MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Kierowcy masowo chcą zdejmować swoje punkty karne. Bo jeszcze można

Andrzej Matys
Andrzej Matys
UMWP
Niecałe trzy tygodnie mają kierowcy na zredukowanie punktów karnych. Od 17 września nie będzie już szkoleń organizowanych przez WORD-y, które usuwały z konta kierowcy 6 pkt. karnych. W Białymstoku zainteresowanie szkoleniami wzrosło aż o 300 proc.

- Codziennie organizujemy przynajmniej jedno szkolenie, a zgłoszenia cały czas napływają. Organizujemy już po dwa kursy dziennie: online i stacjonarnie, ale chętnych jest ciągle bardzo wielu – mówi Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD w Białymstoku i dodaje: - Dlatego postanowiliśmy, że 15 i 16 września będziemy prowadzili kursy karne przez 48 godz. Tak, aby każdy, kto zgłosi się na szkolenie mógł w nim uczestniczyć przed 17 września.

Czytaj również:

Szkolenia redukujące punkty karne służą poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To jednorazowe spotkanie z policjantem i psychologiem, którzy informują o zagrożeniach i ryzyku w ruchu drogowym. W Białymstoku mają one charakter konwersatorium, a wykładowcy często przerywają wykłady odpowiadając na pytania uczestników.
Taki kurs zmniejsza „dorobek” kierowcy o najstarszych 6 pkt. Aby z niego skorzystać trzeba mieć prawo jazdy dłużej niż rok i mniej niż 24 pkt. karne.

- Likwidacja szkoleń redukujących punkty karne to jeden z elementów wojny, jaką rząd wydał piratom drogowym. Niestety szkoleń, na których kierowcy słuchają wykładów o zasadach bezpiecznej jazdy nie zastąpią żadne zajęcia. To niedopatrzenie, które za chwilę w sposób odczuwalny obniży poziom wiedzy kierowców na temat bezpieczeństwa w ruchu. Brak zajęć brd będzie ogromną luką w systemie – przyznaje dyrektor białostockiego WORD-u.

Tymczasem od 17 września dwukrotnie wzrasta liczba wykroczeń, za które można dostać maksymalną liczbę punktów. Do 16 września maksimum to 10 pkt. karnych, a dzień później - 15! Można je będzie dostać m. in.:

  • za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim,
  • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się lub wchodzącemu na przejście dla pieszych,
  • za niedostosowanie się do sygnalizacji świetlnej, sygnałów i poleceń osoby uprawnionej,
  • za przekroczenie prędkości powyżej 70 km/h,
  • za niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania” lub przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe niezgodnie z przepisami.

Czytaj również:

- Utrata prawa jazdy będzie miała charakter bezwzględny, a ewentualne odwołanie do sądu nie wstrzyma zawieszenia uprawnień (odzyska się je po obowiązkowych badaniach i egzaminie na prawo jazdy). Liczba punktów karnych będzie też wpływała na cenę ubezpieczeń komunikacyjnych. Od 1 stycznia 2022 roku punkty karne są kasowane po dwóch latach (dotąd rok) od dnia zapłaty grzywny lub prawomocnego wyroku sądowego – przypomina Przemysław Sarosiek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny