Białystok. Konserwator nie zgodziła się wpisać do rejestru zabytków tęczy na Centralu. PSS Społem musi zmienić swój wniosek [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Wojciech Wojtkielewicz
PSS Społem wystąpiło o objęciem ochroną tęczy na budynku Centralu. We wniosku była jednak mowa wyłącznie o metalowej konstrukcji, która według wojewódzkiej konserwator nie przedstawia wartości zabytkowej. Spółdzielnia będzie musiała więc złożyć wniosek jeszcze raz. Jak twierdzi prezes PSS-u, spółdzielnia chce przywrócić tęczy dawny blask.

Byliśmy na oględzinach. Uznałam, że metalowa konstrukcja nie ma charakteru na tyle wartościowego, by wpisać ją do rejestru. Wykonano ją z popularnego surowca - metalu i w typowy sposób - przez spawanie - mówi Małgorzata Dajnowicz, wojewódzka konserwator zabytków.

Chodzi o neon "Tęcza", który ozdabia dom handlowy Central przy ul. Skłodowskiej 2/1. Właściciel budynku, czyli PSS Społem wystąpił do służb konserwatorskich o wpis tęczy do rejestru zabytków. We wniosku była jednak mowa wyłącznie o metalowej konstrukcji, która według wojewódzkiej konserwator nie przedstawia wartości zabytkowej. Spółdzielnia będzie więc musiała - jeśli liczy na pozytywną decyzję konserwatora - złożyć wniosek jeszcze raz. Tym razem nie ma wyłącznie na konstrukcję, ale całą instalację.

Czytaj też: Central: Reklama na budynku przeszkadza studentkom

- Co zrobi dalej właściciel, tego nie wiem. Jeżeli złoży wniosek o wpisanie całego neonu, będziemy go procedować - podkreśla Małgorzata Dajnowicz.

W uzasadnieniu odmowy jest mowa o tym, że sama konstrukcja neonu nie stanowi symbolu dawnych lat. - Nie jest też częścią tożsamości miasta, świadkiem transformacji ustrojowej i wielu przemian społecznych. Określenia te, wskazane we wniosku, mogą dotyczyć neonu jako dekoracji świetlnej (którego część stanowi konstrukcja) - czytamy w dokumencie.

Czytaj też: Białostocki retro spacer z Andrzejem Lechowskim i PSS Społem Białystok. Opowieści o kultowych sklepach i budynkach w naszym mieście (FOTO)

Prezes PSS Społem Janusz Kulesza mówi, że neon obecnie nie działa. Bo jego stan jest na tyle zły, że ie może być eksploatowany ze względów bezpieczeństwa. Między innymi bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Czytaj też: SDH Central Białystok. 40 lat minęło jak jeden dzień

- Jesteśmy w stałym kontakcie z panią prof. Małgorzatą Dajnowicz, wojewódzkim konserwatorem zabytków w temacie ustalenia kryteriów remontu i modernizacji łuku świetlnego na budynku naszego obiektu Central, aby przywrócić mu dawną funkcję - podkreśla.

Jeśli więc PSS Społem zdoła - jak sam chce po okiem konserwatora - odnowić tęczę, jeden z najważniejszych neonów w mieście znów zapłonie. A przypomnijmy, że cieszy on oko od lat 70. XX wieku, kiedy dom handlowy został wzniesiony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Prorok

Niestety po 20 lipca ta tęcza myślę że już nigdy nie zapłonie, ludzie będą zygac na sam widok, nawet po deszczu tęcza już nie cieszy :( dzieciom już jej nawet nie pokazuje bo mam uraz, Dzięki LGBT

G
Gość

Zapewne myślą, że jak będzie zabytek to dostaną dofinansowanie na remont. Są jednak ważniejsze zabytki niż ten pseudo, na które nie ma kasy, a które wymagają pilnych remontów i dotacji. Neony to powinien remontować właściciel sklepu, a nie podatnicy.

G
Gość
2 stycznia, 20:13, Gość:

Dziwny zbieg okoliczności. Tęcza... Kiedyś pracowała tam baba z wąsami.

Tak, na piętrze na dziale tekstylnym. Była tam też budka gdzie można było się zaopatrzyć w kasety z muzyką.

G
Gość

W Białymstoku tylko zgniłe nie nadające się do remontu rudery mogą być zabytkami .

J
Jędrzyk

No oczywiście pisiorowskim tumanom tęcza musi oznaczać LGBT, homoseksualizm. Lepiej popatrzcie co wyprawiają faceci w czarnych sukienkach. HIPOKRYCI!!!

w
wat

A ja jako pieszy chcę ochrony przed ptasim g*wnem, które spada na chodnik wokół Centralu w ilości około tony guana na miesiąc, i tak od co najmniej kilkunastu lat. Zróbcie coś z tym na litość boską!

G
Gość

tecza w nazi white Bialymstoku? koniecznie potrzebuje ochrony

G
Gość

Konserwator to się powinien zająć wielką szmatą reklamową, która zakrywa całą elewację centralu.

G
Gość

Pss chce uzyskać jakieś dofinansowanie, że chce z tego zrobić zabytek?

Czy naprawa tego to jakieś gigantyczne pieniądze ???

Fajnie żeby znowu świecił .

Pamiętem kiedyś był już widoczny jak sie jechało wasilkowska- sienkiewicza

B
B

Ta tęcza jest cudna i nigdy nie kojarzyła mi się z ruchem LGBT... Dajcie spokój niedługo deszcz będzie od razu się kojarzył z depresją i łzami??? A księżyc z wiedźmami? Gwiazdy z Zenonem Martyniukiem? A chmura z...?

G
Gość

Dziwny zbieg okoliczności. Tęcza... Kiedyś pracowała tam baba z wąsami.

G
Gość

Dość promowania homoseksualizmu!!!!!!!!!!!1111!1

G
Gość

Jakieś żarówki jako zabytek? Dobry żart

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie