Białystok. Kolejny poślizg z wydaniem ostatecznej decyzji środowiskowej w sprawie przebudowy ulicy Raginisa

OPRAC.: wal
Nadal nie wiadomo, kiedy rozpocznie się przebudowa ulicy Raginisa do granic Białegostoku
Nadal nie wiadomo, kiedy rozpocznie się przebudowa ulicy Raginisa do granic Białegostoku Wojciech Wojtkielwicz/ archiwum
Najwcześniej dopiero w połowie listopada poznamy, jaki będzie los odwołań od decyzji środowiskowej dającej zielone światło do przebudowy wylotówki z Białegostoku do Supraśla. Miastom finiszuje z przygotowaniem projektu inwestycji, którą będzie finansował i prowadził urząd marszałkowski.

Chodzi o rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 676. To odcinek 1300 metrów ulicy Raginisa: od skrzyżowania z ulicą Kazimierza Wielkiego do granicy Białegostoku. Przebiega on w terenie zabudowanym (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz obiekty o funkcji usługowo-handlowej i przemysłowej).

Inwestycję można będzie prowadzić od strony środowiskowej pod 33 warunkami. Tyle znalazło się w decyzji wydanej we wrześniu 2020 roku przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Białymstoku. Odwołały się od niej zarówno organizacje społeczne, jak i osoby fizyczne. Teraz odwołania rozpatruje Generalna Dyrekcji Ochrony Środowiska. I po raz kolejny wydłużyła termin. Z tego samego powodu co poprzednio.

- Postępowanie odwoławcze nie mogło być zakończone w ustawowym terminie. Przyczyną jest skomplikowany charakter sprawy – pisze w zawiadomieniu Anna Jasińska, dyrektor departamentu ocen oddziaływania na środowisko w GDOŚ w Warszawie. – Nowy termin zakończenia sprawy wyznaczono na 15 listopada 2021 roku.

Dzięki temu jednak, że dyrektor GDOŚ utrzymał w mocy rygor natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej wydanej przez dyrektora RDOŚ w Białymstoku, miasto może starać się o kolejne dokumenty niezbędne do rozpoczęcia inwestycji.

- Obecnie wszystkie wymagane prawem decyzje zostały wydane, a trwające prace nad dokumentacją są w końcowej fazie - mówi Kamila Bogacewicz, z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Miasto ją kompletuje, a pieniądze na przebudowę wykłada województwo (ok. 30 mln). To pokłosie umowy zawartej przed kilku laty przez oba samorządy. Zgodnie z nim miasto wzięło na siebie odpowiedzialność za znalezienie źródeł finansowania węzła Porosły, za którego zaprojektowanie odpowiadał Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ten zaś wziął na siebie finansowanie ulicy Raginisa (plus gotowej już drogi od granic Białegostoku do Supraśla - to jeden projekt), ale miasto przygotowuje jej dokumentację.

- O terminie opracowania dokumentacji na bieżąco jest informowany Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz instytucja, która odpowiada za dofinansowanie ze środków unijnych - zapewnia Kamila Bogacewicz.

Ten most zostanie wyremontowany

Zapowiada się największy front robót drogowych w pobliżu Bia...

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hmm
Budować....
Dodaj ogłoszenie