MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Jest już osiem, a do końca roku powstaną jeszcze trzy instalacje fotowoltaiczne na budynkach samorządu miejskiego

OPRAC.: wal
W tym roku prace modernizacyjne w tunelu Nila prowadziły Wodociągi Białostockie. Teraz miasto planuje realizację solarnego oświetlenia przeprawy pod torami
W tym roku prace modernizacyjne w tunelu Nila prowadziły Wodociągi Białostockie. Teraz miasto planuje realizację solarnego oświetlenia przeprawy pod torami Wodociągi Białostockie
Pięć milionów wyda miasto w przyszłym roku własnych pieniędzy na budowę 20 instalacji fotowoltaicznych na miejskich budynkach użyteczności publicznej. Uzupełnią osiem już produkujących prąd i trzy, które zaczną działać jeszcze do końca 2022 roku.

– Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które pozwala na generowanie oszczędności, a także na uniezależnienie się od dostawcy prądu. Dlatego w ostatnim czasie inwestujemy w fotowoltaikę, to jest po prostu konieczność – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas wtorkowej konferencji prasowej. Podsumował na niej miejskie inwestycje czerpiące prąd z energii słnecznej.

Fotowoltaika na dachu miasta

W ubiegłym roku system fotowoltaiczny został zamontowany na budynkach Urzędu Miejskiego przy ulicach Słonimskiej 1, J.K. Branickiego 3/5 i Składowej 11. W tym roku, w październiku, panele słoneczne pojawiły się na trzech szkołach:

  • Szkole Podstawowej Nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 1,
  • Szkole Podstawowej Nr 50 przy ul. Kazimierza Pułaskiego 96
  • XIV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Upalnej 26.

Czytaj też:Mieszkańcy Rafałówki protestują przeciwko budowie farmy fotowoltaicznej

Z energii słonecznej w tym samym czasie zaczęła korzystać także pływalnia sportowa BOSiR przy ul. Włókienniczej.

- Te instalacje wyprodukowały ponad 202 487 kWh - informował Karol Reńko, dyrektor biura zarządzania efektywnością energetyczną białostockim magistracie

Przyniosło oszczędności na poziomie ponad 371 tys. zł.

Miejskie inwestycje w panele fotowoltaiczne

To jednak nie koniec. kolejne obiekty miejskie są wyposażane w fotowoltaikę. Nowa instalacja jest już gotowa na Domu Pomocy

  • Społecznej przy ul. Baranowickiej. Do końca roku powstaną jeszcze trzy nowe:
  • na Szkole Podstawowej Nr 51 przy ul. J. K. Kluka 11A,
  • na budynku filii Domu Pomocy Społecznej w Bobrowej
  • na Białostockim Park Naukowo-Technologicznym.

Miasto dotychczas wydało na te instalacje blisko 2 mln zł.

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną również na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku. W taki sam sposób od lipca produkowany jest prąd na terenie Stacji Uzdatniania Wody na Pietraszach w Białymstoku. Wybudowana przez Wodociągi Białostockie elektrownia fotowoltaiczna kosztowała ponad 4,3 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia Wodociągi Białostockie otrzymały 75 procent dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Energia z tej elektrowni pozwala – zależnie od pory dnia – pokryć od 75 do 100 procent zapotrzebowania na prąd w dwóch stacji uzdatniania wody – na Pietraszach i w Wasilkowie.

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną również na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Białymstoku. Spółka uruchomiła instalację o mocy 49,95 kWp w ubiegłym roku. Projekt kosztował ok. 190 tys. zł.

OZE w tuneli Nila

W 2023 r. miasto Białystok planuje budowę kolejnych 20 instalacji na budynkach miejskich i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła.

- Po uruchomieniu wszystkich planowanych instalacji fotowoltaicznych (łącznie z zainstalowanymi w 2023 r.) ich moc osiągnie ok. 1500 kWp. Rocznie powinny wygenerować łącznie 1 350 000 kW - wyliczał Karol Reńko.

Henryk Dębowski, szef klubu PiS, przypomina, że miasto dysponuje planem gospodarki niskoemisyjnej.

- Powinien być on realizowany całościowo, ale w pierwszej kolejności należy zaczynać od inwestycji, które dają największe oszczędności energetyczne. Jak wymiana na energooszczędne oświetlenia zewnętrznego - podkreśla radny.

Na połowę października wymieniono ok. 290 opraw ulicznych z 11700 w mieście. - To 2,5 proc. - zauważa radny.

Jeśli chodzi o uliczne oświetlenie z wykorzystaniem źródeł solarnych, to szykuje się znacząca inwestycje.

- Planujemy w ten sposób oświetlać tunel Nila. - poinformował Karol Reńko.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny