Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Kolejny rok akademicki Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Najmłodsi studenci odebrali indeksy [zdjęcia]

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W sobotę (27.11) Podlaski Uniwersytet Dziecięcy, projekt edukacyjny Politechniki Białostockiej rozpoczął kolejny rok nauki. W inauguracji roku akademickiego 2021/2022 uczestniczyli młodzi studenci z Augustowa, Siemiatycz i Białegostoku. Matury jeszcze nie mają, ale już zostali żakami PB. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele samorządów (województwa podlaskiego, Białegostoku, Augustowa i Siemiatycz), które są partnerami uczelni w tym projekcie.

- Podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 do grona najmłodszych studentów Politechniki Białostockiej przyjmiemy blisko 140 uczestników. Staramy się z roku na rok pogłębiać i poszerzać zakres tematyczny zajęć dla uczniów. Staramy się ich zainteresować, by potem kontynuowali naukę chociażby na Politechnice. Zajęcia odbywają się w formie warsztatów, więc jest to interakcja między prowadzącym i słuchaczem. To nie są same wykłady i mam nadzieję, że udział w studiach przekona uczestników, że zdobywanie wiedzy może być wspaniałą przygodą – mówi prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej, zwany ojcem uniwersytetu dziecięcego.

Dodał, że ma nadzieję, iż w tym roku akademickim 2021/2022 uda się przeprowadzić wszystkie 15 stacjonarnych spotkań z młodymi studentami na uczelni ewentualnie w siedzibach partnerów projektu. W ubiegłym roku z powodu pandemii zajęcia odbywały się zdalnie, więc nie było żadnych przerw w zajęciach.

- Małym studentem może zostać każdy kto przejdzie rekrutację. Na stronach PUD znajdował się komplet informacji o naborze. Liczyła się kolejność zgłoszeń i poprawność wypełnienia formularza - wyjaśnia prorektor Szusta.

Czytaj również:

- Mam 11 lat i uczę się w piątej klasie. Zgłosiłam się, bo te zajęcia mogą mi pomóc w późniejszym etapie, gdy dojdę już do prawdziwego uniwersytetu. Uważam, że przy okazji będzie to fajna zabawa, bo można poznać wiele fajnych rzeczy - mówi Ola z Augustowa.

- Jeszcze nie wiem, co tu będę robiła, ale mam nadzieję, że będą to bardzo fajne zajęcia. Bardzo chciałam tu być i nikt nie musiał mnie do nauki tutaj namawiać - dodaje piątoklasistka z SP nr 2 w Augustowie.

W immatrykulacji młodych studentów z Augustowa uczestniczył też burmistrz Mirosław Karolczuk, który ma nadzieję, że uczniowie z jego miasta polubią nauki ścisłe.

- Zależy mi na tym, aby nasze miasto się rozwijało, a w was nadzieja, że będziecie się kształcili, skończycie studia i większość z was wróci do Augustowa. W ten sposób wasze pokolenie może sprawić, że nasze miasto będzie jeszcze piękniejsze - podkreśla burmistrz Karolczuk i zapewnia, że będzie robił wszystko, by wspierać młodych studentów w zdobywaniu wiedzy.

Czytaj również:

- PUD od powstania, a jako pierwszy ruszył Białostocki Uniwersytet Dziecięcy, cieszy się ogromnym powodzeniem. Tak naprawdę rekrutacja rozstrzyga się w pierwszych minutach naboru. Widać, że rodzicom i dzieciom zależy, by brać udział w zajęciach i przekonać się, że nauka nie musi być trudna, a może być bardzo ciekawa - podkreśla Marta Tomiczek z Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji PB, która od początku zajmuje się organizacją uniwersytetu dziecięcego, więc jest zwana jego matką.

W tym roku, w ramach PUD funkcjonują trzy projekty: "Politechnika Białostocka – Augustowski Uniwersytet Dziecięcy" i "Politechnika Białostocka – Białostocki Uniwersytet Dziecięcy" (po 50 osób) oraz "Politechnika Białostocka – Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy” (38 osób). Najmłodsi studenci są uczniami klas IV-VI szkół podstawowych. Każdy z nich weźmie udział w 15 zajęciach o bardzo różnorodnej tematyce, jak np.: "Sztuczna inteligencja", "Jak to wszystko zapamiętać?", "Wirtualne rzeźbienie w 3D", "Z czego świat zbudowano?", "Laserowe cięcie" czy "Skąd bierze się woda w kranie?"

Wykład inauguracyjny "Widzialne-niewidzialne" wygłosił Maciej Zajkowski, prof. PB i kierownik Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny