Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Już niebawem rusza festiwal muzyki cerkiewnej. Można przyjść na bezpłatne koncerty i zakochać się w chóralnych dźwiękach

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Mikołaj Buszko i Irena Parfieniuk podczas konferencji prasowej dotyczącej 42 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku
Mikołaj Buszko i Irena Parfieniuk podczas konferencji prasowej dotyczącej 42 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Pod koniec maja rusza kolejny, 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku, zwany też Festiwalem Śpiewającej Duszy. Zaprezentują się chóry z całego świata - m.in. z USA, Rumunii, Bułgarii, Grecji czy Kazachstanu. Organizatorem jest Fundacja "Muzyka Cerkiewna" w Hajnówce, a koncerty odbędą się w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2.

- 42 edycja festiwalu to dalszy ciąg realizacji naszej idei prezentacji i promocji wyjątkowych wartości duchowych i artystycznych muzyki cerkiewnej w kontekście jej jako cząstki światowego dorobku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich, poczynając od czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów do chwili obecnej - mówi Mikołaj Buszko, dyrektor festiwalu. - W czasie tegorocznego festiwalu chcielibyśmy promując muzykę cerkiewną od początków chrześcijaństwa po czasy współczesne zauważyć niektóre ważne rocznice.

Jedna z nich to 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Cztery dni z muzyką

Festiwal trwać będzie w dniach 25-28 maja. Podczas otwarcia usłyszymy muzykę autorstwa Krzysztofa Pendereckiego w koncercie zatytułowanym "Sacrum Wschodu i Zachodu w muzyce Krzysztofa Pendereckiego". Zabrzmią utwory chóralne a capella inspirowane kulturą Kościoła Zachodniego i kulturą Kościoła Wschodniego.

- Później czekają nas dwa dni przesłuchań konkursowych z udziałem chórów z ośmiu krajów, poczynając od chóru ze Stanów Zjednoczonych, a kończąc na państwowym chórze opery z Astany, ze stolicy Kazachstanu. Wystąpią też chóry z Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Dyrektor festiwalu dodaje, że oprócz przesłuchań koncertowych czeka nas również wyjątkowy koncert muzyki cerkiewnej Białorusi.

- Wykona go zespół uciekinierów, ludzi którzy nie z własnej woli mieszkają od kilku lat w Warszawie, realizują swoje pasje artystyczne i tworzą znakomity Chór "Concordia" - zapewnia Buszko. - Z dodatkowych koncertów pozwolę sobie jeszcze wymienić 32 Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej, który odbędzie się 26 maja w Warszawie oraz koncert towarzyszący "Muzyka chóralna Kazachstanu" - ten już w Białymstoku.

Podczas dwóch dni przesłuchań pojawią się kategorie amatorskie i zawodowe. W konkursie wystąpi 9 chórów. Zakończenie festiwalu odbędzie się 28 maja. Po ogłoszeniu wyników na uczestników czeka koncert galowy, który rozpocznie się o godzinie 16.

- Wszystkich słuchaczy naszych koncertów zapraszamy na w większości bezpłatne występy - dodaje Irena Parfieniuk, dyrektor biura organizacyjnego. - Wyjątkiem jest koncert galowy. Jest to ukłon ku mieszkańcom Białegostoku. Fundujemy darmowy festiwal i piękne koncerty.

Ale to nieprzypadkowo - jak dodaje Mikołaj Buszko - ponieważ nasze miasto i Podlasie jest miejscem gdzie istniało i istnieje prężne środowisko chóralne, zarówno jeśli chodzi o chóry świeckie, jak również kościelne. To też ukłon w ich stronę.

Pełen program festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej. Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez kompozytorów Rzeczpospolitej. Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i
wyznanie - a więc chóry świeckie, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, staroobrzędowcy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Odbywa się nieprzerwanie od 1982 r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny