Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Katarzyna Ancipiuk została podlaskim wojewódzkim komendantem Ochotniczych Hufców Pracy. To białostocka radna

OPRAC.: mat
Katarzyna Ancipiuk po odebraniu z rąk komendanta głównego OHP Grzegorza Waltera powołania na podlaskiego komendanta OHP. Obok wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek
Katarzyna Ancipiuk po odebraniu z rąk komendanta głównego OHP Grzegorza Waltera powołania na podlaskiego komendanta OHP. Obok wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek FOT.OHP Białystok
Kierowała w przeszłości biurem poselskim, ostatnio była łącznikiem kontaktowym zarządu województwa z NGO-osami. Teraz Katarzyna Ancipiuk stanęła na czele podlaskiej komendy OHP.

Komendanturę przejęła od 4 stycznia 2021.

- Nominację wręczył mi komendant główny OHP Grzegorz Walter w obecności pani wiceminister Iwony Michałek z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii – mówi Katarzyna Ancipiuk.

Bo to właśnie pod resort, którym kieruje wicepremier Jarosław Gowin, podlegają OHP. Grzegorz Walter jest ich komendantem głównym od połowy listopada 2020 roku. Ma zreformować działalność hufców.

Czytaj też: Podlaskie. Stanisław Derehajło przewodniczącym Porozumienia w naszym regionie.

Katarzyna Ancipiuk nie ukrywa, że stanie na czele podlaskiej komendy OHP, to duże dla niej wyzwanie.

- Mam jednak nadzieję, że pomoże im w tym moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Przez wiele lat byłam wykładowcą akademickim, a także inicjatorką powołania młodzieżowego sejmiku, a także pełnomocnikiem zarządu woj. podlaskiego do współpracy z NGOS - podkreśla Katarzyna Ancipiuk.

Od lat jest widoczna w białostockim krajobrazie polityczno-samorządowym, choć nie na pierwszym planie. Z zawodu jest socjologiem. Ukończyła Uniwersytet Gdański. W latach 2003-09 wykładała politologię oraz zarządzanie międzynarodowe w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Od 2009 do 2015 roku była zaś doradcą wicewojewodów z PSL: Wojciecha Dzierzgowskiego oraz Wiesława Żylińskiego.

Zobacz: Gotowanie w Wasilkowie. Sprawny w zawodzie - bezpieczny w pracy

W latach 2016-18 była zaś dyrektorką biura poselskiego Mieczysława Baszki. Zarówno w czasach gdy posłem wybranym z listy ludowców, jak i później, gdy przeszedł do Porozumienia Jarosława Gowina zasilając parlamentarny klub PiS.

W 2019 roku Katarzyna Ancipiuk została miejską radną w Białymstoku. Przejęła mandat po Mariuszu Gromku (został senatorem). W wyborach samorządowych dostała 804 głosy. To był trzeci wynik PiS w tym okręgu. Katarzyna Ancipiuk startowała z piątego miejsca. Przebiła drugiego na liście Mariusza Nahajewskiego i czwartą Marzenę Zubrzycką (oprócz Gromko do rady wszedł z tego okręgu jeszcze trzeci na liście Zbigniew Klimaszewski).

Gdy obejmował mandat radnego pracowała w urzędzie marszałkowskim jako pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych. Teraz rozstała się z tą funkcją.

Czytaj też: Nowa radna za senatora

W 2020 roku podlaskim komendantem OHP był Adam Romatowski. Katarzyna Ancipiuk zapowiada, że ma dużo pomysłów, które zamierza powoli wcielać w w podlaskim OHP.

- Mam dużo pomysłów, które będą powoli wcielać w OHP. Chociażby kształcenie w tych zawodach, w których jest największe zapotrzebowanie na rynku. To z kolei wymaga współpracy z pracodawcami. W czasach pandemii dla nich zatrudnianie młodzieży też niewątpliwie będzie sporym wyzwaniem – mówi Katarzyna Ancipiuk. - Być może uda się nam utworzyć jeszcze jedną jednostkę, bo brakuje jej na południu województwa. Obecnie istnieją w Zambrowie, Łomży, Kolnie, Grajewie, w Suwałkach. Wcześniej funkcjonowała w Hajnówce, ale teraz region południowo-wschodni to taka biała plama. Może uda się też reaktywować kształcenie na kierunku fryzjerstwo w ośrodku w Wasilkowie. Ponieważ też jako radna zasiadam w komisji sportu i turystyki będę starała się też aktywizować młodzież właśnie przez sport.

Czytaj też: Jak Katarzyna Ancipiuk walczyła o pamięć po zmarłym radnym

Hufce Pracy są jednostkami organizacyjnymi OHP o charakterze opiekuńczo-wychowawczym, podporządkowanymi Wojewódzkiej Komendzie OHP. Hufce Pracy zapewniają młodzieży usługi z zakresu wychowania, resocjalizacji, profilaktyki oraz edukacji. Są jednostkami przeznaczonymi przede wszystkim dla młodzieży w wieku 15-18 lat, która w momencie przystąpienia do OHP nie ukończyła gimnazjum lub 8-letniej szkoły podstawowej, a także nie kontynuuje nauki po ich zakończeniu.

Zobacz: Sprawdzian fryzjerski w Wasilkowie (zdjęcia)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny