiazdy MET, Aleksandry Kurzak. Nowa inscenizacja „Manon Lescaut” pod batutą Fabia Luisiego i w reżyserii Sir Richarda Eyre miała premierę 12 lutego. To trzecia po „Willidach” i „Edgarze” opera Giacoma Pucciniego i jego pierwszy wielki sukces. Przedstawienie trwa ok. 3,5 godziny (w tym dwie przerwy). Bilety kosztują 40 i 50 zł. Na to wydarzenie można wybrać się także za darmo. Dla naszych Internatów mamy jedno dwuosobowe zaproszenie na tę transmisję. Aby je otrzymać wystarczy krótko uzasadnić dlaczego chcielibyście Państwo obejrzeć tę operę? Na odpowiedzi czekamy do piątku, 4 marca do godz. 13 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy, a w tytule wpisać nazwę opera.

Ciekawostki u Sleńdzińskich

W najbliższych dniach sporo się będzie działo także w Galerii im. Sleńdzińskiech przy ul. Legionowej 2. W sobotę w godz. 11.30-13 na warsztaty Arcymama-Arcytata. To zajęcia plastyczne dla rodzin z dziećmi w wieku do 4 lat, podczas których rodzice działają twórczo, a maluchy bawią się w kąciku z zabawkami. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w soboty. Warsztaty prowadzi Milena Wysocka. Zgłoszenia (rodzice z dziećmi w wieku 0-4 lata) przyjmowane są pod nr tel. 502 138 980. Liczba miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt zajęć: 10 zł za osobę dorosłą (dzieci – wstęp bezpłatny).

O godz. 17 zaplanowano spotkanie z Weroniką Murek - obiecująca pisarką młodego pokolenia, autorką opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” i dramatu „Feinweinblein”. Zbiór opowiadań Weroniki Murek (ur. 1989) „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” został zgodnie uznany przez krytykę literacką za najważniejszy debiut prozatorski 2015 roku. Chwalono autorkę za dojrzałość, nietuzinkową wyobraźnię, niezwykłą dyscyplinę słowa i absurdalny czarny humor. Konsekwencją znakomitego przyjęcia jej książki była nominacja do Paszportów „Polityki”. Chwilę później Murek zadebiutowała również jako autorka dramatu pt. „Feinweinblein”, za który otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną – najważniejsze w Polsce wyróżnienia dla autorów sztuk teatralnych.

Zaś w niedzielę w godz. 11.30-14 odbędą się warsztaty „S_Lab Projekt: eksperymentuj ze sztuką”. To propozycja dla młodzieży w wieku 13-16 lat, która lubi poszukiwania twórcze łączące sztukę z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi, interesują się plastyką, fotografią, filmem, animacją poklatkową, instalacjami świetlnymi i dźwiękowymi. Zajęcia rozwijają kreatywność, uczą twórczego rozwiązywania problemów. Zgłoszenia przyjmowane są pod tel. 502 138 980, [email protected]. Liczba miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.


Białowieskie inspiracje u Karnego

W piątek, 4 marca o godz. 18 w Muzeum Rzeźby otwarta zostanie wystawa „Białowieskie inspiracje”. Prezentuje wybrane prace malarskie powstałe na Ogólnopolskich Plenerach Białowieskich, jednej z najważniejszych imprez plastycznych. Spotykali się na nich artyści reprezentujący różne kierunki malarskie i dorobek artystyczny.Plener nie miał wytyczonych założeń tematycznych. Zasadą była zupełna swoboda twórcza. Wystawa przygotowana jest ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wielkie dzieło Händla zabrzmi w pałacu

W niedzielę będzie niepowtarzalna okazja do wysłuchania „Pasji do tekstu Brockesa”. Wykonają ją znani soliści i zespół Diletto
Białostoccy melomani mogą czuć się wyróżnieni. W niedzielę będą mieli okazję wysłuchać monumentalnego dzieła oratoryjnego Georga Friedricha Händla „Brockes Passion” („Pasja do tekstu Brockesa”).

Utwór ten wyjątkowo rzadko gości na polskiej scenie muzycznej. Dotychczas był wykonywany na dwóch prestiżowych festiwalach: Wratislavia Cantans w 2007 roku oraz Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w 2009 roku. Zatem białostockie wykonanie będzie dopiero trzecim w kraju.

- Genialny Saksończyk niezwykle sugestywnie odmalowuje w niej ostatnią drogę Chrystusa, korzystając z całego wachlarza środków muzycznej ekspresji. Nie waha się on zatopić słuchacza w otchłani dysonansów, ostrych rytmów i artykulacji, które oddawać miały afekt bólu, rozgoryczenia, gniewu i zwątpienia. Fragmenty te zestawia następnie z łagodnością niemal lirycznych arii, w których pobrzmiewa cierpienie, rozpacz i płacz nad losem Wybrańca - opowiada o tej kompozycji Anna Moniuszko, dyrygentka i kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Dawnej Diletto, z którym prezentuje i popularyzuje muzykę renesansu i baroku. - Tworzy obraz męki Mesjasza o niespotykanej sile wyrazu, zaś dzieło zyskuje niezwykle dramatyczny, wręcz teatralny charakter.

Dodaje także, że nawet Jan Sebastian Bach własnoręcznie przepisał händlowską pasję do swego archiwum i w dowodzie swego najwyższego uznania dla tej kompozycji, włączył siedem jej arii do swej „Pasji według św. Marka”.

W Białymstoku dzieło to wykonają uznani artyści z całego kraju, w tym soliści: sopranistka Marta Boberska (Córa Syjonu), tenor Karol Kozłowski (Piotr), bas Dawid Biwo (Jezus), sopranistka Marta Wróblewska (Dusza Wiernego) oraz tenor Przemysław Borys (Ewangelista). Towarzyszyć im będzie chór i orkiestra zespołu Diletto. Całość poprowadzi Anna Moniuszko.

Koncert jest kolejną odsłoną cyklu Muzyka Mistrzów Baroku. Poświęcony jest najwybitniejszym twórcom epoki baroku. W koncertach biorą udział artyści z całego kraju specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Ze względu na specyficzne wymagania stylistyczne i warsztatowe nie jest ona jednak obecna w takich instytucjach jak filharmonia, bądź grywana jest w nich niezwykle rzadko. Koncerty te za każdym razem przyciągają tłumy słuchaczy.

Koncert z „Pasja do tekstu Brockesa” organizuje fundacja Pro Anima oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Odbędzie się on w niedzielę w Pałacu Branickich o godz. 19. Co ważne, wstęp jest bezpłatny dzięki dotacjom z białostockiego magistratu, urzędu marszałkowskiego oraz ministerstwa kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny