Białystok. Kolejna odsłona sporu na linii prezydent-radny. Stawką przyszłość targowiska miejskiego przy Kawaleryjskiej

OPRAC.: wal
Targowisko miejskie w Białymstoku przy Kawaleryjskiej według koncepcji przedstawionej przez władze miasta w 2018 roku. Nowe hale miały powstać do 2020 roku
Targowisko miejskie w Białymstoku przy Kawaleryjskiej według koncepcji przedstawionej przez władze miasta w 2018 roku. Nowe hale miały powstać do 2020 roku Spółka Lech/archiwum
Udostępnij:
Dobra i trochę mniej dobra wiadomość dla kupców z Kawaleryjskiej. Miasto ponownie zapewnia, że nie zamierza zmieniać przeznaczenia terenów targowiska. Na razie jednak nie zanosi się na jego rychłą modernizację obiecaną jeszcze przez prezydenta w roku wyborczym 2018.

W sierpniu 2021 roku o przyszłość targowiska zapytał radny Henryk Dębowski.

- Z uwagi na sygnały płynące od zaniepokojonych mieszkańców oraz przedsiębiorców - napisał w interpelacji szef klubu PiS.

Chciał wiedzieć, czy w przyszłości miasto planuje sprzedaż tego terenu?

W odpowiedzi władze miasta podkreśliły, że w urzędzie nie ma planów sprzedaży nieruchomości o powierzchni ok. 8,5 ha zajmowanych przez bazar. Uznały też, że radny rozpowszechnia fake newsy.

Czytaj też:Jaka przyszłość bazaru przy stadionie?

Henryk Dębowski ponowił interpelację. Tym razem poprosił prezydenta, aby rozważył przygotowanie uchwały intencyjnej, w celu przeznaczenia tego terenu pod zabudowę usługową z funkcją targowiska miejskiego. Tak, aby ten teren w przyszłości, podobnie jak byłe targowisko przy ul. Jurowieckiej nie został przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

Ponadto radny chciał wiedzieć, jakie działania podjął prezydent od czasu konferencji prasowej 25 lipca 2018 roku, na której kreślił nową przyszłość bazaru.

- To będzie prawdziwy renesans targowiska — zapowiadał wtedy Tadeusz Truskolaski. — Kompleks stanie się bardziej atrakcyjny dla odwiedzających. Zależy nam na tym, by to miejsce zyskało na estetyce, bo odwiedzają je mieszkańcy całego regionu, a także bardzo dużo osób zza wschodniej granicy.

W odpowiedzi władze miasta zaznaczyły, że teren objęty jest uchwałą z 2010 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedli Dojlidy i Kawaleryjskiej. Zarazem w obowiązującym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Białegostoku” z czerwca oznaczony jest jako miejsce aktywności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalenia planu miejscowego nie mogą naruszać ustaleń studium.

- W związku z powyższym teren, na którym znajduje się obecnie Targowisko Miejskie w Białymstoku nie zostanie przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną w planie miejscowym – napisał z upoważnienia prezydenta Krzysztof Karpieszuk, sekretarz miasta.

Przypomniał, że jeśli chodzi o modernizacje bazaru, to w styczniu 2018 roku został ogłoszony konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji podnoszącej atrakcyjność targowiska. Chodzi o jego wschodnią część, która sąsiaduje ze stadionem miejskim. W sumie to 1,7 ha.

Zwycięska koncepcja zakładała budowę dwóch hal handlowych o powierzchni do 2 tysięcy metrów kwadratowych, a w środku miały zostać wydzielone lokale handlowe. W wyniku dwóch postępowań w ramach ogłoszonej licytacji na dzierżawę 172 lokali w projektowanych halach handlowych 104 lokale zostały skomercjalizowane

Pod koniec stycznia a 2019 r. ogłoszono przetarg nieograniczony na budowę dwóch hal wraz z infrastrukturą.

- Szacowana kwota przeznaczona na realizację przedmiotu zamówienia wynosiła 14,3 mln zł., a najkorzystniejsza oferta uzyskana w postępowaniu — to ponad 33 mln zł – wyliczył sekretarz. - Złożona oferta znacznie przekroczyła zakładane przez rzeczoznawców szacunki, dlatego też postępowanie zostało unieważnione w dniu 14 listopada 2019 r.

Czytaj też:Nowe hale miały powstać do 2020 roku

Niecałe pół roku później wybuchła pandemia, a targowisko zostało zamknięte targowiska od 15 marca do 20 kwietnia 2020 r. Według miasta wszyscy prowadzący działalność na terenie obiektu byli całkowicie zwolnieni z opłat stałych i miesięcznej opłaty rezerwacyjnej.

- Po ponownym uruchomieniu targowiska zdecydowano, by w pierwszym okresie po otwarciu od 21 kwietnia do 14 czerwca 2020 r. opłaty stałe i rezerwacyjne były pobierane w wysokości 50 % kwoty wynikającej z umów i cennika. 50-procentowe ulgi zostały podtrzymane przez kolejne miesiące i obowiązywały jeszcze do 31 maja 2021 r. W tym okresie dzierżawcy zostali wsparci finansowo równowartością ponad 2 – podsumował wyliczenia Krzysztof Karpieszuk.

Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kwestia czasu .Wejdzie na kawaleryjską i w cale bym się nie zdziwił to i na krywlany .
w
www.i.Bialystok.pl
Targowisko Miejskie ul.Kawaleryjska Białystok: bankructwa, ruina, bandyckie rządy Tur=Tusk=olaskich? https://youtu.be/e9VY7T2qmHY

Setki Białorusinów utrzymujących bazar koczowały nocami śpiąc w samochodach w okolicach bazaru, tylko z jedną toaletą na stacji paliw Orlen, (często też zamykaną przed nimi w nocy), ryzykując okradzenie, podczas gdy obok stoi nocami pusty, ogromny, monitorowany parking przy stadionie, bo dyletanci na czele z prezynadętem z jednej spółki miejskiej Lech nie potrafią się dogadać z inną spółką miejską Stadion Miejski. Żenującą wiocha, zasrane, zasikane krzaki. Za to kupców chcieli zagonić jak niewolników w kołchozie czy łagrze do jednakowych klatek, lekceważąc zasady swobody gospodarczej i elastyczności prywatnych firm. Absurd? Konferencja prasowa prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i miejskiej spółki Lech o "rozbudowie" bazaru 16.01.2018 zobacz skandaliczne wypowiedzi: https://youtu.be/0OVa-XZeqtU?t=1170 cała konferencja https://youtu.be/0OVa-XZeqtU
G
Gość
truskolaski może startować na kolejną kadencję, jak wygra to developerka wejdzie 100% !!!
G
Gość
Jeszcze jest gdzie budować apartamenty 32 metrowe :) Na krywlanach tyle miejsca :)
G
Gość
Za 2 hale 14,3 mln zł? 10 mln pewnie do własnych kieszeni a za resztę budowa.
Dodaj ogłoszenie